Projekty i osiągnięcia
Mały format, wielka moc. Elektrolity polimerowe w bateriach litowo-jonowych
Dr inż. Justyna Ostrowska, laureatka Nagrody im. Giovanniego Agnelli, w swojej pracy doktorskiej skupia się nad ulepszeniem baterii litowo-jonowych. Zastosowane rozwiązania są m.in. przedmiotem trzech patentów.
Nabór projektów w ramach Europejskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że Europejskie Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych (ESFRI) po raz trzeci w swojej historii ogłosiło nabór projektów w ramach aktualizacji Europejskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej (EMDIB).
Rozprawa doktorska studentki Politechniki Warszawskiej nagrodzona
23 stycznia br. dr Justyna Ostrowska z Wydziału Chemicznego PW, odebrała z rąk Nevio Di Giusto, dyrektora generalnego Ośrodka Badawczego Fiata, Nagrodę im. Giovanniego Agnelli za pracę doktorską „Związki boru jako modyfikatory elektrolitów polimerowych”.
Mistrz Polski lepszy na Torwarze
AZS Politechnika Warszawska nie sprostała mistrzom Polski. 11 stycznia 2015 r. w siatkarskim hicie sezonu Inżynierowie w wypełnionej po brzegi hali Torwaru przegrali z PGE Skrą Bełchatów 0-3.
Srebrny medal dla Systemu SAP-FI w Politechnice Warszawskiej
Wdrożenie Systemu SAP-FI w Politechnice Warszawskiej zostało nagrodzone srebrnym medalem w Konkursie SAP Quality Awards 2014 w kategorii „Rapid Delivery Category”.
Politechnika Warszawska uczelnią przyjazną startupom
Politechnika Warszawska znalazła się w gronie dziesięciu najbardziej przyjaznych startupom uczelni w Polsce w ramach organizowanego z okazji 10-lecia Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości rankingu TOP10 Startup Friendly.
Nagrody naukowe Wydziału IV Nauk Technicznych PAN w 2014 roku
2 grudnia 2014 r. w siedzibie Wydziału IV odbyła się doroczna uroczystość wręczenia nagród naukowych Wydziału IV Nauk technicznych PAN. Wśród laureatów znaleźli się dwaj badacze z naszej Uczelni.
Medale i odznaczenia dla pracowników PW
Profesor Piotr Wolański został uhonorowany 39. Medalem Politechniki Warszawskiej. Podczas uroczystości w Małej Auli dnia 8 grudnia 2014 roku zaszczytne wyróżnienia otrzymali również pozostali pracownicy naszej Uczelni.
Rola specjacji w ocenie mobilności metali ciężkich w płynących wodach powierzchniowych
Celem badań WIŚ PW było określenie form metali ciężkich występujących w ekosystemach rzecznych oraz ich form mobilnych i biodostępności, a także wskazanie czynników wpływających na występujące formy.
Wykorzystanie sieci neuronowych do sterowania procesów cieplnych w budynkach
Na Wydziale Inżynierii Środowiska pod kierunkiem prof. Witolda Chmielnickiego wykonywany jest projekt badawczy, polegający na opracowaniu i wdrożeniu do zastosowań przemysłowych regulatora neuronowego przeznaczonego do sterowania procesów cieplnych w budynkach.
Gratulacje MNiSW dla Wydziału Geodezji i Kartografii oraz Wydziału Chemicznego PW
Prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystosowała gratulacje dla Wydziału Geodezji i Kartografii oraz Wydziału Chemicznego PW. Wyróżnione przez MNiSW projekty otrzymają niezbędne finansowanie.
Profesor Andrzej Kulig w rozmowie o problemach powierzchni ziemi i o zapachach nie zawsze ulotnych cz. II
W poprzedniej części przybliżyliśmy naszym czytelnikom sylwetkę oraz dokonania prof. Andrzeja Kuliga obejmujące zagadnienia inżynierii środowiska. Tym razem analizujemy zapachy i bierzemy pod lupę elektroniczny nos.
Nagrody Naukowe Politechniki Warszawskiej
Wręczenie Nagród Naukowych Politechniki Warszawskiej nastąpiło bezpośrednio po uroczystych obradach Senatu PW w trakcie Święta Politechniki Warszawskiej, dnia 14 listopada 2014 r.
Profesor Andrzej Kulig w rozmowie o problemach powierzchni ziemi i o zapachach nie zawsze ulotnych cz. I
O profesorze można powiedzieć, że „ma nosa”. Doskonale wyczuwa, co w przysłowiowej trawie piszczy i na odległość dostrzega wiele problemów naszego środowiska. Dla Biuletynu mówi o ochronie powierzchni ziemi i przeciwdziałaniu uciążliwym zapachom.
U progu holowizji. Dzień Fotoniki na Wydziale Fizyki PW
W dniu 21 października na Wydziale Fizyki PW w ramach światowego Dnia Fotoniki grupa dr. hab. Michała Makowskiego zaprezentowała po raz pierwszy w świecie projekcję obrazów realizowaną metodą holografii w czasie rzeczywistym. Wyświetlany obraz transmitowany był z telefonu komórkowego.
AZS Politechnika Warszawska rozpoczęła sezon
Nasi siatkarze na początku sezonu rozgrywek 2014/2015 pokonali w wyjazdowym meczu Transfer Bydgoszcz 3:2. W sobotę 11 października AZS PW rozegrała pierwszy mecz przed własną publicznością, który również zakończył się zwycięstwem Inżynierów.
Politechnika z Pucharem Burmistrza Wyszkowa
Turniej o Puchar Burmistrza Wyszkowa stanowi swoistą rozgrzewkę przed nowym sezonem, dlatego tym bardziej cieszymy się, iż siatkarze Politechniki Warszawskiej są w zwycięskiej formie.
Pingwiny na start! Profesor Mirosław Rodzewicz opowiada o przygotowaniach do lotniczej przygody
W wyprawie wezmą udział dwa bezzałogowe samoloty PW-ZOOM zaprojektowane na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW. Jej główne cele przybliża nam prof. Mirosław Rodzewicz - kierownik projektu w Politechnice Warszawskiej oraz uczestnik ekspedycji.
Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej
Już 53 projekty strategiczne dla rozwoju polskiej nauki i gospodarki zawiera, zaktualizowana i rozszerzona o 20 nowych pozycji, Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej. Przygotowało ją Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z naukowcami.
Polska specjalność - magister
Rolę edukacji trudno przecenić. Jak podają światowe raporty, Polska od lat znajduje się w światowej czołówce krajów z największą liczbą magistrów. Za koncernem edukacyjnym Pearsons prezentujemy zestawienie liderów.