Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oraz Klub Organizatorów Ruchu Turystycznego po raz kolejny zapraszają na jesienne spacery. W planie listopadowych wędrówek m.in. nostalgiczna zaduma cmentarzy.
Na przestrzeni lat 2013/2014 odeszło z naszego grona wiele znamienitych postaci życia akademickiego Politechniki Warszawskiej. Pamiętając o ich dokonaniach, przywołujemy sylwetki zmarłych inżynierów.
Z okazji Święta naszej Uczelni Muzeum Politechniki Warszawskiej zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa i fotografii „Trzy spojrzenia", gdzie harmonia kolorów, organizacja kształtów i kontemplacja światła zabierają nas w niezwykły świat plastycznych wartości.
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku, uczcimy pamięć zmarłych Profesorów Politechniki Warszawskiej, składając na ich grobach wiązanki kwiatów. Centralne obchody z udziałem władz Uczelni odbędą się 30.10.2014 r.
W nawiązaniu do 70. rocznicy Powstania Warszawskiego i koncertu Jana Ekiera w murach Politechniki Warszawskiej, dnia 2 października 2014 r. odbył się recital chopinowski światowej sławy pianisty – Janusza Olejniczka.
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oraz Klub Organizatorów Ruchu Turystycznego zapraszają na jesienne wędrówki po stolicy. Spacery przybliżą historię stolicy, umożliwiając retrospekcję z bliska.
Centrum Informatyzacji PW w ramach programu 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej podejmuje akcję umieszczenia w Wikipedii biogramów zasłużonych profesorów, których życie i działalność powinny być upamiętnione.
25 sierpnia 2014 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie pożegnano prof. Jana Ekiera. Ten wybitny pianista, kompozytor i pedagog zmarł w 70. rocznicę powstańczego koncertu, który wykonał w murach Politechniki Warszawskiej.
W 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej Dom Spotkań z Historią, wspólnie z Fundacją „Warszawa1939.pl”, przygotował bezpłatną aplikację mobilną na smartfony e-kartka 1939.
W kolejnej odsłonie wywiadu z prof. Andrzejem Jakubiakiem kontynuujemy rozpoczęty wątek Wielkiej Muzyki w Małej Auli i przedstawiamy muzyczne plany Jubileuszu PW.
7 sierpnia 2014 roku odeszła od nas prof. Teresa Jędrzejewska-Ścibak, wieloletni pracownik Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
W trzecim pokoleniu belfer. Z matki i babki – humanista. Do kultury języka dołożył precyzję przedmiotów ścisłych, co wyszło mu… śpiewająco. Twórca cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli opowiada o jej kuluarach i roli kultury w życiu Uczelni.
7 lipca 2014 r. po ciężkiej chorobie zmarł mgr inż. Tadeusz Rogowski, długoletni Dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki PW, nauczyciel akademicki w Instytucie Automatyki i Informatyki Stosowanej Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, wieloletni aktywny członek Polskiego Towarzystwa Informatycznego, odznaczony Medalem XXX-lecia PTI.
Siedemdziesiąta rocznica Powstania Warszawskiego przynosi wspomnienia dni pełnych patriotycznych uniesień, walki i heroicznych czynów. W wielu z nich uczestniczyła Politechnika Warszawska, prowadząc aktywną obronę swojego Kampusu.
W dniach 4-31 lipca 2014 na scenach Teatru Dramatycznego zobaczymy kilka znanych i lubianych sztuk takich jak np.: Mizantrop, Trzy Siostry, Rekonstruktor, Madame. Repertuar został tak ułożony, aby zapewnić letnią, przyjemną rozrywkę.
Sierpień w Politechnice Warszawskiej przebiega pod znakiem pamięci o Powstaniu Warszawskim. 70. rocznica tego wydarzenia zobrazowana została wystawą Most63 w Gmachu Głównym PW.
W każdą niedzielę wakacji od 13 lipca do 14 września Dom Spotkań z Historią organizuje wycieczki piesze i rowerowe po Warszawie oraz jej satelitach. Wyprawy odbywają się w cyklu „Dzielnicowy dyżur varsavianistyczny”.
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zaprasza w roku 2014 do Domu Literatury na cykl dziesięciu Rozmów przy Krakowskim Przedmieściu. Publiczne dysputy przeprowadzane będą z zaproszonymi gośćmi – wybitnymi osobistościami współczesnego życia duchowego, artystycznego i społecznego.
W Domu Spotkań z Historią prowadzona jest ankieta artystyczna „Przestrzeń wolności i niewoli” autorstwa Elżbiety Cieślar. Artystka wchodzi w żywą interakcję z publicznością, umożliwiając jej współtworzenie instalacji.