Studenci PW zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostwach Polski w brydżu sportowym, które odbyły się w dniach 9-11 października 2020 r. w Warszawie.
12 października 2020 r. prof. Marek Budzyński z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej otrzyma „Kosmos Pitagorasa”, wyróżnienie Centrum Studiów Zaawansowanych PW. Uroczystość odbędzie się w Sali Senatu w Gmachu Głównym o godz. 16.15. Laureat wygłosi odczyt pt. „Przekształcanie przestrzeni dla potrzeb życia”.
Męska drużyna Politechniki Warszawskiej zajęła drugie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w wioślarstwie w konkurencji ósemek. Zawody zostały rozegrane w dniach 2-4 października 2020 r. w Bydgoszczy.
Reprezentant PW Mikołaj Nowotnik zajął trzecie miejsce w konkurencji bouldering podczas Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej, które odbyły się w dniach 24-27 września 2020 r. w Katowicach i Sosnowcu.
Ośmioro badaczy z Politechniki Warszawskiej otrzymało finansowanie w jedenastej edycji programu LIDER, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
16 września 2020 r. Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba został powołany przez Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) na przewodniczącego Komisji ds. Kształcenia w kadencji 2020-2024.
Prof. Bohdan Macukow z Wydziału MiNI PW, przewodniczący Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych, został ponownie wybrany przewodniczącym Label Committee w European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE) na okres 1 stycznia 2021 r. - 31 grudnia 2022 r.
Reprezentanci PW trzykrotnie znaleźli się na podium podczas Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, które w dniach 14-16 września 2020 r. odbyły się w Łodzi.
Reprezentacje PW zajęły drugie i trzecie miejsce podczas VII Ogólnopolskich Mistrzostwach Doktorantów w Siatkówce Halowej, rozegranych w dniach 11-13 września 2020 r. w Lublinie.
W dniach 26-28 sierpnia 2020 r. w Instytucie Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zostały przeprowadzone badania socjologiczne w mechanicznym i wirtualnym symulatorze kolei próżniowej - Hyperloop.
Krzysztof Łukasik, który ukończył studia na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, został mistrzem Polski w MTB. Zawody odbyły się w dniach 14-16 sierpnia 2020 r. w Mrągowie.
Politechnika Warszawska znalazła się w gronie 10 laureatów konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”. Jakie działania w tym czasie zostały zrealizowane? Nad czym pracują poszczególne zespoły? Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem ostatnich miesięcy.
Do tegorocznej, czwartej edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” zakwalifikowały się 84 uczelnie i instytuty z 629 kandydatami. W ich gronie znalazła się Politechnika Warszawska.
Dr inż. Agnieszka Siemion i dr inż. Karol Kakarenko z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej otrzymali nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii „Naukowiec Przyszłości”.
Dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości za projekt „Badania właściwości przeciwnowotworowych nano-kryształów 2D karbidków i azotków tytanu - faz MXenes”.
Prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski, kierownik Zakładu Elektroniki Przemysłowej w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym PW otrzymał nagrodę IEEE Industrial Electronics Society (IES) Anthony J. Hornfeck Service Awards. Doceniono wybitne zasługi naukowca w działalności na rzecz IEEE IES.
Znane są wyniki Shanghai Global Ranking of Academic Subjects - rankingu najlepszych na świecie uczelni w 54 dyscyplinach naukowych. Politechnika Warszawska została sklasyfikowana w siedmiu z nich, z czego w pięciu na pierwszym miejscu w Polsce.
Dr hab. Dariusz Plewczyński, prof. uczelni z Wydziału MiNI PW uzyskał finansowanie w wysokości ponad 2 mln zł na realizację inwestycji „System sztucznej inteligencji do interpretacji sekwencji DNA genomu ludzkiego”. To nie jedyne środki, które trafią do Laboratorium Bioinformatyki i Genomiki Obliczeniowej Wydziału MiNI PW.
Dr hab. inż. Mateusz Malanowski, profesor uczelni z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej został uhonorowany prestiżową nagrodą IEEE AESS Fred Nathanson Memorial Radar Award.
Konsorcjum firmy VIGO System, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Łódzkiej opracowało i wyprodukowało prototyp lasera z pionową wnęką rezonansową (VCSEL). To pierwsze tego typu urządzenie polskiej produkcji.