Za nami jubileusz 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej i zaplanowane z tej okazji w sali widowiskowej „Mazowsze” w Otrębusach dwa koncerty - „Młodzi 70-letni” oraz „Zawsze razem”.
Z wielkim żalem przekazujemy informację, że 15 listopada 2021 r. zmarł prof. dr hab. inż. Stanisław Pasynkiewicz, Rektor Politechniki Warszawskiej w latach 1973-1981, ceniony nauczyciel akademicki i wychowawca wielu pokoleń studentów.
W latach 2020-2021 pożegnaliśmy kolejne osoby, które swoim życiem i dokonaniami wpisały się w dorobek Politechniki Warszawskiej.
Z okazji jubileuszu 100-lecia Wydziału Elektrycznego w Muzeum PW w Gmachu Głównym prezentowana jest wystawa pt. „Electricitas omni tempore”. Ekspozycję można zwiedzać do końca października.
W bogatym programie obchodów 100-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii nie zabrakło wystawy pamiątek z okresu jego działalności. Eskpozycja została otwarta 30 września 2021 r. w Muzeum PW w Gmachu Głównym i jest dostępna do końca października.
Prof. dr hab. inż. Janusz Zieliński, Prorektor PW ds. Filii w Płocku w latach 1999-2005 i 2012-2020, znalazł się w gronie laureatów XXII edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Statuetkę odebrał podczas uroczystej gali, która odbyła się 29 września 2021 r. w Ciechanowie.
Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej zaprasza na przesłuchania, które odbędą się 7 i 14 października 2021 r. o godz. 18.00 w Domu Studenckim „Riviera”, pok. A222.
Samorząd Studentów PW Filii w Płocku zaprasza na stacjonarny koncert, który odbędzie się 24 września 2021 r. o godz. 18.00 w płockim Amfiteatrze (ul. Rybaki 7).
Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Chińskie Impresje”, którego zwieńczeniem będzie wystawa online zwycięskich prac. Zdjęcia można przesyłać do 31 października 2021 r.
Uczczono pamięć studentów PW poległych podczas obrony niepodległości Polski w latach 1918-1920. Prorektor ds. Studenckich prof. Robert Zalewski, reprezentanci Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół PW oraz Samorządu Studentów złożyli kwiaty pod pamiątkowymi tablicami znajdującymi się w Gmachu Głównym.
Tradycyjnie 31 lipca, w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przedstawiciele Uczelni złożyli hołd żołnierzom broniącym stolicy w 1944 r., którzy w rejonie Politechniki ze wsparciem ludności cywilnej, w tym studentów i nauczycieli akademickich, walczyli o godność miasta i jego mieszkańców.
W ramach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza od 1 sierpnia do 2 października 2021 r. do udziału w grze miejskiej, której scenariusz oparto na kanwie losów Ewy i Jerzego Stolarskich, żołnierzy Batalionu „Golski”, oraz powstańczej historii Śródmieścia Południowego.
Rozmowa z Januszem Chojeckim, od 2009 r. z entuzjazmem kierującym Zespołem Pieśni i Tańca PW. Mimo że przez kilka lat był kierownikiem słynnego Mazowsza, nie zatracił chęci do pracy od podstaw. - Ja to po prostu kocham - mówi.
Do pamiątek - dzieł sztuki i lapidarium reliktów architektury - gromadzonych w ogrodzie na wewnętrznym dziedzińcu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej dołączył rzeźbiarski portret prof. Czesława Witolda Krassowskiego (1917-1985). Popiersie odsłonięto podczas kameralnej uroczystości zorganizowanej 29 czerwca 2021 r.
Dokładnie w 100. rocznicę utworzenia Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej - 14 czerwca 2021 roku - miało miejsce Uroczyste Posiedzenie Rady Wydziału Elektrycznego.
25 czerwca 2021 r. na parkingu BIS II między Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych a Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej pojawi się Kino samochodowe PW. O godz. 21.30 rozpocznie się pokaz nominowanego do Oscara filmu „Ukryte działania” w reżyserii Theodore Melfi.
Muzeum Politechniki Warszawskiej zaprasza do obejrzenia relacji filmowej ze spotkania „Technika i sztuka”. Rozmowę z inż. arch. Ewą Anną Wasiutyńską przeprowadził Dyrektor Muzeum PW dr Andrzej Ulmer.
Ma prawie sto lat, a od 18 na stałe rezyduje w Małej Auli Politechniki Warszawskiej. Grali na nim wybitni pianiści, w tym w sierpniu 1944 r. - ku pokrzepieniu powstańczych serc - recital z utworami Chopina wykonał prof. Jan Ekier. Jaka jest historia politechnicznego fortepianu?
Choć przez ponad rok nie mogli występować przed publicznością, to i tak nie narzekali na brak pracy. Wkrótce będzie można ich jednak usłyszeć na żywo. W czerwcu Orkiestra Rozrywkowa PW „The Engineers Band” zagra w Zamościu.
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wraca święto kultury - Noc Muzeów. Jej 17. edycja odbędzie się 15 maja 2021 r. W wydarzeniu weźmie udział 180 placówek. Nie zabraknie oczywiście Politechniki Warszawskiej, która tym razem zaprasza przed ekrany komputerów.