W bogatym programie obchodów 100-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii nie zabrakło wystawy pamiątek z okresu jego działalności. Eskpozycja została otwarta 30 września 2021 r. w Muzeum PW w Gmachu Głównym i jest dostępna do końca października.
W sali ekspozycyjnej Muzeum PW zgromadzono liczne pamiątki w postaci dokumentów, opracowań kartograficznych, akcesoriów oraz instrumentów geodezyjnych. Na szczególną uwagę zasługują osobiste pamiątki po Profesorach Wydziału, często własnoręczne skrypty, listy ocen lub korespondencja. Interesująco prezentuje się zbiór prac dyplomowych i opracowań z okresu sprzed II wojny światowej.
Dydaktyczna działalność Wydziału jest również obecna w nowszych materiałach. Są to prace dyplomowe, skrypty i podręczniki sygnowane nazwiskami autorów z grona kadry naukowej Wydziału, często będących fundamentem wiedzy dla kilku pokoleń geodetów. Osiągnięcia i ofertę naukową przedstawiają przykładowe prace naukowe i rozwojowe sięgające współczesnych rozpraw habilitacyjnych i prac wdrożeniowych.
Wystawę uzupełnia niewielka ekspozycja wybranych akcesoriów i instrumentów geodezyjnych, z których najciekawiej prezentują się przyrządy obliczeniowe, pierwsze odbiorniki GPS i klasyczne noniuszowe teodolity.
Ekspozycja będzie częścią cyklu seminariów dla studentów Wydziału Geodezji i Kartografii poświęconych rozwojowi technologii i opracowań pomiarów geodezyjnych odbywających się w październiku br.
Wystawę przygotował Wydział Geodezji i Kartografii we współpracy z Muzeum Politechniki Warszawskiej. Dostępna jest dla zwiedzających do 31 października 2021 r.
Źródło i zdjęcia: Muzeum Politechniki Warszawskiej