Projekty i osiągnięcia

Optymalne wykorzystanie możliwości floty samolotów

Politechnika Warszawska i Firma Lockheed Martin [NYSE: LMT] wspólnie realizują zaawansowany program badań stosowanych w dziedzinie optymalizacji bezzałogowych systemów lotniczych.

Skaner miejsca zbrodni

Na Wydziale Mechatroniki PW powstaje skaner tworzący trójwymiarową wizualizację miejsca zdarzenia. Czy polską kryminalistykę czeka technologiczna rewolucja? 

Naukowcy wycisną energię ze Słońca w centrum CEZAMAT

W Centrum Zaawansowanych Technologii i Materiałów (CEZAMAT) naukowcy będą pracować nad zwiększeniem wydajności baterii słonecznych. Słońce mogłoby posłużyć za niewyczerpane źródło energii elektrycznej. Jak informują w przesłanym PAP komunikacie "już teraz pokrycie zaledwie 0,5 proc. powierzchni Polski ogniwami fotowoltaicznymi pozwoliłoby w całości zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną".

Z pracy czerpię ogromną satysfakcję

Prof. zw. dr hab. inż. Tadeusz Kaczorek od sześćdziesięciu lat związany jest z Politechniką Warszawską. Jest doktorem honoris causa dziesięciu uczelni, laureatem wielu nagród i wyróżnień, wybitnym uczonym z zakresu automatyki i robotyki, członkiem rzeczywistym PAN.

Elastyczne supercienkie tranzystory

Szwajcarscy badacze opracowali elementy elektroniczne tak elastyczne, że będą one mogły być instalowane nawet w ludzkim oku. 

Lotnicza archeologia

Zastosowanie lotniczego skaningu laserowego umożliwiło naukowcom odkrycie ponad 1000 zabytkowych mielerzy na pograniczu woj. świętokrzyskiego i mazowieckiego. W pracach bierze udział zespół naukowców z PW.

PW laureatem Kryształowej Brukselki 2013

Politechnika Warszawska otrzymała nagrodę Kryształowej Brukselki w kategorii „jednostki badawcze”. 

Warszawa może rywalizować z Berlinem

Rozmowa z prof. nzw. dr. hab. inż. Eugeniuszem Sobczakiem z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych, autorem rankingu „JST Zrównoważonego Rozwoju”, który od 10 lat prezentuje najdynamiczniej rozwijające się gminy w Polsce. 

Doktoranci z PW wicemistrzami w siatkówce

Krajowa Reprezentacja Doktorantów zorganizowała 17 listopada I Ogólnopolski Turniej Siatkówki Doktorantów. Reprezentacja Politechniki Warszawskiej zdobyła drugie miejsce. 

VIII Bieg o Puchar Rektora PW

Tradycyjnie już jednym z punktów programu obchodów Święta Politechniki Warszawskiej był Bieg o Puchar Rektora. W ósmej edycji tej sportowej imprezy uczestnicy na dystansie około 2 kilometrów walczyli o zwycięstwo w czterech kategoriach: studentki, studenci, VIP-y kobiety oraz VIP-y mężczyźni.

Prof. Zbigniew Brzózka zwycięzcą Trójboju Rektorskiego

W jubileuszowej edycji Igrzysk Studentów Pierwszego Roku - Varsoviada prof. Zbigniew Brzózka, dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej zajął pierwsze miejsce w Trójboju Rektorskim.

Czy sztuczny mózg odpowie na najważniejsze pytania?

Wywiad z dr. hab. inż. Piotrem Bogorodzkim, pracownikiem Instytutu Radioelektroniki. Kierowany przez niego zespół z Politechniki Warszawskiej uczestniczy we flagowym projekcie badawczym programu Nowe Technologie i Technologie Przyszłości (FET), finansowanym przez Komisję Europejską. 

Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej

Prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej przyznał tegoroczne nagrody nauczycielom akademickim za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, organizacyjne oraz za całokształt osiągnięć w okresie zatrudnienia w PW ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich lat.

Czy wierzyć prognozom pogody?

Rozmowa z dr. hab. inż. Lechem Łobockim z Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska (Wydział Inżynierii Środowiska PW).

Polacy w kosmosie

prof. Piotr Wolański

Wywiad z prof. dr. hab. inż. Piotrem Wolańskim, profesorem w Zakładzie Silników Lotniczych, ITC PW.