Kalendarium

30/
04

e-Technologies in Engineering Education

09:00

Politechnika Gdańska jest organizatorem konferencji poświęconej e-technologiom w kształceniu inżynierów. 

Konferencja odbędzie się 30 kwietnia 2014 roku w gmachu Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, przy ul. Narutowicza 11/12 w Gdańsku. Wydarzenie to honorowym patronatem objął prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej.

Celem konferencji jest upowszechnienie metod, narzędzi i organizacji pracy dydaktycznej z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii (nauczanie na odległość, technologie mobilne, rozwiązania wirtualne związane z kształceniem, modelowanie komputerowe).

Organizatorzy zachęcają do udziału w konferencji zarówno osoby, które chcą podzielić się swoimi osiągnięciami, jak i słuchaczy. Konferencja będzie prowadzona w języku polskim i angielskim, w formie wystąpień oraz sesji plakatowej (także w formie elektronicznej). Referaty najwyżej ocenione przez niezależnych recenzentów zostaną opublikowane w czasopismach punktowanych przez MNiSW, zaś wszystkie nadesłane prace znajdą się w programie konferencji.
Szczegóły dotyczące konferencji można znaleźć TUTAJ.

5/
05

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

08:00 - 11 Maj 18:00

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej gości wystawę prezentującą Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, które są realizowane przez Uczelnię.

Podczas wystawy można zapoznać się z materiałami fotograficznymi i tekstowymi ukazującymi korzyści, jakie z wdrażania Projektów czerpie polska nauka. Dotychczasowe inwestycje określone zostały na poziomie ok. 1 miliarda złotych pozyskanego w ramach Funduszy Europejskich.

6/
05

Dom Spotkań z Historią zaprasza

10:00 - 31 Maj 20:00

Majowe spotkania na ul. Karowej 20 przygotowane zostały z myślą o osobach, dla których przeszłość stanowi nostalgiczną podróż do lat minionych. Niezależnie jednak od daty urodzin, każdy znajdzie tu coś interesującego, gdyż bogaty program imprezy pozwala pobudzić wyobraźnię i otworzyć oczy na wydarzenia minionego stulecia. Życie codzienne, muzyka i przemiany społeczno-polityczne sprzed 25 lat ukazane zostają w bieżącym kontekście. Na tę niezwykle barwną opowieść składają się m.in.: pokazy filmowe ( „Nakręcona historia”, „Kino, kawa i Warszawa”, „Spojrzenia Ulissesa”, „Kino wolność”, „Muzyka i polityka w PRL-u), spotkania i dyskusje, promocje książek, czy też warsztaty dla najmłodszych. Na szczególną uwagę zasługują: wernisaż nowej wystawy fotograficznej John Vachon. Trzy razy Polska, wystawy: (Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków, Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla (skwer im. ks. Twardowskiego).

Warte polecenia są także wydarzenia festiwalowe: „Warszawa Czyta”, namiot DSH w Miasteczku Schumanna, Nocny pociąg do Lizbony - „Noc Muzeów”, warsztaty „Wyłącz system”. W Domu Spotkań z Historią poznajemy również punkt widzenia na przeszłość historyków, filmowców, pisarzy i pasjonatów fotografii. Gościem specjalnym będzie Jerzy Gruza. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Szczegółowy program wydarzeń TUTAJ

6/
05

Konferencja "Inżynieria Ruchu Lotniczego"

14:00 - 7 Maj 10:00

Studenckie Koło Naukowe Transportu Lotniczego oraz Zakład Inżynierii Transportu Lotniczego Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej mają zaszczyt zaprosić na III Ogólnopolską Konferencję Naukową nt. „Inżynieria Ruchu Lotniczego”, która odbędzie się w Spale w dniach 6-7 maja 2014 roku w Hotelu Mościcki Resort & Conference w Spale.

Szczegóły dotyczące konferencji dostępne są TUTAJ.

6/
05

Nierównowagowe procesy w nadciekłych układach...

15:00 - 17:00

Wykład pt. "Nierównowagowe procesy w nadciekłych układach kwantowych" odbędzie się w ramach seminarium "Problemy, metody i obliczenia wielkoskalowe oraz wyzwania informatyki obsługującej takie zadania" organizowanego przez Centrum Studiów Zaawansowanych oraz Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej. 

Badanie procesów dalekich od stanu równowagi w układach kwantowych w stanie nadciekłym, takich jak jądra atomowe i gazy kwantowe, wymaga dużych mocy obliczeniowych, pozwalających na śledzenie ewolucji czasowej wielu silnie oddziałujących cząstek. Na wykładzie omówione zostanie m.in. zastosowanie najpotężniejszych superkomputerów, o architekturze CPU i hybrydowej, do symulacji dynamiki układu w ramach teorii funkcjonału gęstości.

