Zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii oraz immunologów pracuje nad nano-szczepionką opartą o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 kowalencyjnie związanych z biodegradowalnymi nanocząstkami tlenku żelaza.
W ramach projektu „BIOEXPLO” zespół naukowców pod kierunkiem dr. inż. Michała Gloca z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW opracowuje technologię wytwarzania nowatorskich materiałów do zastosowań w implantach kostnych.
Prof. Krzysztof Patorski oraz prof. Małgorzata Kujawińska z Zakładu Inżynierii Fotonicznej Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki na Wydziale Mechatroniki PW zostali laureatami prestiżowych nagród naukowych przyznawanych przez SPIE - The International Society for Optical Engineering.
Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce ogłosiło „Listę 100 osób wyróżnionych za działalność na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych w Polsce w roku 2020”. Wśród nich znaleźli się dr inż. Kamil Sitarski oraz dr hab. Andrzej Wodecki, obaj z Wydziału Zarządzania PW.
Politechnika Warszawska znalazła się w gronie nominowanych do Nagrody Kryształowej Brukselki 2020 w kategorii „Nauka - uczelnie”. Lista laureatów zostanie ogłoszona 18 grudnia 2020 r.
Zespół złożony z naukowców z PW i Centrum Nauk Fizycznych i Technologii w Wilnie pracuje pod kierownictwem dr Agnieszki Siemion z Wydziału Fizyki nad wykorzystaniem promieniowania terahercowego do zobrazowania fantomu tkanek zdrowych i zmienionych przez nowotwór. Badanie realizowane jest w ramach konkursu na granty badawcze FOTECH-1.
Wśród polskich przedsiębiorców sektora MŚP wzrosła świadomość korzyści, jakie daje cyfryzacja - to wnioski z badania „Smart Industry Polska 2020” przeprowadzonego przez firmę Siemens we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii.
O swojej pracy badawczej, licznych sukcesach, a także technologiach przyszłości mówi dr inż. Sandra Lepak-Kuc z Wydziału Mechatroniki PW, laureatka m.in. nagrody promocyjnej w Konkursie o Nagrodę Siemensa.
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 19 i PRELUDIUM 19. Kilkanaście projektów zgłoszonych przez naukowców z Politechniki Warszawskiej otrzyma dofinansowanie.
Zakończył się sezon Akademickich Mistrzostw Polski, który obejmował 29 dyscyplin. W mistrzostwach uczestniczyło ponad 130 uczelni z całego kraju. Politechnika Warszawska zdobyła 17 medali.
Prof. Andrzej Jajszczyk został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC), zajmującej się przyznawaniem grantów na pionierskie badania podstawowe z zakresu różnych dziedzin nauki.
Zespół roboczy ds. wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie, którego członkami są m.in. naukowcy z PW, otrzymał podziękowania od Waldemara Kraski, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, za profesjonalne wykonanie „Analizy potencjalnego związku między zanieczyszczeniem powietrza pyłem PM10 a rozprzestrzenianiem się infekcji COVID-19 w Polsce”.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski powoli zbliża się do końca. Jedną z ostatnich imprez były zmagania na ergometrze wioślarskim. Podczas zawodów rozegranych w dniach 7-8 listopada 2020 r. w Warszawie bardzo dobrze spisali się reprezentanci PW.
Naukowcy z Instytutu Elektroenergetyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej opracowali prototyp generatora wiatrowego dla firmy OPENPOWER Sp. z o.o.
W dniach 23-24 października 2020 r. w Supraślu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Dobre występy zanotowali studenci Politechniki Warszawskiej.
W rozegranym po raz 69. wyścigu wioślarskich ósemek pomiędzy Politechniką Warszawską i Uniwersytetem Warszawskim zwyciężyła PW. Rywalizacja stanowiła główną atrakcją regat Warsaw River Race, które odbyły się 24 października 2020 r. na Kanale Żerańskim.
PhotonHub Europe, nowe ogólnoeuropejskie centrum innowacji cyfrowych w dziedzinie fotoniki, którego jednym z partnerów jest Politechnika Warszawska, otrzymało 19 mln euro dofinansowania z unijnego programu Horyzont 2020. Centrum będzie wspierało rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.
Sześć medali zdobyli studenci Politechniki Warszawskiej podczas Akademickich Mistrzostwach Polski w judo, które odbyły się w dniach 6-8 października 2020 r. w Pile.
Polscy badacze wraz z prof. Nielsem Bonde z Danii opisali szczątki najstarszego na świecie prassaka, którego znaleźli na Grenlandii, w skałach sprzed 215 milionów lat. Choć jest to tylko żuchwa z dwoma zębami, to ząb trzonowy jest pierwszym na świecie zębem z dwoma korzeniami.
Męska reprezentacja Politechniki Warszawskiej zdobyła trzy medale podczas Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu, które odbyły się w dniach 9-11 października 2020 r. w Lublinie.