Projekty i osiągnięcia

Zespoły z PW nagrodzone w konkursie o Nagrodę Prezesa ORLEN S.A.

Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego PW zajął I miejsce, a badacze z PW Filii w Płocku otrzymali wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie o Nagrodę Prezesa Zarządu Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A.

Program Mentoringowy PW najlepszy na polskich uczelniach

Inicjatywa PW została nagrodzona w konkursie „Super M”, oceniającym jakość polskich programów mentoringowych. Konkurs organizuje European Mentoring and Coaching Council - stowarzyszenie zajmujące się promowaniem jakości i rozwoju coachingu i mentoringu.

Wyróżnienie za upowszechnianie cyfryzacji dla naukowca z PW

Dr inż. Artur Gąsiorkiewicz z Wydziału Zarządzania PW znalazł się wśród osób wyróżnionych za upowszechnianie cyfryzacji w Polsce w 2021 r.

Inkubator Innowacyjności 4.0 - nabór zgłoszeń

Nawet 100 tys. zł dofinansowania na komercjalizację wyników prac badawczych mogą zyskać naukowcy PW w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0”. Nabór wniosków trwa do 21 stycznia 2022 r.

Naukowcy PW wyróżnieni w konkursie o Nagrodę im. Wojciecha Świętosławskiego

Naukowcy z Wydziału Chemicznego PW, prof. Władysław Wieczorek i doktorantka mgr Patrycja Kowalik, zostali wyróżnieni w Konkursie o Nagrodę im. Wojciecha Świętosławskiego.

Nowoczesna technologia pomoże w badaniach asfaltu

Naukowcy z PW chcą wykorzystać sztuczne sieci neuronowe (ANN) do przewidywania właściwości materiałów, z których powstają nawierzchnie dróg. Projekt jest realizowany z Politechniką Czeską w Pradze.

Na pomoc lasom

W ostatnich latach prawdziwą plagą stały się pożary lasów. Jak się przed nimi chronić? Rozwiązania będą szukać naukowcy z kilkudziesięciu międzynarodowych instytucji, w tym z Politechniki Warszawskiej.

Badacze z PW nagrodzeni przez NATO Science and Technology Organisation

Profesorów Krzysztofa Kulpę, Mateusza Malanowskiego i Piotra Samczyńskiego z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW wyróżniono nagrodami SCI Panel Excellence Award.

Naukowcy PW wśród nowych członków PAN

Prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski oraz prof. dr hab. inż. Michał Malinowski zostali członkami korespondentami Polskiej Akademii Nauk. Badacze z PW dołączą do Wydziału Nauk Technicznych.

Naukowcy z PW laureatami konkursu MINIATURA 5

Dziesięcioro naukowców z Politechniki Warszawskiej rozpocznie badania wstępne i pilotażowe, kwerendy, staże naukowe i wyjazdy konsultacyjne dzięki finansowaniu z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu MINIATURA 5.

Implanty opracowane przez naukowców PW przyspieszą regenerację kości

Opracowanie dwóch implantów kości gąbczastej, które przyspieszą leczenie osób chorych m.in. na osteoporozę - to cel projektu BoneReg. Realizuje go zespół naukowców z Wydziału Chemicznego PW i już może pochwalić się sukcesami. 

19 projektów PW z dofinansowaniem Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 21 i PRELUDIUM 20. Kilkanaście projektów zgłoszonych przez naukowców z Politechniki Warszawskiej otrzyma dofinansowanie. 

Prof. Ewa Kuryłowicz laureatką Honorowej Nagrody SARP 2021

Prof. Ewa Kuryłowicz z Wydziału Architektury została laureatką Honorowej Nagrody SARP. Wyróżnienie, uznawane za najbardziej prestiżowe w kraju, przyznawane jest za całokształt twórczości i zaangażowanie w działalność na rzecz rozwoju architektury i urbanistyki.

Kto otrzymał Nagrodę Nobla w 2021?

Od 4 do 11 października br. trwał Tydzień Noblowski, podczas którego ogłaszane były kolejne nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla.  

CLEANTECH - szwajcarskie innowacje na wystawie w PW

Do 24 listopada 2021 r. w Dużej Auli w Gmachu Głównym PW oglądać można wystawę mobilną „CLEANTECH - technologia dla zielonej przyszłości”, prezentującą innowacyjne rozwiązania szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców w obszarze czystych technologii.

Medale „Za zasługi dla obronności kraju” dla naukowców z PW

Złotym Medalem uhonorowano prof. Krzysztofa Kulpę, a Brązowy Medal otrzymał prof. Piotr Samczyński. Badacze pracują na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla naukowca z Wydziału Chemicznego PW

Dr inż. Artur Kasprzak z Wydziału Chemicznego PW został laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów za rok 2020 w kategorii wyróżniająca się rozprawa doktorska. Przedmiotem badań były magnetyczne nanokapsułki węglowe o rdzeniu żelazowym.

Zwycięstwo drużyny z PW w regatach na Wiśle

12. raz z rzędu ósemka wioślarska reprezentująca Politechnikę Warszawską pokonała zespół z Uniwersytetu Warszawskiego. Jubileuszowy, 70. wyścig odbył się 9 października 2021 r. podczas V Amatorskich Mistrzostw Warszawy w Wioślarstwie. 

W PW trwają prace nad modułową protezą dłoni

Każdego roku na świecie ok. 185 tys. osób poddawanych jest amputacji. Szacuje się, że do 2050 r. ta liczba podwoi się. Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad uniwersalną i tanią protezą dłoni, której elementy byłyby wymienne i mogły „rosnąć” wraz z użytkownikiem.

Dr inż. arch. Anna Kubicka finalistką Nagród Naukowych POLITYKI

Dr inż. arch. Anna Kubicka z Wydziału Geodezji i Kartografii PW jest w gronie finalistów 21. edycji Nagród Naukowych POLITYKI. Laureatów stypendiów i nagród finałowych tygodnik ogłosi 19 października.