Relacja z III Wyprawy Młodych Odkrywców

Młodzi Odkrywcy już po raz trzeci odwiedzili Politechnikę Warszawską, gdzie spotkali się m.in. z prof. Władysławem Wieczorkiem, Prorektorem ds. Studenckich. Tematyczne warsztaty oraz zwiedzanie stolicy to tylko niektóre z atrakcji realizowanych przez młodzież.

Wzorem lat ubiegłych, z inicjatywy pracowników Politechniki Warszawskiej przy poparciu prof. Jana Szmidta, Rektora Uczelni, a także organizacji związkowych: Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz NSZZ Solidarność, została zorganizowana kolejna, trzecia już edycja Wyprawy Młodych Odkrywców. W III Wyprawie uczestniczyło 20 dzieci z gminy Grybów, z rodzin o niskim statusie materialnym. Pobyt dzieci w Warszawie (29 czerwca - 5 lipca 2015 r.) był nagrodą za ich szczególnie wysokie osiągnięcia szkolne oraz rozwijanie talentów i pasji mimo trudnych warunków socjoekonomicznych.

Program Wyprawy został ułożony tak, by każdy Młody Odkrywca mógł odnaleźć nowe płaszczyzny dla rozwijania swoich zainteresowań. Podczas wizyty w Politechnice Warszawskiej dzieci zwiedziły Gmach Główny PW oraz Kampus i uczestniczyły w spotkaniu z Prorektorem ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej, prof. Władysławem Wieczorkiem.

Na zdjęciu od góry: spotkanie w Politechnice Warszawskiej, wizyta w Bibliotece Uniwersyteckiej.
Na dole od lewej: warsztaty teatralne, zwiedzanie Stadionu Narodowego

Realizując zajęcia artystyczno-teatralne Młodzi Odkrywcy uczyli się gry aktorskiej, pracy głosu, interpretacji tekstu i mowy ciała. Również warsztaty kulinarne przyniosły wiele nowych doznań i umiejętności. W Wedlu, dzieci miały niepowtarzalną okazję zgłębić arkana pracy cukiernika, poznając przy tym historię czekolady, samej fabryki i jej założycieli. W czasie warsztatów „Kuchnie świata” Odkrywcy przygotowywali posiłki oraz degustowali tradycyjne potrawy z różnych stron świata.

Uczestnicy Wyprawy wzięli także udział w plenerowych warsztatach historyczno-architektonicznych, w czasie których poznawali różnorodność stylów architektonicznych stolicy i zmiany historyczne w zabudowie Warszawy. W czasie wędrówek Młodzi Odkrywcy zwiedzali znane z pocztówek budowle i obiekty m.in. Pałac Kultury i Nauki, zabytki Starego Miasta, Sejm, Belweder, Pałac Prezydencki, Łazienki Królewskie czy Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Historię Warszawy dzieci poznawały przez pryzmat Gry Miejskiej, której program rozszerzyła wizyta w Muzeum Narodowym.

Niewątpliwą gratką dla pasjonatów nauki była wycieczka do Centrum Nauki Kopernik oraz Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród wydarzeń sportowych i rekreacyjnych nie mogło natomiast zabraknąć emocji Stadionu Narodowego, wizyty w Zoo i Multimedialnym Parku Fontann.

Podobne materiały:

Wakacyjna wizyta Młodych Odkrywców w Politechnice Warszawskiej
II Wyprawa Młodych Odkrywców