W nawiązaniu do 70. rocznicy Powstania Warszawskiego i koncertu Jana Ekiera w murach Politechniki Warszawskiej, dnia 2 października 2014 r. odbył się recital chopinowski światowej sławy pianisty – Janusza Olejniczka.
Recital w Małej Auli wprowadził nas mocnym akordem w wydarzenia kulturalne nowego roku akademickiego 2014/2015. Osnową dla pierwszego z nich stała się 70. rocznica Powstania Warszawskiego. Koncert nawiązał tym samym do recitalu Jana Ekiera, który 15 sierpnia 1944 roku w murach Politechniki Warszawskiej grał dla powstańców dzieła Chopina. Z tej okazji w Małej Auli pojawili się potomkowie pianisty: córka Maria, synowie Stanisław i Jakub, społeczność akademicka PW z prof. Janem Szmidtem, Rektorem Politechniki Warszawskiej oraz wielu znakomitych gości. Wieczór poprowadził prof. Andrzej Jakubiak, Prorektor ds. Studenckich (2002-2008), twórca cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli.
Podczas koncertu usłyszeliśmy przede wszystkim utwory Fryderyka Chopina m.in.: mazurki, walce, nokturny, etiudy, które dzięki ogromnemu talentowi Janusza Olejniczaka wybrzmiały dostojnie, niekiedy nostalgicznie, a zarazem lekko niczym powiew historii, spinającej klamrą przeszłość i teraźniejszość. Pianista do planowanego repertuaru dodał kompozycje Debussy’ego czy Piazzoli. Nie była to jednak jedyna niespodzianka. Data koncertu zbiegła się z 62 urodzinami znakomitego pianisty (1952), który klasyczne kompozycje wirtuozów muzyki zagrał na oryginalnym fortepianie Bechsteina. Był to dokładnie ten sam instrument, na którym 70 lat wcześniej koncertował Jan Ekier dla powstańców. To właśnie z myślą o nich zorganizowano to niezwykłe wydarzenie. Pamięć o profesorach, studentach i pracownikach Politechniki Warszawskiej została uczczona minutą ciszy.
Janusz Olejniczak – wirtuoz klawiszy, ceniony wykładowca, którego nazwisko znane jest na całym świecie, kilkukrotnie zdobywał prestiżowe nagrody na konkursach pianistycznych w tym na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, jako jego najmłodszy uczestnik. Wielokrotnie współpracował przy nagrywaniu muzyki do filmów, m.in. do ścieżki dźwiękowej Pianisty (2002), która w jego wykonaniu osiągnęła w Polsce status Złotej Płyty. Janusz Olejniczak jest również autorem większości partii fortepianowych do filmu Chopin. Pragnienie miłości. Pianista ma także za sobą doświadczenie aktorskie w Błękitnej nucie (1991) Andrzeja Żuławskiego. W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 r. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Podobne materiały:
Ostatni akord. Pożegnanie Jana Ekiera
Powstanie Warszawskie w murach Politechniki
Rozmowa z prof. Andrzejem Jakubiakiem cz. I
Rozmowa z prof. Andrzejem Jakubiakiem cz. II