Biuletyn PW / Kalendarium

Kalendarium

10 Paź

Wystawa akwareli Ewy Anny Wasiutyńskiej

12:00 - 16:00

Muzeum Politechniki Warszawskiej zaprasza na wystawę akwareli Ewy Anny Wasiutyńskiej. Autorka projektuje budynki biurowe i mieszkaniowe, ośrodki kulturalne, handlowe i sportowe w Belgii, Nigerii, Iraku i Arabii Saudyjskiej. W Biurze Architektury E. VERHAEGEN w Brukseli, projektowała audytoria, budynki biurowe, domy opieki, szkoły i szpitale w Belgii oraz Algierii. Równolegle do zawodu architekta rysuje i maluje - od roku 2007 akwarele o tematyce kwiatów, nieba i domów Brukseli, pejzaży polskich. Bierze udział w wystawach w Gdańsku i Warszawie, Paryżu i Wenecji. W roku 2015 otrzymała medal 100-lecia PW. 

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 października 2018 r. o godz. 12.00 w Muzeum Politechniki Warszawskiej. Wystawa będzie czynna do 10 listopada 2018 r. w krużgankach na I piętrze w auli Gmachu Głównego PW, potem zostanie przeniesiona do Sali Ekspozycyjnej Muzeum PW w Gmachu Głównym.

Gdzie?

Muzeum Politechniki Warszawskiej,
Gmach Główny, Plac Politechniki 1, Warszawa

15 Paź

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków IWIS 2018

09:00 - 17 Paź 16:00

W dniach 15-17 października w Politechnice Warszawskiej odbędzie się Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków. IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku wystawa gości wynalazców z ponad 25 państw świata m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu oraz Polski. Wynalazcy prezentują innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. Każdego roku wystawie towarzyszą wykłady i prelekcje dotyczące ochrony własności intelektualnej i organizowany jest Światowy Konkurs Chemiczny.

IWIS 2018 został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Politechnika Warszawska, 
Plac Politechniki 1, Warszawa

16 Paź

II Forum Dialogu Nauka-Przemysł

08:30 - 17 Paź 12:50

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej w imieniu partnerów projektu „Innowacje w procedurach transferu technologii: Nauka-Przemysł” realizowanego w ramach programu „DIALOG” zaprasza do udziału w II Forum Dialogu Nauka - Przemysł. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 16-17 października 2018 r. 

Zgodnie z charakterem wydarzenia i realizowanym w konsorcjum projektem podczas zaplanowanych konferencji tematycznych szczególny nacisk zostanie położony na współpracę biznesu z nauką. Tym razem forma współpracy zostanie przedstawiona poprzez dwie platformy naukowe, które w swym zakresie działania obejmują najbardziej strategiczne obszary tematyczne badań i rozwoju technologii w Polsce, a więc Platformę Interbiomed w konferencji „Diagnostyka i systemy podawania leków: od badań do aplikacji” oraz Platformę Fotowoltaiki w konferencji PV Horizons 2020+.

Partnerami projektu są: Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo - Hutnicza, Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Politechnika Częstochowska.

Program II forum Dialogu

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej,
ul. Rektorska 4, Warszawa

16 Paź

Koleje naprawdę wielkich prędkości

15:00 - 17:00

Dnia 16 października 2018 roku zostanie wygłoszony wykład pt. „Koleje naprawdę wielkich prędkości”, który poprowadzi dr inż. Andrzej Krzyszkowski z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Wykład odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego Wydziału Zarządzania „Wyzwania Modelowania Inżynierskiego i Biznesowego”, współorganizowanego przez Centrum Informatyzacji PW oraz Centrum Studiów Zaawansowanych PW.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest na stronie Wydziału Zarządzania.

Gdzie?

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, 
ul. Nowowiejska 15/19,
sala Audytorium Centralne

17 Paź

9 Forum Rozwoju Mazowsza

09:30 - 18 Paź 15:00

W dniach 17 i 18 października br., Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych organizuje Forum Rozwoju Mazowsza. To najważniejsze w województwie mazowieckim wydarzenie o charakterze konferencyjno-warsztatowym związane z rozwojem regionu. Jego główną ideą jest promocja innowacyjnych projektów i rozwiązań, które dzięki wsparciu Funduszy Europejskich są realizowane i wykorzystywane na Mazowszu. 9. Forum Rozwoju Mazowsza odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Komisji Europejskiej, partnerem wydarzenia jest Politechnika Warszawska.

Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach, pokazach innowacyjnych rozwiązań, konsultacjach ze znakomitymi ekspertami oraz w cyklu debat prowadzonych z udziałem gości z kraju i zagranicy oraz transmitowanych na żywo w Internecie. Nie zabraknie pokazów nowych projektów i prototypów, które dotychczas skrywane były w laboratoriach, a na 9. Forum Rozwoju Mazowsza będą miały swoje premiery.

Tematami przewodnimi wydarzenia będą tym razem: Region Przyszłości, Ekoregion, Człowiek i Medycyna. Obszar Turystyka i Kultura nawiąże do wszystkich trzech głównych tematów. Organizatorzy zapraszają na kilkanaście godzin poświęconych dyskusji i wymianie doświadczeń w zakresie realizacji projektów, ale także problemów i wyzwań, z jakimi na co dzień mierzą się przedsiębiorcy, naukowcy, urzędnicy, czy też przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji rynku pracy.  

Wymagana jest rejestracja, wstęp jest bezpłatny.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Centrum Konferencyjne Legii Warszawa,
ul. Łazienkowska 3, Warszawa

17 Paź

VIII Warszawskie Dni Techniki

11:00 - 19 Paź 14:00

W dniach 17 -19 października br. odbędą się VIII Warszawskie Dni Techniki. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem: Warszawa - Technika wczoraj, dziś, jutro. Tematami wiodącymi tegorocznych dni będą:

•    Inżynierowie polscy minionych 100 lat RP
•    Inżynieria przyszłości
•    100 lat samochodów
•    Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

Dni rozpocznie 17 października br. sesja inauguracyjna w Warszawskim Domu Technika NOT (ul. Czackiego 3/5). Referat wprowadzający pt. „Inżynieria przyszłości” wygłosi prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

W kolejnych dniach uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z pracowniami, laboratoriami oraz funkcjonowaniem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, Hutą ArcelorMittal Warszawa, Instytutem Lotnictwa, Wydziałem Samochodów i Maszyn Roboczych PW, Przemysłowym Instytutem Motoryzacji, Stacją Techniczno-Postojową Metra na Kabatach, Spółką PCO oraz Wydziałem Mechatroniki i Lotnictwa WAT.

Dni są organizowane przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP). Tegoroczne Warszawskie Dni Techniki odbędą się w ramach Mazowieckich Dni Techniki 2018.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Zgodnie z programem

22 Paź

Wystawa i konferencja: „Per aspera ad astra”

09:10 - 23 Paź 18:00

Serdecznie zapraszamy na Wystawę i Konferencję Polskie osiągnięcia lotnicze w 100-lecie Odzyskania Niepodległości „Per aspera ad astra”, która odbędzie się w dniach 22-23 października 2018 roku. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Gdzie? 

Politechnika Warszawska, Gmach Główny,
Plac Politechniki 1, Warszawa

23 Paź

„Negocjacje w zarządzaniu relacjami z...”

15:00 - 17:00

Dnia 23 października 2018 roku zostanie wygłoszony wykład pt. „Negocjacje w zarządzaniu relacjami z interesariuszami organizacji”, który poprowadzi dr hab. Andrzej Kozina, prof. UEK z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wykład odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego Wydziału Zarządzania „Tradycja i Wyzwania Nauk o Zarządzaniu”.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest na stronie Wydziału Zarządzania.

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej,
ul. Rektorska 4, sala 4.01

24 Paź

XV Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK

10:00 - 25 Paź 16:00

W dniach 24-25 października 2018 r. w Politechnice Warszawskiej odbędzie się jubileuszowa, XV edycja Targów „KONIK”. To największe w Warszawie, a być może i w Polsce targi organizowane w całości przez studentów, mające na celu promocję studenckiej działalności naukowej oraz aktywności społecznej. Po raz kolejny na dwa dni Duża Aula Gmachu Głównego wypełni się studentami dzielącymi się pasją oraz ich wynalazkami i pokazami naukowymi. 
Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Politechnika Warszawska,
Plac Politechniki 1, Warszawa

