Kultura i Tradycja

Zespół Pieśni i Tańca PW z nagrodą główną festiwalu „Golden dance”

Zespół Pieśni i Tańca PW zdobył Grand Prix na festiwalu „Golden dance”, organizowanym przez Euro Folk Academy z Bułgarii. Wydarzenie odbyło się online w dniach 8-16 kwietnia 2021 r.

Jubileusz 40-lecia wyboru prof. Władysława Findeisena na Rektora Politechniki Warszawskiej

11 kwietnia 1981 r. prof. Władysław Findeisen został wybrany na Rektora Politechniki Warszawskiej w pierwszych wolnych wyborach władz Uczelni. W kadencji, która przypadła na trudny okres w historii kraju i środowisk akademickich, odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu właściwych szkole wyższej postaw wśród pracowników i studentów.

Film o wystawie „Ordery świata”

Muzeum Politechniki Warszawskiej zrealizowało film o wystawie „Ordery świata”. Wykład o wybranych orderach i odznaczeniach oraz ich historii prowadzi dr Zbigniew Dunin-Wilczyński.

Zmarł mgr inż. Tadeusz Popończyk - dydaktyk, społecznik, pracownik naukowy PW

Z wielkim smutkiem przekazujemy informację, że 15 marca 2021 r. zmarł mgr inż. Tadeusz Popończyk, który z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem pracował dla dobra Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Zarządzania, a wcześniej Wydziału Inżynierii Produkcji.

Internetowy Atlas Polski Niepodległej

Celem projektu jest odtworzenie kształtu sieci osadniczej przed i po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r., a także struktur terytorialnych Drugiej Rzeczypospolitej.  

79. rocznica powstania Armii Krajowej

Z okazji zbliżającej się 79. rocznicy powstania Armii Krajowej przedstawiciele Wojska Polskiego oddali hołd powstańcom walczącym na terenie Politechniki Warszawskiej.

Geniusze i marzyciele. Jan Czochralski

Jan Czochralski jest jednym z bohaterów cyklu dokumentalnego „Geniusze i marzyciele”. Premierowa emisja filmu poświęconego polskiemu naukowcowi, słynnemu chemikowi i metalurgowi odbyła się 3 lutego 2021 r. na antenie TVP1.

Film o wystawie „Prezydent Ignacy Mościcki i jego czasy”

Muzeum Politechniki Warszawskiej zaprasza do obejrzenia filmu, w którym dr Andrzej Ulmer prezentuje ekspozycję „Prezydent Ignacy Mościcki i jego czasy” i przybliża postać prezydenta.  

„O architekturze” - Philip Beesley

Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury PW zaprasza na cykl wykładów „O architekturze”. 19 stycznia 2021 r. o godz. 18.00 gościem spotkania będzie Philip Beesley.

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego

Kierownik Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku Małgorzata Grabowska-Panek znalazła się w gronie tegorocznych laureatów XXI edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Wystawa z okazji 125-lecia powstania Szkoły Mechaniczno-Technicznej

Do 31 maja 2021 r. na stronie południowej ogrodzenia Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych PW można oglądać wystawę „Pionierzy kształcenia politechnicznego. Na drodze do niepodległości”, zorganizowaną z okazji 125-lecia powstania Szkoły Mechaniczno-Technicznej im. H. Wawelberga i S. Rotwanda.

Filmowa wersja „Burzy” na 15-lecie Teatru PW

Teatr PW świętuje 15-lecie swojego istnienia… filmowo! 29 listopada 2020 r.  o godz. 19.00 odbędzie się premiera filmowej wersji spektaklu „Burza” Williama Szekspira w wykonaniu politechnicznego teatru.

Ławka z historią - podsumowanie projektu

Tegoroczne Święto PW jest ostatnim, któremu towarzyszy odsłonięcie specjalnych tabliczek na ławkach znajdujących się wokół fontanny Kampusu Centralnego PW. Zapraszamy do zapoznania się z biogramami wszystkich osób uhonorowanych w ramach trzech edycji akcji „Ławka z historią”.

135. rocznica urodzin prof. Jana Czochralskiego

Bez odkrytej przez Jana Czochralskiego metody wytwarzania monokryształów zapewne nie mielibyśmy dzisiaj smartfonów, komputerów i całej elektroniki. W tym roku mija 135 rocznica urodzin tego wybitnego naukowca.

Wspomnienie zmarłych pracowników akademickich PW 2019-2020

W latach 2019-2020 pożegnaliśmy kolejne osoby, które swoim życiem i dokonaniami wpisały się w dorobek Politechniki Warszawskiej.

„Nieletni inżynierowie” z międzynarodowymi nagrodami

Film „Nieletni inżynierowie” - o uczniach z Lęborka i ich nauczycielu, zainspirowanych do działania przez studentów Politechniki Warszawskiej pracujących nad satelitą PW-Sat2 - zdobył dwie nagrody na Satisfied Eye International Film Festival w Wielkiej Brytanii oraz nagrodę na Delco Film Festival w USA. 

Przesłuchania do Teatru PW

Teatr PW zaprasza pasjonatów teatru i osoby, które chcą spróbować swoich sił w aktorstwie, na przesłuchania do zespołu. Odbędą się one 21 i 22 października 2020 r. w godz. 17.00-21.00 w Domu Studenckim „Bratniak” (ul. Grójecka 39, pokój 235).

Prof. Andrzej Jakubiak laureatem Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera

Prof. Andrzej Jakubiak z Politechniki Warszawskiej otrzymał nagrodę I stopnia w XXXI edycji Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera, organizowanego przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” im. Stanisława Zagórskiego w Łomży. Finał konkursu odbył się 25 września 2020 r.

Premiera filmu „Nieletni inżynierowie”

5 września 2020 r. w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu „Nieletni inżynierowie” - o uczniach z Lęborka i ich nauczycielu, zainspirowanych do działania przez studentów Politechniki Warszawskiej pracujących nad satelitą PW-Sat2.

„Masovia” czytała „Balladynę”

5 września 2020 r. członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku wzięli udział w akcji Narodowe Czytanie w Książnicy Płockiej. Tym razem czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego.