Projekty i osiągnięcia

Mieczysław Bekker - profesor, który „poleciał na Księżyc”

O tym dlaczego prof. Mieczysław Bekker jest bardziej znany na świecie niż w Polsce, jego karierze i osiągnięciach, a także śladach zostawionych na Księżycu mówi dr inż. Andrzej Selenta - wieloletni pracownik Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych PW, ambasador postaci wybitnego polskiego naukowca i inżyniera.

Zapobieganie niezamierzonej hipotermii okołooperacyjnej pacjentów

Niezamierzona hipotermia okołooperacyjna jest jednym z częstych powikłań związanych ze znieczuleniem i zabiegiem operacyjnym. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracują nową metodę, która pomoże zapobiegać ryzyku jej wystąpienia.

Katalog usług B+R PW 2021 - druga edycja

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW zaprasza do udziału w opracowaniu drugiej edycji Katalogu usług B+R Politechniki Warszawskiej 2021. Zgłoszenia zespołów badawczych przyjmowane będą do 31 marca br.

Projekty z udziałem naukowców z PW z grantami M-ERA.NET 2

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu organizowanego przez sieć M-ERA.NET 2, finansującą badania z obszaru nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej. Wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie, jeden jest koordynowany przez Politechnikę Warszawską, w drugim zespół PW uczestniczy jako partner w konsorcjum.

Publikacja współautorstwa naukowca z PW w „Nature Physics”

Artykuł współautorstwa dr. inż. Pawła Junga z Wydziału Fizyki PW został opublikowany w „Nature Physics” - jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych z zakresu fizyki na świecie. W pracy po raz pierwszy zaimplementowano w fotonice model Haldane’a z 1988 r.

Slalom gigant specjalnością narciarzy alpejskich z Politechniki Warszawskiej

Trzy medale - dwa złote w slalomie gigancie i brązowy w slalomie - zdobyli studenci PW podczas Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim, które odbyły się w dniach 1-3 marca 2021 r. w Zakopanem.

Trwalsze i tańsze drogi dzięki współpracy biznesu i nauki

Dzięki szerokiemu zastosowaniu asfaltów wysokomodyfikowanych można budować trwalsze i tańsze drogi - wynika z zakończonych prac badawczych, przeprowadzonych przez konsorcjum producentów i naukowców, m.in. z Politechniki Warszawskiej.

Sukcesy narciarzy alpejskich z PW podczas AZS Winter Cup

Reprezentanci Politechniki Warszawskiej w narciarstwie alpejskim osiągnęli bardzo dobre wyniki podczas zawodów AZS Winter Cup, które odbyły się w dniach 26-28 lutego 2021 r. w Szczawnicy.

Nagroda NATO dla badacza z Wydziału EiTI PW

Wyróżnienie SET Panel Early Career Award zostało przyznane dr. hab. inż. Piotrowi Samczyńskiemu, prof. uczelni.

Mgr inż. Adam Rajewski z odznaką „Za zasługi dla Energetyki”

18 lutego 2021 r. mgr inż. Adam Rajewski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW został uhonorowany przez Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtykę odznaką „Za zasługi dla Energetyki”.

Dzień Nauki Polskiej - laureaci Nagród Ministra Edukacji i Nauki z PW

19 lutego 2021 r. po raz drugi obchodzony był Dzień Nauki Polskiej - najmłodsze święto państwowe, będące wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Poznaliśmy laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki za rok 2020. Wśród nich znaleźli się naukowcy PW.

Bateria - co o niej wiemy?

Paluszki, owalne, prostokątne, cynkowo-węglowe, alkaliczne - kształtów i rodzajów baterii jest wiele. Używamy ich każdego dnia, towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Jak działa bateria, kiedy została wynaleziona i czy można ją wykonać z cytryny?

Prof. Jan Słyk i prof. Andrzej Garbacz z wyróżnieniami Builder Awards - „Osobowość Branży 2020”

Prof. Jan Słyk, Prorektor ds. Studiów, oraz prof. Andrzej Garbacz, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, otrzymali wyróżnienia „Osobowość Branży 2020”, przyznawane przez miesięcznik „Builder” w ramach nagród Builder Awards.

Minął rok od uroczystej inauguracji projektu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” w PW

Minął rok od uroczystej inauguracji projektu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” w Politechnice Warszawskiej. Co wydarzyło się przez ostatnie 12 miesięcy?

Naukowiec z Wydziału Inżynierii Lądowej z podwójnym doktoratem

Dr inż. Piotr Prochoń z Wydziału Inżynierii Lądowej obronił prestiżowy podwójny doktorat. Stopień doktora uzyskał w Politechnice Warszawskiej oraz w belgijskim L'Université De Liège, z którym PW współpracuje w ramach umowy dwustronnej od 20 lat.

Wysokowytrzymały tytan do zastosowań w implantologii

Dr inż. Sylwia Przybysz, absolwentka Wydziału Inżynierii Materiałowej PW, wraz z zespołem złożonym z  naukowców z Instytutu Metalurgii i  Inżynierii Materiałowej PAN oraz Akademii Górniczo Hutniczej z  Krakowa pracuje nad opracowaniem nowoczesnej technologii wytwarzania nanokrystalicznego tytanu.

Opracowanie nano-szczepionki opartej o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 kowalencyjnie związane na nanocząstkach

Zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii oraz immunologów pracuje nad nano-szczepionką opartą o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 kowalencyjnie związanych z biodegradowalnymi nanocząstkami tlenku żelaza. 

Naukowiec z PW opracowuje technologię wytwarzania nowoczesnych materiałów do rekonstrukcji kości

W ramach projektu „BIOEXPLO” zespół naukowców pod kierunkiem dr. inż. Michała Gloca z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW opracowuje technologię wytwarzania nowatorskich materiałów do zastosowań w implantach kostnych.

Prestiżowe nagrody SPIE dla profesorów z Wydziału Mechatroniki PW

Prof. Krzysztof Patorski oraz prof. Małgorzata Kujawińska z Zakładu Inżynierii Fotonicznej Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki na Wydziale Mechatroniki PW zostali laureatami prestiżowych nagród naukowych przyznawanych przez SPIE - The International Society for Optical Engineering.

Naukowcy z PW wyróżnieni za rozwijanie umiejętności cyfrowych w Polsce

Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce ogłosiło „Listę 100 osób wyróżnionych za działalność na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych w Polsce w roku 2020”. Wśród nich znaleźli się dr inż. Kamil Sitarski oraz dr hab. Andrzej Wodecki, obaj z Wydziału Zarządzania PW.