Experimentum Simplex Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Popularyzatorzy nauki z polskich uczelni postanowili zainteresować uczniów doświadczeniami z chemii i fizyki. We współpracy z MNiSW nagrali krótkie materiały filmowe, które mogą okazać się bardziej inspirujące niż kolejne rozdziały z podręcznika.

Experimentum Simplex to seria filmów nagranych przez młodych popularyzatorów nauki z polskich uniwersytetów. Krótkie doświadczenia przedstawiają pozornie proste reakcje chemiczne i fizyczne. Wszystkie zostały dokładnie i przystępnie opisane: naukowcy tłumaczą dlaczego dana reakcja zachodzi, na czym polega i jak wpływać na jej przebieg.

Dr Monika Koperska w filmie "Przepis na slodkie lustro"/źródło: MNiSW

Tematy dotyczą rozmaitych zjawisk: od najprostszych i codziennych jak odbarwianie się srebra, po bardziej skomplikowane jak wytwarzanie kolorowych płomieni. Nie zabrakło również poważniejszych tematów – naukowcy zaprezentowali np. w jaki sposób fizyka wykorzystywana jest w zaawansowanej radioterapii.

Współautorką materiałów jest dr Monika Koperska – laureatka konkursu dla popularyzatorów nauki FameLab oraz ambasadorka kampanii Zawód Naukowiec. Materiały można obejrzeć w serwisie YouTube.

Podobny materiał:
„Zawód naukowiec” kreuje innowacyjną przyszłość

Źródło: MNiSW