Kultura i Tradycja

Witraże Adama Stalony-Dobrzańskiego w Politechnice Warszawskiej

Zdjęcie przedstawia witraże

Prace z cerkwi i licznych kościołów, w tym ewangelicko-augsburskiego w Warszawie, ukazujące przekrój witrażowej twórczości artysty prezentowane były podczas wystawy zorganizowanej 19 grudnia w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej.

Wirtualny spacer po Muzeum Politechniki Warszawskiej

Zdjęcie przedstawia ekran monitora we wnętrzu Muzeum PW

Muzeum Politechniki Warszawskiej uruchomiło na swojej nowej stronie internetowej wirtualny spacer, który umożliwia zapoznanie się z ekspozycją dostępną w krużgankach Gmachu Głównego uczelni. Tematyka zwiedzania związana jest z dziejami Politechniki, jej symbolami i dokonaniami naukowców.

Szczególne wyróżnienie dla wybitnych

Dyplom, który otrzymują laureacji dooktora honoris causa

Tytuł doktora honoris causa to wyjątkowe wyróżnienie na każdej uczelni, zawsze z uroczystą oprawą w czasie posiedzenia Senatu. Na Politechnice Warszawskiej przyznawane jest od 1924 roku, kiedy uhonorowano trzy osoby, obecnie mamy 72 laureatów. Za każdym razem tytuł potwierdzony jest  wyjątkowym dyplomem, długo przygotowywanym przez kaletnika, łacinnika i architekta. 

Festiwal Filmów Naukowych

Zdjęcie przedstawia zwycięzców z nagrodami

Za nami pierwsza edycja Festiwalu Filmów Naukowych. W kategorii film pełnometrażowy wygrał film Geniusze w reżyserii Thora Kleina. Wśród filmów krótkometrażowych zwyciężyła Sztuka naskalna w reżyserii Karoliny Juszczyk.

Laureaci XII edycji Złotej Księgi Politechniki Warszawskiej

Zdjęcie przedstawia laureatów dwunastej edycji Złotej Księgi PW

W ramach obchodów Święta Politechniki Warszawskiej, 15 listopada 2022 roku, podczas uroczystej gali wręczono dyplomy Złotej Księgi PW. Otrzymują je absolwenci Politechniki Warszawskiej za wybitne osiągnięcia zawodowe i społeczne.

15. urodziny The Engineers Band

Zdjęcie przedstawia dyrygenta oraz orkiestrę grającą koncert

6 grudnia z okazji 15. urodzin The Engineers Band - Orkiestry Rozrywkowej Politechniki Warszawskiej zapraszamy wszystkich miłośników muzyki rozrywkowej i tanecznej do warszawskiego klubu muzycznego Stodoła. 

Festiwal Filmów Naukowych

Zdjęcie przedstawia chłopaka trzymającego klips filmowy

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Filmów Naukowych, który odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2022 roku w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT. Gościem specjalnym Festiwalu będzie reżyser Krzysztof Zanussi. Po spotkaniu z reżyserem projekcja filmu "Liczba doskonała".

Dwadzieścia lat Wielkiej Muzyki w Małej Auli

Zdjęcie koncertu jubileuszowego Wielka Muzyka w Małej Auli

22 października 2022 roku w Politechnice Warszawskiej wybrzmiał wyjątkowy koncert wieńczący dwadzieścia lat cyklu Wielkiej Muzyki w Małej Auli. Po raz czwarty na jednej scenie spotkały się wszystkie zespoły artystyczne uczelni: Teatr, Chór, Zespół Pieśni i Tańca oraz Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej.

Nikon's Small World Photomicrography Competition

Grafika przedstawiająca fragment fotografii konkursowej

Dr inż. Marek Sutkowski z Wydziały Elektroniki i Technik Informacyjnych PW został jednym z laureatów konkursu mikrofotografii optycznej Nikon's Small World Photomicrography Competition.

Wspomnienie zmarłych pracowników akademickich PW 2021/2022

Zdjęcie przedstawia palącą się lampkę

Przypominamy o osobach, które pożegnaliśmy w roku akademickim 2021/2022, członków naszej społeczności, którzy pozostają w naszej pamięci.

Koncerty Orkiestry Rozrywkowej PW

Zdjęcie przedstawia koncertujący zespół

Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej rozpoczęła nowy sezon. W planach seria występów z autorskimi aranżacjami i własnym programem artystycznym.

Dołącz do The Engineers Band

Zdjęcie przestawia występujący zespół

Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej The Engineers Band ogłasza nabór do zespołu. Poszukiwani są instrumentaliści obsady symfonicznej oraz członkowie sekcji rytmicznej.  

Obozy na ziemiach polskich - wystawa Wydziału GiK PW

Zdjęcie prezentuje plansze prezentowane na wystawie

W ramach trwającego Festiwalu Nauki Wydział Geodezji i Kartografii PW prezentuje wystawę Niemieckie obozy działające na ziemiach polski w latach 1939-1945 – zdjęcia i materiały z badań. 

Zespół Pieśni i Tańca PW na Festiwalu Horon

Zdjęcie Zespołu Pieśni i Tańca PW

Po raz kolejny Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej odwiedził słoneczną Turcję. Od 28 do 31 lipca br. gościł na Międzynarodowym Festiwalu Horon w mieście Trabzon.

Ciekawe eksponaty Muzeum PW - pierwszy nadajnik Radiostacji Poznańskiej

Zdjęcie przedstawia pierwszy nadajnik Radiostacji Poznańskiej

W Muzeum Politechniki Warszawskiej zobaczyć można doświadczalny nadajnik radiowy. Prawie 100 lat temu urządzenie służyło Radiu Poznańskiemu, potem trafiło na Wydział Elektryczny PW. Dzięki niemu prezydent stolicy Stefan Starzyński komunikował się z mieszkańcami.

Rusza Festiwal Filmów Naukowych

Zdjęcie przedstawia młodego filmowca trzymającego klaps fimowy

Zapraszamy do udziału w Festiwalu Filmów Naukowych - pierwszym konkursowym przeglądzie filmowym Politechniki Warszawskiej. Dorośli i młodzież w wieku 16-40 lat mogą zgłaszać swoje prace do 24 października br. 

Rocznica budowy Gmachu Głównego

Pocztówka przedstawiająca Gmach Główny PW

123 lata temu, 8 września 1899 roku, uroczyście wmurowano kamień narożny w fundamencie budynku, popularnie zwany kamieniem węgielnym, pod budowę Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.

102. rocznica Bitwy Warszawskiej

Zdjęcie osób skladających kwiaty pod tablicami w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej

Reprezentanci Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół PW oraz Samorządu Studentów uczcili pamięć naszych studentów poległych podczas obrony niepodległości Polski w latach 1918-1920.

Ciekawe eksponaty Muzeum PW - mikrokomputer μMCS 85

Zdjęcie mikrokomputera μMCS 85

W Muzeum Politechniki Warszawskiej zobaczyć można wiele interesujących obiektów świadczących o rozwoju polskiej myśli technicznej. Jednym z nich jest mikrokomputer, który jako pierwszy w Polsce wykorzystywał mikroprocesor Intel 8085.

78. rocznica Powstania Warszawskiego na Politechnice Warszawskiej

Zdjęcie przedstawia złożone kwiaty pod pomnikiem Golski

Tradycyjnie 31 lipca, w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, uczciliśmy pamięć bohaterów składając wieńce i zapalając znicze pod pomnikiem Batalionu „Golski” na terenie Kampusu Centralnego.