Kultura i Tradycja
Kierunek Niepodległa - wystawa Biblioteki Głównej PW
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej przygotowała wystawę „Kierunek Niepodległa. Politechnika - Polska - Europa 1914-1921”. Prace będzie można będzie oglądać do 31 stycznia 2019 roku w ramach realizowanego na uczelni programu „Niepodległa”.
Laureaci Złotej Księgi Politechniki Warszawskiej 2018
W ramach obchodów Święta Politechniki Warszawskiej, 15 listopada 2018 roku, podczas uroczystej gali wręczono dyplomy Złotej Księgi absolwentom Politechniki Warszawskiej.
Wielka triada Wielkiej Muzyki w Małej Auli
Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości wybrzmi w Politechnice Warszawskiej najpiękniejsza muzyką. Muzyczna triada to trzy koncerty, które w listopadzie czekają na studentów, pracowników oraz przyjaciół uczelni.
11 listopada zaśpiewajmy wspólnie hymn!
W związku ze zbliżającą się datą 11 listopada - jedną z najważniejszych w naszej historii - Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do współtworzenia wyjątkowej akcji: „Niepodległa do Hymnu”. Celem inicjatywy jest zaangażowanie Polek i Polaków do wspólnego zaśpiewania hymnu 11 listopada dokładnie o godzinie 12:00.
Pomnik Prezydenta Ignacego Mościckiego wraca przed Gmach Technologii Chemicznej PW
Przed Gmach Technologii Chemicznej wróci po niemal 80. latach odtworzony pomnik Prezydenta I. Mościckiego. Inicjatywę rekonstrukcji pomnika w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości podjął Komitet Organizacyjny powołany przez Rektora PW.
Koncert niepodległościowy NSZZ "Solidarność"
Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina zaprasza na bezpłatny koncert pt. "Pamięci tych, którym niepodległość zawdzięczamy…"
Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy nad uroczystością odsłonięcia pomnika Prezydenta Mościckiego
Z dumą informujemy, że nasze wydarzenie - odsłonięcie pomnika Prezydenta Ignacego Mościckiego, które odbędzie się 14 grudnia 2018 r. - zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Wernisaż wystawy w Galerii Biura Rektora
24 października 2018 r., po posiedzeniu Senatu PW, Galeria Biura Rektora Sala 123 oraz Pracownia Rysunku Malarstwa i Rzeźby Zakładu Dziedzictwa Architektonicznego i Sztuki Wydziału Architektury zorganizowały wernisaż wystawy pt. „Struktury zieleni, rysunki Barbary Rzepki-Orzeszek 1930-2010”.
„Geniusz Wiedzy” w rękach Rektora Politechniki Warszawskiej
Na posiedzeniu Senatu Politechniki Warszawskiej, 24 października 2017 r., prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, otrzymał statuetkę „Geniusz Wiedzy”, przygotowaną z okazji jubileuszu Centrum Studiów Zaawansowanych PW. Statuetkę wręczył Dyrektor CSZ prof. Stanisław Janeczko.
Autorem popiersia Prezydenta Mościckiego był rzeźbiarz Stanisław Roman Lewandowski
Autorem popiersia Prezydenta Mościckiego był rzeźbiarz Stanisław Roman Lewandowski, który studiował rzeźbę w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Matejki i Gadomskiego oraz na Akademii Wiedeńskiej. Odsłonięcie pomnika odbyło się w grudniu 1934.
Obchody Dnia Wszystkich Świętych w roku 2018
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku, uczcimy pamięć zmarłych profesorów Politechniki Warszawskiej, składając na ich grobach wiązanki kwiatów. Centralne obchody z udziałem władz Uczelni odbędą się w piątek 26 października 2018 roku.
Wspomnienie zmarłych pracowników akademickich PW 2017-2018
W latach 2017-2018 pożegnaliśmy kolejne osoby, które swoim życiem i dokonaniami wpisały się w dorobek Politechniki Warszawskiej.
Powstaje Pomnik Prezydenta Mościckiego
Trwają prace nad odtworzeniem popiersia Prezydenta Ignacego Mościckiego - Prezydenta RP, profesora Politechniki Warszawskiej, a przede wszystkim wybitnego chemika i wynalazcy. Człowieka, którego zasługi na polu rozwoju polskiego przemysłu są nieocenione.
50 lat Zakładu Technologii Poligraficznych w Politechnice Warszawskiej
W dniach 4-7 października 2018 r. Zakład Technologii Poligraficznych, ZTP, (były Instytut Poligrafii) obchodził uroczystości jubileuszu 50-lecia swojego istnienia. Od momentu rozpoczęcia kształcenia inżynierów poligrafów, studia poligraficzne na Politechnice Warszawskiej ukończyło ponad dwa tysiące osób.
Wernisaż wystawy Ewy Anny Wasiutyńskiej
W Muzeum Politechniki Warszawskiej zorganizowano wernisaż wystawy akwareli Ewy Anny Wasiutyńskiej - absolwentki PW, niegdyś asystentki Wydziału Architektury w Katedrze prof. Lacherta, laureatki medalu 100-lecia PW.
Zespół Pieśni i Tańca na tournée po Brazylii
- Wspaniałym doświadczeniem było spotkanie się z Polakami mieszkającymi od kilku pokoleń w Ameryce. Niektórzy z nich uczą się ojczystego języka, mimo że nigdy nie byli w Polsce! - podkreśla Grzegorz Szczepański, uczestnik wyjazdu i autor poniższej relacji.
Ukończono kolejny etap prac nad odtworzeniem popiersia Prezydenta Ignacego Mościckiego
Warto pamiętać, że prof. Ignacy Mościcki był nie tylko Prezydentem RP i profesorem Politechniki Warszawskiej, ale także wybitnym chemikiem i wynalazcą, który przyczynił się do przedwojennego rozwoju naszego kraju i rozwoju polskiego przemysłu chemicznego.
Nabór do Zespołu Pieśni i Tańca PW
Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej zaprasza na nabory. Przesłuchania odbędą się 8 i 10 października 2018 roku o godz. 18:00 w Domu Studenckim "Riviera" pok. A222.
Jak powstaje popiersie Prezydenta Ignacego Mościckiego
Popiersie, które odsłonięto przed Gmachem Technologii Chemicznej w 1934 r. z okazji 30-lecia pracy naukowej prof. Ignacego Mościckiego, wykonał Stanisław Roman Lewandowski. Rekonstrukcji pomnika podjęli się Anna Getler i Piotr Grzegorz Mądrach.
Pomiary pod rekonstrukcję pomnika Prezydenta Ignacego Mościckiego
Na szczęście zachowało się kilka archiwalnych zdjęć pomnika Prezydenta Ignacego Mościckiego, które są w posiadaniu Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na ich podstawie konserwatorzy zabytków dokonali symulacji wysokości popiersia wraz z cokołem.