Projekty i osiągnięcia

Prof. Piotr Wolański dwukrotnie uhonorowany

Prof. Piotr Wolański został wybrany do Komitetu Wykonawczego Akademii Inżynierskiej w Polsce. Naszego wybitnego naukowca uhonorowano również Błękitnymi Skrzydłami przyznawanymi wspólnie przez redakcję Skrzydlatej Polski i Krajową Radę Lotnictwa, przy wsparciu Aeroklubu Polskiego.

Antoni Kocjan i „Akcja V-1 i V-2”

O słynnym konstruktorze szybowców i motoszybowca Bąk - Antonim Kocjanie, który podczas wojny przyczynił się do rozszyfrowania tajemnicy niemieckich pocisków V-1 i V-2, opowiada inż. Andrzej Glass.

Nowy model rozszczepienia jądra atomowego z udziałem Politechniki Warszawskiej

Międzynarodowy zespół badawczy z prof. Piotrem Magierskim z Politechniki Warszawskiej opracował nowy model rozszczepienia jądra atomowego. Obliczenia zostały wykonane na superkomputerze Titan w Tennessee (USA).

Podium w biegowym debiucie Politechniki Warszawskiej

Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej "Najlepszy debiut" podczas 11. PZU Półmaratonu Warszawskiego. Była to bowiem pierwsza rywalizacja naszej Uczelni w ramach inicjatywy Firma przyjazna bieganiu.

Prenominacja Politechniki Warszawskiej do Nagrody Kryształowej Brukselki 2016

Politechnika Warszawska znalazła się w gronie dziesięciu uczelni, w kategorii Nauka - Uczelnie i Instytuty, z których zostanie wyłonionych pięciu nominowanych - kandydatów do Nagrody Kryształowej Brukselki. Laureatem tego wyróżnienia nasza Uczelnia została w 2013 r.

Daleki zasięg mewiego płata. Zygmunt Puławski w soczewce Andrzeja Glassa

Zygmunt Rafał Puławski (1901-1931) jeden z najwybitniejszych polskich konstruktorów lotniczych, a zarazem absolwent PW znany jest jako twórca samolotów PZL P. Sylwetkę „Ikara” tamtych czasów przybliża inż. Andrzej Glass.

Płynna kamizelka kuloodporna wśród innowacji roku

Za najbardziej obiecujący wynalazek wśród polskich innowacji technicznych minionego roku internauci uznali kamizelkę kuloodporną wypełnioną płynem. Pomysł realizowany we współpracy z PW zdobył „Soczewkę Focusa” i ma szansę na zrewolucjonizowanie przemysłu obronnego. 

Turniej o Puchar Prorektora Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku

4 kwietnia w hali sportowej PW Filii w Płocku odbył się kolejny Turniej Piłki Siatkowej Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar Prorektora PW. W kategorii dziewcząt zwyciężyło III L.O. im. M. Dąbrowskiej, w kategorii chłopców ZSCE im. I. Łukasiewicza.

Logarytmiczny suwak kredytowy

Inż. Wojciech Sawicki, który przekazał Muzeum PW jedną z największych kolekcji suwaków logarytmicznych, tym razem prezentuje uwspółcześnioną wersję jednego z nich. Suwak kredytowy dostępny po zaledwie jednym kliknięciu myszką.

AZS Politechnika zmierzyła się z PGE Skrą

AZS Politechnika Warszawska na oczach prawie sześciu tysięcy kibiców przegrała w hali Torwaru z PGE Skrą Bełchatów. Inżynierowie pokazali się jednak z dobrej strony. - Niespodzianka była blisko - powiedział trener Jakub Bednaruk.

Dr inż. Krzysztof Fiok o dźwigniowych wózkach inwalidzkich z Wydziału Transportu PW

Czy można ochronić ręce przed urazami, sterując sprawnie wózkiem inwalidzkim? Projektowany w Zakładzie Systemów Informatycznych i Mechanicznych w Transporcie wózek dźwigniowy zapewni komfort obsługi w niewielkiej cenie, z dużą dozą innowacji. 

Projekty z udziałem PW otrzymały dotacje NCBR

Konsorcjum, które tworzy zespół NanoStal (WIM PW) wraz z firmą Patentus S.A., Instytutem Technologii Eksploatacji z Radomia oraz spółką NanoStal sp. z o.o. zajęło pierwszą lokatę w konkursie NCBR „Projekty aplikacyjne”. Na siódmym miejscu doceniono projekt realizowany z Katcon Polska sp. z o.o.

Poznaliśmy zwycięzców 61. Pucharu Świata „O Szablę Wołodyjowskiego”

Przez trzy dni od 19 do 21 lutego 2016 r. mieliśmy okazję oglądać starcia szermierzy, którzy walczyli o kwalifikacje olimpijskie do Rio. Finał rozgrywek odbył się w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej. 

Lotniczy Oskar dla Wojtka Bógdała

Wojtek Bógdał - student Mechaniki i budowy maszyn Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku - został najlepszym sportowcem lotniczym 2015 według klasyfikacji Skrzydlatej Polski i Aeroklubu Polskiego.

Mechanochemiczna metoda syntezy perowskitów

Perowskity, substancje znakomicie pochłaniające światło, to przyszłość energetyki słonecznej. Zespól chemików pod kierownictwem prof. Janusza Lewińskiego pokazuje, że aby uzyskać perowskity nie trzeba roztworów ani wysokiej temperatury, wystarczy zwykłe... ucieranie.

Medal FRP PROPTER MERITA 2016

Fundacja Rektorów Polskich informuje o możliwości zgłaszania kandydatów do Medalu FRP PROPTER MERITA 2016, który został ustanowiony w 2012 roku z okazji dziesięciolecia Fundacji.

Polska Komisja Akredytacyjna rozpoczyna nową kadencję

W styczniu 2016 r. rozpoczęła się piąta kadencja Polskiej Komisji Akredytacyjnej przewidziana na lata 2016-2019. W 90-osobowym składzie, powołanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, znaleźli się przedstawiciele PW.

Nagroda dla dr inż. Katarzyny Rostek z WZ PW

Kapituła konkursu Złote Pióro Przeglądu Organizacji przyznała III nagrodę dr inż. Katarzynie Rostek z Zakładu Informatyki Gospodarczej na Wydziale Zarządzania PW.

Kompozytowy most z udziałem PW już gotowy

W Błażowej pod Rzeszowem dobiega końca budowa pierwszego polskiego mostu drogowego wykonanego w innowacyjnej technologii kompozytowej. Zespołem stołecznych naukowców kierował dr inż. Rafał Molak z Politechniki Warszawskiej.

Troje naukowców z PW laureatami programu Lider NCBR

34 młodych naukowców uczestniczyło w gali wręczenia nagród w VI edycji programu Lider. Wśród nagrodzonych znalazły się również trzy projekty z Politechniki Warszawskiej. Nagrody otrzymali: dr inż. Jarosław Judek, dr inż. Marta Bojarska oraz dr inż. Agnieszka Łękawa-Raus.