25 Paź

Europejskie Forum Antyplagiatowe EFA 2018

09:30 - 15:30

Europejskie Forum Antyplagiatowe EFA 2018 będzie miało na celu przygotowanie uczelni do wdrożenia Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA), który zgodnie z zapisami ustawowymi od 1 października br. ma służyć do weryfikacji pisemnych prac dyplomowych i rozpraw doktorskich na wszystkich polskich uczelniach. Podczas EFA 2018 omówione zostaną najważniejsze problemy i wyzwania związane z wdrożeniem JSA, między innymi: 

 • wdrożenie nowych procedur antyplagiatowych (regulaminów, oświadczeń),
 • zaznajomienie pracowników uczelni ze sposobem działania JSA, jego funkcjami oraz interpretowaniem raportu z analizy,
 • określenie odpowiedzialności promotora za ewentualne plagiaty wykryte w studenckich pracach dyplomowych oraz związane z tym konsekwencje,
 • zapoznanie się z wytycznymi Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kontekście stosowania Jednolitego Systemu Antyplagiatowego na poszczególnych kierunkach studiów,
 • podjęcie decyzji w sprawie ewentualnego dalszego korzystania z komercyjnych systemów antyplagiatowych, które dotychczas zostały wdrożone na poszczególnych uczelniach.  

Do udziału w konferencji zaproszony został dr Piotr Dardziński - Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za wdrożenie Jednolitego Systemu Antyplagiatowego. Udział w konferencji potwierdzili prof. dr hab. Zbigniew Marciniak - Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. dr hab. Krzysztof Diks - Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a także dr Marek Kozłowski - Kierownik Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego.

Wszelkie aktualizacje dotyczące harmonogramu można będzie śledzić na stronie internetowej: http://efpe.org.pl/konferencje/konferencja-efa-2018/

W celu zgłoszenia chęci uczestnictwa w wydarzeniu, uprzejmie proszę o przesłanie skanu wypełnionego formularza na adres: efa@efpe.org.pl.

Gdzie?

Pałac Staszica w Warszawie, ul. Nowy Świat 72
Sala Lustrzana (pierwsze piętro)

6 Lis

V Forum Budowlane

08:00 - 7 Lis 20:00

W dniach 6-7 listopada 2018 r. w Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku odbędzie się V Forum Budowlane. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w konferencji inżynierów budownictwa, studentów i pracowników naukowych, firmy funkcjonujące w sektorze budownictwa i inżynierii środowiska. Konferencja stanowić będzie okazję do wymiany doświadczeń, poglądów, jak również integracji środowiska zainteresowanego współczesnymi problemami budownictwa.

Podczas V Forum Budowlanego - Płock 2018 obywać się będą:

 • Konferencja naukowo-techniczna:„Współczesne problemy budownictwa. Budownictwo modułowe i prefabrykowane”

Tematyka konferencji:

 1. Budownictwo modułowe: koncepcje, systemy, technologie, badania i projektowanie
 2. Prefabrykacja w budownictwie ogólnym i inżynieryjnym
 3. BIM w projektowaniu i realizacji obiektów budowlanych
 4. Eksploatacja obiektów budowlanych: diagnostyka, przebudowa, wyburzenia i rozbiórki, recykling
 5. Problemy technologii i organizacji procesów budowlanych
 • Warsztaty inżynierów budownictwa: „Nowoczesne technologie dla budownictwa”
 • Sesja specjalna:„Historia, teraźniejszość i perspektywy rozwoju budownictwa w Płocku”

Konferencja jest płatna. Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Politechniki Warszawskiej.

Gdzie?

Politechnika Warszawska Filia w Płocku,
Ignacego Łukasiewicza 17, Płock

6 Lis

„Dynamiczna mapa jakości powietrza”

15:00 - 17:00

Dnia 6 listopada 2018 roku zostanie wygłoszony wykład pt. „Dynamiczna mapa jakości powietrza - dawny startup wysokiej techniki po latach”, który poprowadzi Prezes Ryszard Pazdan z firmy ATMOTERM S.A. Wykład odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego Wydziału Zarządzania „Przedsiębiorczość Wysokiej Techniki”.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest na stronie Wydziału Zarządzania.

