Projekty i osiągnięcia

Badacze z Politechniki Warszawskiej wśród 100 najzdolniejszych młodych naukowców w Polsce

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki 29. edycji konkursu START dla najlepszych młodych naukowców. Wśród laureatów jest troje badaczy z Politechniki Warszawskiej.

Cztery medale dla PW w Akademickich Mistrzostwach Polski w trójboju siłowym

Studenci Politechniki Warszawskiej zdobyli cztery medale podczas Akademickich Mistrzostwach Polski w trójboju siłowym, które odbyły się w dniach 4-6 czerwca 2021 r. w Katowicach.

Kolonizacja Marsa? Naukowcy z Politechniki Warszawskiej chcą zrobić pierwszy krok

Pomysł budowy kolonii na Marsie rozbudza wyobraźnię wielu osób. Kiedy na Czerwonej Planecie mogłyby powstać pierwsze ludzkie siedliska? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Dobre występy podczas Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim

Podczas Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim bardzo dobrze zaprezentował się Konrad Czabok z Politechniki Warszawskiej. Zawody odbyły się w dniach  25-27 maja 2021 r. w kompleksie Beskid w Spytkowicach.

Nagrody SET Panel Excellence Award 2020 dla naukowców z PW

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Kulpa i dr hab. inż. Piotr Samczyński, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych zostali laureatami SET Panel Excellence Award 2020. 

Pracownicy PW w składzie nowej Rady Naukowej Instytutu Łączności - PIB

Pracownicy Politechniki Warszawskiej znaleźli się w składzie Rady Naukowej Instytutu Łączności - Państwowego Instytutu Badawczego, której pierwsze posiedzenie w nowej kadencji odbyło się 27 maja 2021 r.  

Srebro w pchnięciu kulą podczas Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce

Piotr Goździewicz z Politechniki Warszawskiej zdobył srebrny medal w pchnięciu kulą podczas Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, które w dniach 20-23 maja 2021 r. odbyły się w Bielsku-Białej.

Dwa medale judoków z Politechniki Warszawskiej

Dwa medale zdobyli studenci Politechniki Warszawskiej podczas Akademickich Mistrzostwach Polski w judo, które odbyły się w dniach 21-23 maja 2021 r. w Pile.

Projekty PW z dofinansowaniem Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 20, PRELUDIUM BIS 2, SONATA 16. Kilkanaście projektów zgłoszonych przez naukowców z Politechniki Warszawskiej otrzyma dofinansowanie. 

„Uczelnia w Chmurze Microsoft” dla Politechniki Warszawskiej

Politechnika Warszawska otrzymała wyróżnienie „Uczelnia w Chmurze Microsoft”. O jego przyznaniu zdecydował modelowy sposób wykorzystania narzędzi i technologii Microsoft w działalności administracyjnej i badawczej.

Wioślarska ósemka ze złotem Akademickich Mistrzostw Polski

Dwa lata temu brąz, w ubiegłym roku srebro, a w 2021 r. złoto. Męska drużyna Politechniki Warszawskiej zwyciężyła w Akademickich Mistrzostwach Polski w wioślarstwie w konkurencji ósemek. Zawody zostały rozegrane w dniach 14-16 maja w Bydgoszczy.

Medal „Istvan Nagy Award” dla prof. Mariusza Malinowskiego

Prof. Mariusz Malinowski, Prorektor ds. Nauki, został odznaczony medalem „Istvan Nagy Award” za wybitny wkład w rozwój zagadnień związanych ze sterowaniem w energoelektronice oraz wspieranie konferencji Power Electronics and Motion Control (PEMC).

Społeczna odpowiedzialność nauki - bezpłatne warsztaty dla naukowców

Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski zapraszają badaczy na warsztaty, których celem jest upowszechnienie koncepcji społecznej odpowiedzialność nauki, w szczególności roli naukowców w tym procesie.

Naukowcy z PW pracują nad ekologiczną zaprawą bezcementową

W ramach projektu „GeoShield” zespół naukowców pod kierunkiem dr. inż. Piotra Prochonia z Wydziału Inżynierii Lądowej PW opracowuje innowacyjną, ekologiczną zaprawę bezcementową o właściwościach osłonowych przed promieniowaniem jonizującym i elektromagnetycznym.  

Oświetlenie LED bezpieczne dla ludzkiego wzroku

Światło LED jest męczące dla oczu i może prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad prototypem nowoczesnej białej lampy LED o świetle bezpiecznym dla ludzkiego wzroku.

Dzięki kapsułkom żelatynowym drogi naprawią się same

W Politechnice Warszawskiej trwają badania nad innowacyjną technologią nawierzchni asfaltowych. Bazuje ona na wytworzeniu mikrokapsułek z wypełnieniem naprawczym, które, dodawane do lepiszcza, mogłyby naprawiać mikropęknięcia asfaltu. Pracująca wraz ze spółką Budimex jednostka jest coraz bliżej sukcesu.

Politechnika Warszawska członkiem ORCID

Promowanie dorobku naukowego pracowników i doktorantów PW oraz spełnienie jednego z wymogów nadchodzącej ewaluacji dyscyplin naukowych – to główne cele podpisanej przez Politechnikę Warszawską umowy członkowskiej ORCID.

Polscy naukowcy opracowują modele 3D antycznego miasta Nea Paphos

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego opracowują modele 3D starożytnego cypryjskiego miasta Nea Pafos. Wdrażana metodyka jest nowatorska i stosowana na nielicznych stanowiskach archeologicznych. Badania prowadzone są pod egidą Departamentu Starożytności Cypru.

Znamy pierwszego Mistrza Politechniki Warszawskiej w szachach

Maciej Kamiński z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa zwyciężył w wielkim finale pierwszej edycji Turnieju Szachowego o Koronę Rektora Politechniki Warszawskiej. W nagrodę otrzymał koronę wykonaną z brązu.

Wielofunkcyjny nanokompozyt polimerowy dla przemysłu lotniczego i kosmicznego

Opracowanie technologii produkcji wielofunkcyjnych nanokompozytów polimerowych, które znajdą zastosowanie w przemyśle lotniczym i kosmicznym - to cel naukowców z PW pod kierunkiem dr Anny Łapińskiej z Wydziału Fizyki.