Naukowcy z Politechniki Warszawskiej we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu rozpoczęli projekt, w którym sprawdzą, czy z komórek macierzystych zlokalizowanych w dziąsłach da się wyhodować trzecie zęby.
W ramach międzynarodowego projektu Hyper-Kamiokande dziewięć polskich instytucji naukowych zajmie się opracowaniem, produkcją i instalacją liniowego akceleratora elektronów, kompozytowych modułów fotodetektorów oraz modułów obwodów elektronicznych. Członkiem konsorcjum jest Politechnika Warszawska.
Wspólny projekt „Szybka bezprzewodowa transmisja optyczna do bezpiecznej komunikacji” otrzymał finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i będzie prowadzony w ramach współpracy Polska - Berlin/Brandenburgia.
Prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński z Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii otrzymał statuetkę „Klucz Sukcesu”. Nagrodę wręczono podczas XXVIII Sympozjum Naukowo-Technicznego CHEMIA 2022, które odbyło się w dniach 25-26 stycznia 2022 r. w Płocku.
Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego PW zajął I miejsce, a badacze z PW Filii w Płocku otrzymali wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie o Nagrodę Prezesa Zarządu Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A.
Inicjatywa PW została nagrodzona w konkursie „Super M”, oceniającym jakość polskich programów mentoringowych. Konkurs organizuje European Mentoring and Coaching Council - stowarzyszenie zajmujące się promowaniem jakości i rozwoju coachingu i mentoringu.
Dr inż. Artur Gąsiorkiewicz z Wydziału Zarządzania PW znalazł się wśród osób wyróżnionych za upowszechnianie cyfryzacji w Polsce w 2021 r.
Nawet 100 tys. zł dofinansowania na komercjalizację wyników prac badawczych mogą zyskać naukowcy PW w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0”. Nabór wniosków trwa do 21 stycznia 2022 r.
Naukowcy z Wydziału Chemicznego PW, prof. Władysław Wieczorek i doktorantka mgr Patrycja Kowalik, zostali wyróżnieni w Konkursie o Nagrodę im. Wojciecha Świętosławskiego.
Naukowcy z PW chcą wykorzystać sztuczne sieci neuronowe (ANN) do przewidywania właściwości materiałów, z których powstają nawierzchnie dróg. Projekt jest realizowany z Politechniką Czeską w Pradze.
W ostatnich latach prawdziwą plagą stały się pożary lasów. Jak się przed nimi chronić? Rozwiązania będą szukać naukowcy z kilkudziesięciu międzynarodowych instytucji, w tym z Politechniki Warszawskiej.
Profesorów Krzysztofa Kulpę, Mateusza Malanowskiego i Piotra Samczyńskiego z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW wyróżniono nagrodami SCI Panel Excellence Award.
Prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski oraz prof. dr hab. inż. Michał Malinowski zostali członkami korespondentami Polskiej Akademii Nauk. Badacze z PW dołączą do Wydziału Nauk Technicznych.
Dziesięcioro naukowców z Politechniki Warszawskiej rozpocznie badania wstępne i pilotażowe, kwerendy, staże naukowe i wyjazdy konsultacyjne dzięki finansowaniu z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu MINIATURA 5.
Opracowanie dwóch implantów kości gąbczastej, które przyspieszą leczenie osób chorych m.in. na osteoporozę - to cel projektu BoneReg. Realizuje go zespół naukowców z Wydziału Chemicznego PW i już może pochwalić się sukcesami.
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 21 i PRELUDIUM 20. Kilkanaście projektów zgłoszonych przez naukowców z Politechniki Warszawskiej otrzyma dofinansowanie.
Prof. Ewa Kuryłowicz z Wydziału Architektury została laureatką Honorowej Nagrody SARP. Wyróżnienie, uznawane za najbardziej prestiżowe w kraju, przyznawane jest za całokształt twórczości i zaangażowanie w działalność na rzecz rozwoju architektury i urbanistyki.
Od 4 do 11 października br. trwał Tydzień Noblowski, podczas którego ogłaszane były kolejne nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla.
Do 24 listopada 2021 r. w Dużej Auli w Gmachu Głównym PW oglądać można wystawę mobilną „CLEANTECH - technologia dla zielonej przyszłości”, prezentującą innowacyjne rozwiązania szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców w obszarze czystych technologii.
Złotym Medalem uhonorowano prof. Krzysztofa Kulpę, a Brązowy Medal otrzymał prof. Piotr Samczyński. Badacze pracują na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.