Wykładowca: prof. dr hab. Piotr Magierski, Wydział Fizyki PW, Zakład Fizyki Jądrowej

Wykład odbędzie się w sali 134 w Gmachu Głównym PW.

7/
05

Inwestycje w Polsce

10:08 - 9 Maj 20:00

Inwestycje w Polsce (2014-2020) podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Katowice, 7-9 maja 2014 r.

W dniach 7-9 maja 2014 r. w Katowicach odbędzie się VI Europejski Kongres Gospodarczy, największa impreza gospodarcza w Europie Środkowej. Podczas tegorocznego Kongresu nie zabraknie sesji dotyczących inwestycji w Polsce:

8 maja 2014 r., 12:00-14:00, Budynek Altus
Inwestycje w sektorze energii
• Inwestycje w europejskiej energetyce. Nakłady i rodzaje projektów. Specyfika regionalna
• Realizowane i planowane przedsięwzięcia inwestycyjne w polskiej energetyce wytwórczej i sieciowej
• Regulacje na poziomie europejskim i rozwiązania krajowe jako kluczowe uwarunkowania inwestycji energetycznych
• Jak skutecznie stymulować inwestycje w zgodzie z zasadami wolnego rynku?
• Projekty z przyszłością. W jakie rodzaje źródeł i instalacji warto inwestować? Skala i rodzaje ryzyka

9 maja 2014 r., 9:30-11:30, Hotel Monopol
Wielkie projekty inwestycyjne – planowanie i realizacja
• Przykłady dużych projektów inwestycyjnych w polskim przemyśle i energetyce
• Duża skala przedsięwzięcia – wysoki stopień komplikacji. Podstawowe ryzyko
• Wszystko pod kontrolą? Jak bezpiecznie prowadzić wielką inwestycję. Organizacja i etapowanie. Logistyka. Finansowanie
• Skuteczne zarządzanie relacjami z piramidą podwykonawców
• Komunikacja z rynkiem w trakcie realizacji. Wpływ procesu inwestycyjnego na wartość spółki

8 maja 2014 r., 14:30-16:30, Hotel Angelo
Prorozwojowe inwestycje komunalne
• Zakres, dynamika inwestycji komunalnych w Polsce. Czynniki wspierające inwestycje komunalne
• Perspektywy finansowania i kierunki inwestycji w obliczu nowej perspektywy Unii Europejskiej
• Efektywność i prorozwojowy charakter inwestycji głównymi kryteriami ich oceny
8 maja 2014 r., 14:30-16:30. Hotel Monopol
Finansowanie dużych projektów inwestycyjnych
• Mechanizmy i zasady finansowania inwestycji przemysłowych i infrastrukturalnych w Europie i w Polsce
• Rynek kapitałowy w Polsce a duże inwestycje. Przykłady relacji, modele finansowania, zabezpieczenia i gwarancje
• Inwestycje w skali makro a nowa perspektywa finansowa UE. Jakie projekty mają szanse na finansowanie?
• Działania państwa wspierające wielkie inwestycje. Program Polskie Inwestycje Rozwojowe. Rola banku rozwojowego

8 maja 2014 r., 9:30-11:30, Budynek Altus
Infrastruktura w Europie Centralnej
• Rozwój infrastruktury transportowej w krajach Europy Centralnej – efekty społeczne i ekonomiczne
• Rola środków UE wspierających rozwój infrastruktury w mijającej i rozpoczętej perspektywie finansowej
• Krajowe programy rozwoju infrastruktury a realizacja zadań związanych z budową europejskiej sieci korytarzy transportowych TEN-T
• Ponadgraniczna ciągłość nowych i modernizowanych szlaków kolejowych i dróg w Polsce, w Czechach i na Słowacji

8 maja 2014 r., 12:00-14:00, Budynek Altus
Rozwój infrastruktury w nowej perspektywie finansowej UE
• Podsumowanie ostatnich 10 lat inwestycji infrastrukturalnych w Polsce
• Inwestycje infrastrukturalne w świetle priorytetów nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020
• W co, jak i ile inwestować? Możliwe finansowanie projektów infrastrukturalnych na kolei, w drogownictwie, w rozwoju sieci energetycznej i gazowej
• Relacje na rynku i procedury przetargowe w świetle aktualnych przepisów o zamówieniach publicznych
• Uniknąć starych błędów. Wykonawcy i zamawiający bogatsi o doświadczenia mijającej perspektywy finansowej

8/
05

IX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji

09:00 - 9 Maj 17:00

W ramach IX Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Geodezji spotkają się studenci kierunków geodezyjnych z najlepszych polskich uczelni w dniach 8-9 maja 2014 r.

