Farma Dobrej Woli - innowacyjny projekt studentów Politechniki Warszawskiej

W okolicy Watraszewa w gminie Chynów ma powstać nowoczesny i innowacyjny ośrodek dla osób niepełnosprawnych - Farma Dobrej Woli. Ten nowatorski projekt studentów Politechniki Warszawskiej ma na celu zapewnienie osobom niepełnosprawnym domu w pełni odpowiadającego ich zróżnicowanym potrzebom.

Dzięki możliwości podjęcia pracy w ogrodzie, hodowli zwierząt gospodarskich oraz świadczeniu usług dla lokalnej społeczności mieszkańcy Farmy zyskają większą samodzielność. Oprócz specjalistycznej opieki zdrowotnej, którą zostaną otoczeni na miejscu, będą również mogli skorzystać z możliwości przyuczenia do zawodu.

Samowystarczalny ośrodek dla osób niepełnosprawnych, wykorzystujący do pozyskiwania energii kolektory słoneczne tzw. farma fotowoltaniczna - to marzenie twórców. Jak podkreśla Dominika Kumorek z Farmy Dobrej Woli - powstać ma kompleks budynków mieszkalnych ze wspólnym budynkiem wielofunkcyjnym, w którym znajdzie się sala konferencyjna, jadalnia oraz gabinet lekarski.

Stworzenie warunków do bezpiecznego życia dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności to duże wyzwanie. Konieczne jest zaprojektowanie inteligentnego domu, o zróżnicowanym poziomie automatyki, dostosowanego do potrzeb różnych ludzi, którzy będą z niego korzystać. Pierwsza koncepcja projektu zakłada, wybudowanie czterech domów mieszkalnych, każdy przeznaczony dla siedmiu osób oraz opiekuna. Organizatorzy podkreślają, że szczególnie zależy im, aby mieszkańcy Farmy mieli pracę, która będzie przynosić im satysfakcję.

Pierwszy etap koncepcji Farmy Dobrej Woli został przedstawiony na makiecie wygrawerowanej laserowo. Budynki były drukowane drukiem 3D, w czym pomogło koło naukowe z Politechniki Warszawskiej. Sam projekt zrzesza studentów z około piętnastu kół naukowych, a w całym przedsięwzięciu bierze udział około stu osób.

Strona projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/farmadobrejwoli/

Źródło i zdjęcie: Farma Dobrej Woli