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej,
ul. Rektorska 4, sala 4.01

7 Lis

V Forum Budowlane

08:00 - 8 Lis 20:00

Instytut Budownictwa Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii zaprasza w dniach 7-8 listopada 2018 r.na  „V Forum Budowlane - Płock 2018”. Jest to już piąta edycja tego przedsięwzięcia. Celem tegorocznego Forum jest promocja rynku budowlanego, nowoczesnych technologii i wyrobów budowlanych oraz wymiana doświadczeń środowiska inżynierskiego.

W ramach przedsięwzięcia zorganizowane zostaną:

 • Konferencja naukowo-techniczna „Współczesne problemy budownictwa. Budownictwo modułowe i prefabrykowane”,
 • Warsztaty inżynierów budownictwa „Nowoczesne technologie dla budownictwa”,
 • Sesja specjalna: „Historia, teraźniejszość i perspektywy rozwoju budownictwa w Płocku”.

V Forum Budowlane będzie platformą popularyzacji innowacyjnych rozwiązań naukowo-technicznych. 

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie? 

Politechnika Warszawska w Płocku,
ul. Łukasiewicza 17

7 Lis

Informacja o stanie swojego konta w ZUS (IOSKU)

11:00 - 14:00

Dział ds. Szkoleń zaprasza na spotkanie z ekspertami z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zatytułowane „Informacja o stanie swojego konta w ZUS (IOSKU)”, w ramach organizowanych przez Zakład „Dni Ubezpieczonego”.

Podczas spotkania eksperci ZUS:

 • objaśnią wszystkie zapisy w IOSKU;
 • pokażą, jak pracownik sam może sprawdzić, że są za niego opłacane składki;
 • powiedzą, z jakich świadczeń skorzystają ubezpieczeni, dzięki poprawnym zapisom na koncie np. w razie choroby, urodzenia dziecka, wypadku przy pracy;
 • wyjaśnią, kiedy środki z subkonta wypłacane są bliskim;
 • pokażą, jak sprawdzać stan swojego konta w ZUS przez internet;
 • wytłumaczą, jak w przyszłości na podstawie danych na koncie i subkoncie obliczyć swoją emeryturę;
 • zaprezentują kalkulator emerytalny, dzięki któremu każdy ubezpieczony może wyliczyć prognozowaną wysokość emerytury;
 • opowiedzą o korzyściach elektronicznych zwolnień lekarskich;
 • pomogą założyć własny profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, wymagana wcześniejsza rejestracja.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Gmach Pałacyku Rektorskiego, sala nr 6,
ul. Koszykowa 80, Warszawa 

9 Lis

Ogólnopolska Konferencja Młodych Energetyków

09:00 - 17:30

Koło Naukowe Energetyków zaprasza na Ogólnopolską Konferencje Młodych Energetyków (OKME 2018), która odbędzie się 9 listopada 2018 roku w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. 

OKME jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez nasze kolo, dającym możliwość wymiany poglądów, wiedzy i doświadczeń przez najlepszych wśród wchodzących na rynek pracy studentów lub absolwentów, wiążących swoją przyszłość z branżą energetyczną. Ułatwia ona również nawiązanie kontaktów z przedstawicielami firm z branży energetycznej. Każdy uczestnik będzie miał okazje zaprezentować napisany przez siebie artykuł omawiający zagadnienia szeroko pojętej energetyki. Może on przedstawiać wyniki przeprowadzonych badań, stanowiących przegląd dostępnych rozwiązań, poruszając zarówno aspekty techniczne, ekonomiczne czy też prawne.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej,
ul. Rektorska 4, Warszawa

CYTAT TYGODNIA

"

 

 
Kogo szczęście wyniesie, niech się upaść boi.

 

Mikołaj Rej

"

10
Paź

Wystawa akwareli Ewy Anny Wasiutyńskiej

12:00 - 16:00

15
Paź

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków IWIS 2018

09:00 - 17 Paź 16:00

16
Paź

II Forum Dialogu Nauka-Przemysł

08:30 - 17 Paź 12:50

16
Paź

Koleje naprawdę wielkich prędkości

15:00 - 17:00

17
Paź

9 Forum Rozwoju Mazowsza

09:30 - 18 Paź 15:00

17
Paź

VIII Warszawskie Dni Techniki

11:00 - 19 Paź 14:00

22
Paź

Wystawa i konferencja: „Per aspera ad astra”

09:10 - 23 Paź 18:00

23
Paź

„Negocjacje w zarządzaniu relacjami z...”

15:00 - 17:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW