Odpowiedzialna uczelnia

Mamy uczelnianego rzecznika zaufania

Zdjęcie przedstawia fragment budynku Gmachu Głównego PW

Wspomaganie stron w rozwiązywaniu konfliktu, promocja alternatywnych metod jego rozwiązywania w środowisku akademickim oraz prowadzenie kampanii społecznych z zakresu zapobiegania nierównemu traktowaniu i mobbingowi to tylko niektóre z zadań stojących przed uczelnianym rzecznikiem zaufania.

Świąteczny Kiermasz PW. Zaangażujmy się

Zdjęcie przedstawia świąteczną iluminację Gmachu Głównego PW

Zapraszamy społeczność uczelni do wspólnej inicjatywy na rzecz szczególnie uzdolnionych studentów i doktorantów PW. Do połowy listopada br. prosimy o zgłoszenia wszystkich osób zainteresowanych nieodpłatnym przekazaniem wykonanego przez siebie rękodzieła na Świąteczny Kiermasz PW. 

Przedszkole Pomarańczowa Ciuchcia & Politechnika Warszawska zaprasza

Zdjęcie przedstawia plac zabaw przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia & Politechnika Warszawska

Dzieci pracowników, doktorantów i studentów PW mogą skorzystać ze wyjątkowej oferty przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia & Politechnika Warszawska. Przy Waryńskiego 8 w Warszawie czeka na nich wykwalifikowana kadra i bogaty pakiet zajęć.

VI Dzień Popularyzacji Matematyki

Plakat VI Dnia Popularyzacji Matematyki

15 września br. zapraszamy uczniów szkół średnich oraz starszych klas szkół podstawowych, nauczycieli oraz pasjonatów matematyki na Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Podczas VI Dnia Popularyzacji Matematyki będzie można przekonać się jak bardzo jest ona użyteczna i fascynująca. 

Badania dla pracowników PW

Zdjęcie przedstawia zespół lekarzy

Zapraszamy do udziału w nieodpłatnych profilaktycznych świadczeniach zdrowotnych dla pracowników Politechniki Warszawskiej. Rejestracja na badania rozpocznie się 1 września o godz. 16.00. 

Kurs przedsiębiorczości dla osób z Ukrainy

Zdjęcie przedstawia trzy osoby siedzące przy stole nad dokumentami

Wydział Mechaniczny Technologiczny nawiązał współpracę z Uniwersytetem Stanforda, dzięki której osoby z Ukrainy mogą wziąć udział w bezpłatnym kursie przedsiębiorczości. Zapisy trwają do 25 sierpnia i są prowadzone przez formularz

Twierdza Kłodzko bardziej dostępna. Dzięki studentom PW

Zdjęcie przestawia studentów Wydziału Architektury w zabudowaniach Twierdzy Kłodzko

Dawne twierdze militarne często pozostają niedostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Studenci Wydziału Architektury PW podjęli wyzwanie by to zmienić. Opracowane przez nich rozwiązania pomogą w dostosowaniu części obszaru kłodzkiej twierdzy i otworzą ją dla nowych zwiedzających.

Nie jesteście sami. O twarzach depresji

Zdjęcie przedstawiające uścisk dłoni

Rozstanie, problemy w pracy, choroba w rodzinie - chwilowy smutek spowodowany sytuacją życiową może dotknąć każdego. Gdy stan przygnębienia się przedłuża, a samopoczucie nadal nie jest dobre, warto poszukać pomocy.

Przewidzieć rozwój COVID-19

Grafika przedstawiająca COVID-19

Modelowanie wieloagentowe może pomóc w prognozowaniu rozwoju pandemii. Opracowane przez interdyscyplinarny zespół naukowców rozwiązanie przetestowano w trzech regionach kraju. Wnioski pomogą w walce z COVID-19.

Osada modułowa dla uchodźców

Grafika projektu ProModSe

Na Wydziale Architektury PW powstaje koncepcja osady modułowej dla ukraińskich uchodźców, która posłuży do opracowania ogólnych wytycznych i standardów dla tego typu osad. 

Wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży

9 lipca 2022 r. na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych PW rozpoczynamy wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. W każdą sobotę oraz wybrane dni tygodnia czekać będzie wiele atrakcji przygotowanych przez pracowników naszej uczelni. 

Komunikacja z robotem-kompanem

Osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami doświadczają trudności z załatwianiem spraw poza domem. W przyszłości, w codziennych czynnościach będzie mógł pomagać im robot-kompan. Dr Karolina Krzykowska-Piotrowska z Wydziału Transportu PW wraz z zespołem pracuje nad oprogramowaniem pozwalającym skutecznie go nawigować. 

Godna zaufania sztuczna inteligencja

Zdjęcie przedstawia prof. Przemysława Biecka stojącego na tle tablicy

System wspierający identyfikację zmian chorobowych klatki piersiowej czy modele predykcyjne związane z procesem przyznawania kredytu to społecznie odpowiedzialne projekty realizowane przez naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Aukcja architektów na rzecz Ukrainy

Zdjęcie przedstawia wystawione prace

Zapraszamy społeczność uczelni do udziału w aukcji dobroczynnej, podczas której można zalicytować i kupić dzieła plastyczne wybitnych warszawskich architektów. Wszystko na rzecz odbudowy domów w zniszczonych wioskach w obwodzie kijowskim na Ukrainie. Prace można licytować do 29 czerwca 2022 r. 

Głęboki oddech dzięki rozwiązaniom młodych naukowców z PW

Dr inż. Marta Mazurkiewicz-Pawlicka

A gdyby tak kilka badań lekarskich zastąpić jednym albo zamiast spalin otrzymać wodę? Nauki nie da się zatrzymać, a kolejne pokolenia badaczy dają nam do ręki gotowe rozwiązania, kształtując zdrową i bezpieczną przyszłość.

Polsko-Ukraińskie Miejsce Pracy Twórczej

Zdjęcie przedstawia Polsko-Ukraińskie Miejsce Pracy Twórczej na Wydziale Architektury PW

Wydział Architektury PW otworzył bezpłatną pracownię co-workingową przeznaczoną dla obywateli Ukrainy, którzy musieli opuścić terytorium swojego kraju z powodu wojny. 

Uczenie maszynowe ułatwi diagnostykę medyczną

Zdjęcie przedstawia naukowców pracujących nad projektem

Opracowanie nowatorskich sposobów przetwarzania i analizy danych w postaci obrazów cyfrowych i informacji wektorowych to cel nowego projektu naukowców z PW. Innowacyjne algorytmy pomogą w diagnozie i planowaniu terapii chorób nowotworowych.

Filia w Płocku ma nowe akademiki… dla pszczół

Zdjęcie akademików dla pszczół

Wyjątkowe akademiki stanęły przy gmachu płockiej Filii Politechniki Warszawskiej. Ich lokatorami nie będą bowiem studenci, a pszczoły.

Dobra energia dla Ukrainy

Zdjęcie mgr inż. Pauliny Kruk-Fury i dr. hab. inż. Michała Marzantowicza, prof. uczelni

W ramach akcji „Minimagazyny energii” Wydział Fizyki zbiera i przebudowuje stare zasilacze awaryjne UPS, baterie litowo-jonowe oraz akumulatory samochodowe. Wszystko po to, by wesprzeć mieszkańców Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych stracili dostęp do sieci elektrycznej.

PW wspiera osoby poszkodowane przez wojnę w Ukrainie

Zdjęcie przedstawia flagi oraz Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Ruszył nabór wniosków do programu wspierającego obywateli Ukrainy, którzy musieli opuścić terytorium swojego kraju z powodu wojny oraz obywateli polskich, którzy zatrudnieni byli w jednostkach badawczych w Ukrainie lub Federacji Rosyjskiej i musieli powrócić do kraju.