Gospodarzem wydarzenia jest Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartograii Politechniki Warszawskiej "Geoida". Konferencja ma charakter spotkania członków Ogólnopolskiego Klubu Studentów Geodezji, którego korzenie sięgają 2001 roku.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć TUTAJ.

8/
05

Seminarium CEZAMAT

16:00

Politechnika Warszawska oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT) zapraszają na kolejne seminarium w ramach projektu CEZAMAT. Gościem wydarzenia będzie prof. dr hab. Tomasz Story z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie.

Podczas seminarium prof. Story omówi fascynujące właściwości fizyczne różnych klas materiałów topologicznych oraz przedstawi wyniki prac IF PAN (fotoemisja elektronowa, magneto-transport), w których odkryto stany elektronowe topologicznego izolatora krystalicznego na powierzchni kryształów (Pb,Sn) Se - półprzewodników z rodziny IV-VI.

Odkrycie nowej klasy materiałów kwantowych - izolatorów topologicznych - jest jednym z najważniejszych sukcesów fizyki materii skondensowanej w ostatnich latach. Istnienie tych materiałów przewidziano teoretycznie na podstawie topologicznej analizy ich kwantowych stanów elektronowych w objętości i na powierzchni kryształów z uwzględnieniem silnych efektów relatywistycznych.

Będąc izolatorami w objętości kryształu, materiały topologiczne na swojej powierzchni wykazują metaliczne przewodnictwo elektronów chronionych przed rozpraszaniem wstecznym. Sprzężenie ruchu orbitalnego elektronów z ich spinowym momentem magnetycznym stwarza możliwość generacji prądów spinowych. Dotychczas wykazano, że materiałami topologicznymi są np. stopy Bi-Sb, związki chemiczne Bi2Se3 i Bi2Te3, a także półprzewodnikowe dwuwymiarowe heterostruktury HgTe/CdTe.

Wykład organizowany jest w ramach cyklu spotkań CEZAMAT, które odbywają się co miesiąc. Celem tej inicjatywy jest prezentowanie ciekawych osiągnięć naukowych oraz planów projektów badań i wdrożeń.

Na seminarium zapraszają:

Wiceprezes Zarządu ds. naukowych  CEZAMAT PW Sp. z o.o.                                             
prof. Romuald B. Beck                                                                       

Wiceprezes Zarządu ds.Organizacji i Współpracy Zewnętrznej CEZAMAT PW Sp. z o.o.
prof. Jacek Kossut 

Miejsce: Gmach Główny PW, sala nr 144 – audytorium im. Edwarda Michałowskiego

8/
05

Wielka Muzyka w Małej Auli: „PAraMI”

19:00

Rektor Politechniki Warszawskiej wraz z Samorządem Studentów zapraszają na LXXVI koncert z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli.

Na koncercie wystąpi Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego

Koncert odbędzie się 8 maja (czwartek) o godzinie 19:00 w Małej Auli Politechniki Warszawskiej (Gmach Główny, Plac Politechniki 1).

Wstęp wolny

12/
05

Zarządzanie kryzysowe w systemie bezpieczeństwa...

09:00 - 13 Maj 17:00

III Ogólnopolska Konferencji Naukowej z cyklu "Zarządzanie kryzysowe w systemie bezpieczeństwa narodowego".

Temat aktualnej edycji: "Zarządzanie kryzysowe na poziomie województwa i w jednostkach samorządu terytorialnego"
12-13 maja 2014 r., Akademia Obrony Narodowej w Warszawie

Celem konferencji jest przedstawienie roli i znaczenia województwa i jednostek samorządu terytorialnego w krajowym systemie zarządzania kryzysowego, określenie aktualnego stanu realizacji zadań w tym obszarze oraz wskazanie możliwych kierunków zmian mających na celu poprawę efektywności ich działania w sytuacjach kryzysowych.

Adresatami wydarzenia są przedstawiciele środowisk naukowych, przedstawiciele administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego oraz specjaliści z zakresu zarządzania kryzysowego.

Tematyka konferencji dotyczy realizacji zadań zarządzania kryzysowego na poziomie województwa ze szczególnym uwzględnieniem szczebla powiatowego i gminnego.

16/
05

Juwenalia Politechniki Warszawskiej 2014

10:00 - 17 Maj 16:00

Tegoroczne Juwenalia odbędą się w dniach 16 -17 maja 2014 r. Wydarzenia artystyczne zostaną poprzedzone m.in. grą miejską oraz wirtualną atrakcją o nazwie Juwenaliowe Puzzle.

Program:

16 maja (po Juwenaliach na Sportowo) wystąpią:

  • Heroes get remembered
  • Omnimodo
  • Kabanos
  • Luxtorpeda
  • Lady Pank
  • T.Love

17 maja (tuż po Wielkiej Paradzie Studentów) zagrają:

  • The Synki
  • Co-sovel
  • Muchy
  • Lao Che
  • IRA
  • Perfect

Poza koncertami na terenie imprezy przewidziano liczne atrakcje, m. in.:

  • miasteczko festiwalowe z animacjami, atrakcjami i konkursami
  • strefę recyklingu, gdzie będzie można wymienić kubki na koszulki
  • strefę mediów
  • rywalizację o cenne nagrody w grze "Papier Kamień i Nożyce"
  • fotobudkę
  • Paint Powder Fight (pojedynek na kolorowe proszki)

Podczas Juwenaliów odbędzie się również dwunasta edycja Wielkiej Parady Studentów. Wyruszy ona 17 maja o godz. 15:00 z Placu Defilad (pasaż pomiędzy Metrem Centrum i ul. Emilii Plater). Następnie parada uda się ulicą Marszałkowską przez Plac Konstytucji, następnie ulicą Waryńskiego na Stadion Syrenki, gdzie trwać będzie drugi dzień Juwenaliów Politechniki Warszawskiej.

Podobny materiał: TUTAJ

Pełen program Juwenaliów Warszawskich TUTAJ

19/
05

Prezentacja łazika marsjańskiego

18:00 - 20:00

O godz. 18:00 w Instytucie Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej przy ul. Nowowiejskiej 24 w sali AK, będzie miała miejsce prezentacja łazika marsjańskiego ARES, zbudowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym.

20/
05

Unitarny gaz atomów - pomiędzy nadprzewodnikiem...

15:00 - 17:00

Wykład pt. "Unitarny gaz atomów - pomiędzy nadprzewodnikiem a kondensatem Bosego-Einsteina" odbędzie się w ramach seminarium "Problemy, metody i obliczenia wielkoskalowe oraz wyzwania informatyki obsługującej takie zadania" organizowanego przez Centrum Studiów Zaawansowanych oraz Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej. 

W ostatnich latach byliśmy świadkami ogromnego postępu w badaniach gazów atomowych w ekstremalnie niskich temperaturach. Rozwój technik chłodzenia i pułapkowania atomów doprowadził do zaobserwowania kondensacji Bosego-Einsteina, oraz stworzył unikatową możliwość badania gazów fermionowych w reżimie unitarnym. Jest to silnie skorelowany układ kwantowy i teoretyczne wyznaczenie jego własności jest możliwe dzięki zaawansowanym technikom obliczeniowym opartym na metodzie Monte Carlo. Podczas wykładu omówione zostaną m.in. sposoby wykorzystania superkomputerów do tego typu obliczeń, oraz najważniejsze problemy i wyzwania.

Wykładowca: prof. dr hab. Piotr Magierski, Wydział Fizyki PW, Zakład Fizyki Jądrowej

Wykład odbędzie się w sali 134 w Gmachu Głównym PW. 

22/
05

8. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2014

12:00 - 25 Maj 20:00

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej oraz firma Murator EXPO zapraszają do udziału w ósmej edycji Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, które odbędą się w dniach 22-25 maja na Stadionie Narodowym.

Targi ACADEMIA już po raz drugi odbędą się równolegle z Warszawskimi Targami Książki.

Podczas targów wręczona zostanie Nagroda Główna w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA. Wręczona zostanie również Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą książkę techniczną o charakterze dydaktycznym oraz Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego za najlepszą publikację akademicką w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. A ponadto: Nagrody Dziennika Gazety Prawnej ECONOMICUS za najlepszą książkę ekonomiczną, Nagrody prof. Jerzego Skowronka przyznawane autorom i wydawcom w dziedzinie historii i archiwistyki oraz Nagrody TECHNICUS w Konkursie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT na najlepszą książkę z zakresu techniki.

22/
05

VIII Spotkanie Interdyscyplinarne CEZAMAT

16:00

Szczegóły: 22 maja (czwartek), godzina 16.00, Gmach Główny PW (Plac Politechniki 1), sala nr 123.
Podczas wydarzenia odbędą się następujące prelekcje:

  • Platformy sersowskie w diagnostyce molekularnej - dr Agnieszka Kamińska (Instytut Chemii Fizycznej PAN) – 15 min.
  • Powierzchnie stałe zmodyfikowane nanostrukturami i ich zastosowania biomedyczne - dr hab. Marcin Fiałkowski (Instytut Chemii Fizycznej PAN) – 15 min.
  • Wielowarstwowe nanoukłady plazmoniczne - dr Tomasz Stefaniuk (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego) – 15 min.
  • Plazmoniczne koncentratory pola elektromagnetycznego - dr Piotr Wróbel (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego) – 15 min.

Po wystąpieniach prelegentów odbędą się dyskusje i rozmowy w kuluarach.