Dr inż. Artur Kasprzak z Wydziału Chemicznego PW został laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów za rok 2020 w kategorii wyróżniająca się rozprawa doktorska. Przedmiotem badań były magnetyczne nanokapsułki węglowe o rdzeniu żelazowym.
12. raz z rzędu ósemka wioślarska reprezentująca Politechnikę Warszawską pokonała zespół z Uniwersytetu Warszawskiego. Jubileuszowy, 70. wyścig odbył się 9 października 2021 r. podczas V Amatorskich Mistrzostw Warszawy w Wioślarstwie.
Każdego roku na świecie ok. 185 tys. osób poddawanych jest amputacji. Szacuje się, że do 2050 r. ta liczba podwoi się. Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad uniwersalną i tanią protezą dłoni, której elementy byłyby wymienne i mogły „rosnąć” wraz z użytkownikiem.
Dr inż. arch. Anna Kubicka z Wydziału Geodezji i Kartografii PW jest w gronie finalistów 21. edycji Nagród Naukowych POLITYKI. Laureatów stypendiów i nagród finałowych tygodnik ogłosi 19 października.
Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na miejscach 901-1000 w najnowszej edycji rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities - ARWU).
Dr inż. Marcin Steczek z Wydziału Elektrycznego otrzymał dofinansowanie w piątej edycji konkursu Narodowego Centrum Nauki MINIATURA. Badacz zajmie się analizą pomiarową rozpływów energii w układzie dwóch pojazdów tramwajowych wyposażonych w kondensatorowe zasobniki energii.
Naukowcy z trzech wydziałów PW wraz ze specjalistami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Liverpool John Moores University zbadają możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w kryminalistyce.
Ruszył program „Patent PW”, który zakłada wsparcie pracowników Politechniki Warszawskiej w składaniu wniosków o ochronę międzynarodową wynalazków. Program finansowany jest w ramach projektu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”.
Wioślarska męska czwórka podwójna z Szymonem Pośnikiem, studentem Politechniki Warszawskiej, w składzie zajęła czwarte miejsce w finale igrzysk olimpijskich w Tokio. Wyścig rozegrany został 28 lipca 2021 r.
Polskie Towarzystwo Informatyczne w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych realizuje projekt „Land of IT masters - hub informacyjny o światowych sukcesach polskiej informatyki”.
Pomagają walczyć z koronawirusem, monitorować poziom smogu czy oceniać stan techniczny mostów, dróg i budynków. Dzięki wspólnemu projektowi zespołu badawczego UAV GeoLAB z Wydziału Geodezji i Kartografii PW oraz firmy Dragonfly Vision bezzałogowe statki latające, czyli drony, ułatwią zebranie danych o terenach zalesionych.
Prof. Mirosław Parol związany z Wydziałem Elektrycznym PW został członkiem Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Jej inauguracyjne posiedzenie odbyło się 30 czerwca 2021 r.
5 złotych, 9 srebrnych i 4 brązowe - z takim dorobkiem medalowym zakończyli Akademickie Mistrzostwa Polski studenci Politechniki Warszawskiej. W mistrzostwach uczestniczyli zawodnicy z ponad 100 uczelni, rywalizując w 30 konkurencjach.
Piotr Szczepanik z Politechniki Warszawskiej zdobył srebrny medal podczas Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce. Zawody odbyły się w dniach 23-24 czerwca 2021 r. w Poznaniu.
15 wybitnych młodych naukowców z Politechniki Warszawskiej otrzymało stypendium Ministra Edukacji i Nauki.
Reprezentacja PW zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostwach Polski w brydżu sportowym, które odbyły się w dniach 18-20 czerwca 2021 r. w Warszawie.
Ze srebrnym medalem wracają reprezentanci PW z Akademickich Mistrzostw Polski w aerobiku sportowym. Podczas zawodów rozegranych w dniach 17-19 czerwca 2021 r. w Gliwicach studenci zajęli 2. miejsce w konkurencji drużyn.
Pięć medali zdobyli pływacy z Politechniki Warszawskiej podczas Akademickich Mistrzostw Polski, które odbyły się w dniach 10-12 czerwca 2021 r. w Lublinie. W zawodach uczestniczyło ponad 500 zawodniczek i zawodników reprezentujących 52 uczelnie.
W dniach 11-12 czerwca 2021 r. w Supraślu na Podlasiu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. W zawodach wystartowało ponad 500 zawodników reprezentujących ponad 60 uczelni.
W konkursie zorganizowanym przez dziesięć ogólnopolskich organizacji branżowych dr inż. Mariusz Kłos z Wydziału Elektrycznego PW otrzymał wyróżnienie w kategorii „Nauka”.