Dydaktyka

70 lat pracy na PW

Zdjęcie przedstawia kryształ oraz profesora Rolanda Stanisława Wiśniewskiego

70-lecie pracy na Politechnice Warszawskiej obchodzi profesor Roland Stanisław Wiśniewski - prekursor badań wysokociśnieniowych w Polsce.

Prezydencka Rada ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. W skład gremium weszli pracownicy Politechniki Warszawskiej.

Poznajmy się. Zakład Automatyki i Osprzętu Lotniczego

Zdjęcie przedstawia stanowisko instruktora w zakładzie Zakładu Automatyki i Osprzętu Lotniczego

Przybliżamy historię obecnego Zakładu Automatyki i Osprzętu Lotniczego Wydziału MEiL PW sięgającą roku 1957. Wtedy na Wydziale Lotniczym z Katedry Budowy Samolotów Politechniki Warszawskiej została wyodrębniona pierwsza w Polsce Katedra Osprzętu Lotniczego.

Być nauczycielem akademickim

Zdjęcie przestawia dr. hab. inż. Krzysztofa Rożniatowskiego, prof. PW trzymającego Złotą Kredę

O Złotej Kredzie i pasji nauczania opowiada dr hab. inż. Krzysztof Rożniatowski, prof. PW z Wydziału Inżynierii Materiałowej, dwunastokrotny laureat Złotej Kredy.

Inżynieria chemiczna i procesowa z Certyfikatem Doskonałości Kształcenia

Zdjęcie certyfikatu

Wysoka jakość kształcenia na kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa została doceniona przez Polską Komisję Akredytacyjną i wyróżniona Certyfikatem Doskonałości Kształcenia.

Symulatory lotu na MEil PW

Zdjęcie przedstawia kabinę śmigłowca SW-4

Zaglądamy do Laboratorium Symulatorów w Zakładzie Automatyki i Osprzętu Lotniczego Wydziału MEiL PW. Znajdują się tutaj symulatory załogowych statków powietrznych oraz kilka stanowisk treningowych.

PW nominowana do nagrody Uczelnia Roku 2022

Zdjęcie przedstawia laptopa

W ramach Wielkiego Plebiscytu Edukacyjnego Politechnika Warszawska została nominowana do nagrody Uczelnia Roku 2022 dla placówki edukacyjnej przyjaznej studentom. Do nagrody Nauczyciel akademicki nominowano sześć osób z uczelni. Zachęcamy do oddawania głosów.

Wykłady Centrum Studiów Zaawansowanych PW - semestr zimowy 2022

Zdjęcie przedstawia trzy osoby na schodach

Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej zaprasza na wykłady ogólnouczelniane w semestrze zimowym 2022/2023. W programie m.in. podstawy mechaniki kwantowej, wprowadzenie do uczenia maszyn i zagadki istnienia innych światów we wszechświecie. 

Program Nauka dla Społeczeństwa w 2023 r.

Grafika Ministerstwa Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki wznowiło nabór wniosków do programu Nauka dla Społeczeństwa. Kierownicy projektów mogą zgłaszać deklaracje jeszcze do 30 listopada br.

Od 1 października podwyżki dla nauczycieli akademickich

We wtorek w Radiu Zet minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział wzrost wynagrodzeń nauczycieli akademickich, który ma nastąpić już 1 października br. Od przyszłego roku kwoty mają się zwiększyć o kolejne 7,8 proc. Łącznie będzie to ok. 12-13 proc. podwyżki. 

PhD Summer School

Grafika PhD Summer School

Międzynarodowa Szkoła Letnia dla Doktorantów (PhD Summer School) to nowa oferta edukacyjna dla doktorantów PW oraz innych uczelni z Unii Europejskiej i Europy Wschodniej. Rejestracja do bezpłatnego programu dostępna jest tylko do 15 sierpnia 2022 r. 

Ewaluacja działalności naukowej. Znamy wyniki

Grafika przedstawiająca fragment Gmachu Głównego PW

Publikujemy wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017–2021. Spośród 15 dyscyplin z Politechniki Warszawskiej jedna uzyskała kategorię naukową A+, siedem – kategorię A i kolejne siedem – kategorię B+. 

Prof. Tomasz Woliński wyróżniony tytułem Optica Senior Member

Zdjęcie prof. Tomasza Wolińskiego i znak Optica Senior Member

Profesor Tomasz Woliński z Wydziału Fizyki PW jako jedyny badacz z Polski został docenionym przez stowarzyszenie. Wyróżnienie Optica Senior Member przyznano uznając doświadczenia i osiągnięcia zawodowe w dziedzinie optyki i fotoniki.

PW w szanghajskim rankingu dyscyplin naukowych GRAS 2022

Znamy najlepsze na świecie uczelnie w 54 dyscyplinach naukowych. Politechnika Warszawska została sklasyfikowana w trzech z nich, z czego dwa razy na pierwszym miejscu w Polsce.

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej PW na semestr zimowy 2022/2023

Zdjęcie przestawia grupę trzech osób stojącą na schodach

Od semestru zimowego dotychczasowe pięć szkół doktorskich zastąpione zostaną jedną - Szkołą Doktorską PW. Rejestracja do niej przez system IRK rozpocznie się 1 sierpnia i będzie trwała do 22 sierpnia 2022 r. 

Staż naukowy lub wyjazd badawczy

Konkursy finansujące staż naukowy lub wyjazd badawczy organizowane są m.in. przez Narodowe Centrum Nauki. Mogą się o nie ubiegać naukowcy na różnych szczeblach kariery. 

Rozliczyć granty w programie Horyzont 2020

Rozliczyć granty w programie Horyzont 2020 i nie popełnić błędu? Pomoże w tym poradnik przygotowany przez Komisję Europejską How to avoid errors when claiming costs in H2020 grants.

Executive MBA najlepszym polskim programem EMBA w Europie

Grafika MBA Szkoły Biznesu PW

Program Executive MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej uznano za najlepszy polski program Executive MBA w Europie według rankingu QS EMBA Rankings.

21 kierunków studiów PW na podium

Zdjęcie fragmentu Gmachu Głównego PW

21 kierunków studiów prowadzonych na Politechnice Warszawskiej znalazło się na podium rankingu przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. 16 z nich sklasyfikowano jako najlepsze.

Plebiscyt Złota Kreda 2022

Grafika Złota Kreda

Do 30 czerwca można oddać głos w Plebiscycie Złota Kreda 2022 na wyróżniających się prowadzących, którzy dzielą się ze studentami swoją pasją do nauki i zachęcają do rozwoju.