Troje naukowców z PW laureatami programu Lider NCBR

34 młodych naukowców uczestniczyło w gali wręczenia nagród w VI edycji programu Lider. Wśród nagrodzonych znalazły się również trzy projekty z Politechniki Warszawskiej. Nagrody otrzymali: dr inż. Jarosław Judek, dr inż. Marta Bojarska oraz dr inż. Agnieszka Łękawa-Raus.

Tematyka dofinansowanych projektów z Politechniki Warszawskiej w ramach szóstej edycji programu Lider:

dr inż. Judek Jarosław
Wydział Fizyki
Temat: Innowacyjne przyrządy nano-opto-elektroniczne na bazie kryształów 2D

dr inż. Bojarska Marta
Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej
Temat: Odolejanie cieczy i gazów za pomocą materiałów filtracyjnych zmodyfikowanych aerożelem

dr inż. Łękawa-Raus Agnieszka
Wydział Mechatroniki
Temat: Nanomateriały węglowe dla naszej przyszłości energetycznej

W spotkaniu z laureatami konkursu uczestniczył Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. Podczas gali ogłoszono także kolejną, siódmą edycję programu, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Tym samym już po raz kolejny młodzi naukowcy otrzymają szansę na sfinansowanie swoich badań i stworzenie własnego zespołu badawczego. Maksymalne dofinansowanie dla pojedynczego projektu to 1,2 mln zł. Nabór wniosków konkursowych potrwa od 14 stycznia do 14 marca 2016 r.

W konkursie będą mogli wziąć udział młodzi naukowcy (do 35 roku życia), którzy ukończyli studia II stopnia lub zdobyli stopień naukowy doktora (nie wcześniej niż 5 lat temu). Warunkiem koniecznym do uczestnictwa w konkursie jest nawiązanie współpracy z polską jednostką naukową, która zatrudni kierownika projektu oraz członków utworzonego przez niego zespołu badawczego.

W dotychczasowych edycjach Lidera wyłoniono 212 Liderów. Łącznie otrzymali z NCBR wsparcie w wysokości ponad 224 mln zł.

Więcej szczegółów na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.