Do tegorocznej, czwartej edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” zakwalifikowały się 84 uczelnie i instytuty z 629 kandydatami. W ich gronie znalazła się Politechnika Warszawska.
Celem programu „Doktorat wdrożeniowy” jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym. Jego głównym założeniem jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która pomoże funkcjonować danemu przedsiębiorstwu. Doktoraty wdrożeniowe to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora. Dedykowane są dla osób, które chcąc rozwijać swoją karierę naukową, nie zamierzają rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią. Doktorant, pracując pod opieką dwóch opiekunów - naukowego i przemysłowego, przygotowuje rozprawę doktorską, która ma usprawnić działanie przedsiębiorstwa.
Od III edycji program „Doktorat wdrożeniowy” składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich „Doktorat wdrożeniowy I” to kontynuacja wcześniejszych edycji. Drugi to dodany w 2019 r.- „Doktorat wdrożeniowy II - sztuczna inteligencja”. W jego ramach przygotowywane są rozprawy doktorskie w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach technologicznych lub społecznych, w tym związanych z cyberbezpieczeństwem.
Politechnika Warszawska złożyła dwa wnioski, w obu modułach z łączną liczbą 82 kandydatów. Wnioski zostały ocenione przez Zespół doradczy do spraw oceny wniosków i raportów w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”. Pozytywną ocenę otrzymało w module I - 68 uczelni, a w module II - 16, do obu zakwalifikowana została Politechnika Warszawska.
Więcej informacji o programie na stronie gov.pl/web/nauka/doktoraty-ze-sztucznej-inteligencji-na-podium
Źródło i grafika: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego