Kultura i Tradycja

X Ogólnopolskie Sympozjum „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”

Dziesiąta edycja Ogólnopolskiego Sympozjum „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”, jak co roku odbędzie się na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Spotkanie tradycyjnie organizowane jest przez Instytut Pojazdów PW.

Pocztówki i zdjęcia Politechniki Warszawskiej w zbiorach dr. inż. Sylwestra Gładysia

Wizerunek Gmachu Głównego PW znalazł uznanie fotografów już na początku XX wieku. Na pocztówkach Politechnika Warszawska wędrowała w świat, by później powrócić do macierzy w kolekcji dr. inż. Sylwestra Gładysia z Wydziału Transportu.

Nagroda IV Festiwalu Teatrów Studenckich START dla Teatru PW

Teatr Politechniki Warszawskiej zdobył główną nagrodę jury IV Festiwalu Teatrów Studenckich START. Grand Prix otrzymał spektakl „Lamentacje”, który został uznany za najlepszy wśród ośmiu konkursowych propozycji.

Chiński rok Koguta na skrzypcach i wiolonczeli w 96. odsłonie Wielkiej Muzyki w Małej Auli

2 lutego 2017 r. powitaliśmy w murach Politechniki Warszawskiej Beijing MINI RMO Orchestra pod dyrekcją Meaestro Zhao Xiaolu. Młodzi muzycy wykonali utwory ze wschodu i z zachodu.

10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej

Zajęcia dydaktyczne przeznaczone dla osób, które kończą lub zakończyły swoją aktywność zawodową. Miejsce spotkań  - wymiany myśli, szukania inspiracji, zawierania nowych znajomości. Przestrzeń dla rozwoju intelektualnego, sprawnościowego i społecznego.  

Medal Gloria Artis dla wybitnej absolwentki Wydziału Architektury PW Stanisławy Sandeckiej-Nowickiej

Prof. Stanisława Sandecka-Nowicka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i pierwsza kobieta w USA, która została profesorem w tej dziedzinie, w wieku 104 lat została nagrodzona medalem Gloria Artis.

Wydział Elektryczny - od 95 lat w strukturach Politechniki Warszawskiej

W 2016 roku Wydział Elektryczny PW obchodził kolejny okrągły jubileusz. 95 lat temu rozpoczął niezależną, instytucjonalną działalność, jako jedna z najstarszych jednostek dydaktycznych i naukowych Politechniki Warszawskiej.

„W” czy „na” Politechnice?

Pracuję, studiuję „w” czy „na” Politechnice Warszawskiej? Jestem profesorem „w”, a może jednak „na politechnice”? Którą z form najczęściej słyszymy na naszych uczelnianych korytarzach? Która jest poprawna?

Pożegnaliśmy Wacława Zalewskiego - wizjonera budowli przyszłości

29 grudnia 2016 r. zmarł w Bostonie Wacław Zalewski, doktor honoris causa Politechniki Warszawskiej, inżynier budowlany i konstruktor takich budynków jak katowicki „Spodek”, czy nieistniejący już warszawski „Supersam”.

Bal Karnawałowy u Fizyków

11 lutego 2017 r. w Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 75 planowane jest zorganizowanie Balu Karnawałowego. Chętni do uczestnictwie w imprezie proszeni są o zadeklarowanie swojej obecności. Zgłoszenia są wciąż przyjmowane!

Wystawy rysunku w Gmachu Głównym PW na przestrzeni ostatnich lat

Gmach Główny Politechniki jest miejscem gdzie nadzwyczaj często spotyka się nauka z kulturą. Jednym z przejawów tych spotkań są m.in. organizowane cyklicznie wystawy malarstwa i rysunku. Zobaczmy to jeszcze raz.

Przedwojenny dyplom dr. Fu-Shen Fanga w archiwach PW

Związki Politechniki Warszawskiej z Chinami obejmują nie tylko bieżącą współpracę, ale także sięgają wielu lat wstecz. W 1938 roku tytuł doktora nauk technicznych otrzymał dr Fu-Shen Fang. Oryginał dyplomu przekazano właśnie naszej Uczelni.

„Czas Przeszły 1985-1989” - wystawa w Gmachu Głównym PW

Wystawa akwareli i rysunku dr. inż. arch. Adama Suflińskiego pt. „Czas Przeszły 1985-1989” to niezwykły zapis architektury, przyrody, miast i miejscowości Syrii i Iraku. Wernisaż wystawy odbył się 21 grudnia 2016 r., po zakończeniu ostatniego w tym roku posiedzenia Senatu PW.

Świąteczny aromat choinki

Jak pachną Święta? W powietrzu unosi się woń korzennych przypraw - goździka, cynamonu, anyżu. Słodka nuta wanilii, lekki, cytrusowy aromat pomarańczy i odprężająca, żywiczna świerczyna.

Wernisaż wystawy "Historia fizyki na Politechnice Warszawskiej"

Prezentacja unikatowych urządzeń oraz przybliżenie dziejów Wydziału Fizyki to główne cele, które przyświecały zorganizowaniu wystawy „Historia fizyki na Politechnice Warszawskiej”. Wernisaż wystawy odbył się 15 grudnia 2016 r. w Muzeum PW.

Profesor Władysław Latek i jego rok. Wspomnienie elektryka z PW

Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej rok 2016 uznało rokiem prof. Władysława Latka. Kim był ów elektryk?

200-lecie Politechniki Lwowskiej z udziałem władz PW

W dniach 6-8 grudnia 2016 r. delegacja Politechniki Warszawskiej na czele z prof. Stanisławem Wincenciakiem, Prorektorem ds. Rozwoju PW uczestniczyła w obchodach 200-lecia Politechniki we Lwowie.

Koncert zamykający jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca PW

Taneczno-muzycznym widowiskiem „Goście Jubileuszu ZPiT PW” zakończono obchody 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca PW.  Wydarzenie odbyło się 9 grudnia 2016 r. przy udziale władz zaprzyjaźnionych uczelni warszawskich.

12. Urodziny Radia Aktywnego

Radio Aktywne z okazji swoich dwunastych urodzin zaprasza na świętowanie wydarzenia w Klubie Mechanik. W programie koncerty takich artystów jak: Max Bravura, Ryby, Hollow Quartet. Poniżej przybliżamy sylwetki artystów i ich muzycznych formacji.

Wystawa „Kuźnie Elit. 200 Lat Polskich Korporacji Akademickich”

16 listopada 2016 roku odbył się wernisaż wystawy „Kuźnie Elit. 200 Lat Polskich Korporacji Akademickich” przedstawiającej historię, tradycję i współczesność polskiego ruchu akademickiego.