Kalendarium

25/
09

Rozmowa z Pawłem Huelle

18:00

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zaprasza na spotkanie z cyklu Rozmowy przy Krakowskim Przedmieściu, którego gościem będzie Paweł Hulelle, świetny powieściopisarz, autor opowiadań, poeta i scenarzysta, którego książki – między innymi Weiser Dawidek, Mercedens-Benz, Opowieści chłodnego morza czy najnowsza, Śpiewaj ogrody – cieszą się wielkim uznaniem krytyki i są przekładane na wiele języków obcych. Wieczór z wyśmienitym gawędziarzem, zatytułowany Między zachwytem a niepewnością istnienia, anonsowany jako „teatr rozmowy w liczbie radykalnie pojedynczej”, poprowadzi Sergiusz Sterna-Wachowiak, a fragmenty dzieł gościa wieczoru przeczyta Andrzej Ferenc. 

Gdzie?

Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89 (róg Placu Zamkowego), Warszawa.

Wstęp wolny.

26/
09

Innowacje w nowoczesnych organizacjach

08:00

Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie jest organizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt.: "Innowacje w nowoczesnych organizacjach. Ekonomiczne i społeczne aspekty. Jubileusz 20-lecia Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie”. Miejscem obrad konferencyjnych będzie siedziba główna MWSE w Tarnowie przy ul. Waryńskiego 14. 

27/
09

Targi edukacyjne w Singapurze

09:00

Ambasada RP w Singapurze zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej edycji targów edukacyjnych "Study in Europe". Wydarzenie zorganizowane przez Delegację UE odbędzie się 27 września 2014 r. Stoisko narodowe zostanie zorganizowane przez Ambasadę RP przy wsparciu MNiSW w ramach kampanii READY, STUDY, GO! POLAND.

Jednodniowe targi "Study in Europe" promują europejskie szkolnictwo wyższe i stanowią okazję do bezpośredniej prezentacji oferty edukacyjnej. Zeszłoroczną edycję targów odwiedziło ponad 2,500 potencjalnych studentów, ich rodziców oraz doradców ze szkół średnich. Więcej informacji TUTAJ.

Ambasada RP w Singapurze oferuje możliwość udziału w targach poprzez wystawienie materiałów w ramach polskiego stoiska, jak również wydelegowanie przedstawiciela (władz uczelni, kadry naukowej lub biura współpracy z zagranicą), który mógłby na miejscu dokonać prezentacji oferty edukacyjnej. Opłatę za polskie stoisko pokrywa Ambasada.

Dodatkowo, Ambasada proponuje wzięcie udziału w mini-targach European University Fair zorganizowanych 26 września 2014 w United World College South East Asia (UWC). UWC uznawana jest za najlepszą międzynarodową szkołę średnią w Singapurze, co roku kończy ją 330 absolwentów, a prawie 50% uczniów stanowi młodzież z Unii Europejskiej. Oprócz prezentacji oferty dla uczniów UWC i ich rodziców, przewidziane jest tez specjalne spotkanie z doradcami ds. wyboru kariery i studiów ze szkół międzynarodowych i singapurskich.

Przyjazd do Singapuru może być też okazją do nawiązania nowych lub podtrzymania istniejących kontaktów naukowych z lokalnymi uczelniami, takimi jak National University of Singapore (NUS) czy Nanyang Technological University (NTU), które należą do najlepszych w Azji i plasują się wysoko również w rankingach światowych.

Osoba kontaktowa: p. Katarzyna Kryczka z Ambasady RP w Singapurze, email: Katarzyna.Kryczka@msz.gov.pl, tel: +65 6235 9478, fax: +65 6235 9479, adres: 435 Orchard Road, #17-02/03 Wisma Atria, 238877 Singapur.

Prosimy o przesyłanie ewentualnej korespondencji również do wiadomości Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na adres: ZWM@mnisw.gov.pl.

30/
09

Świąteczne wtorki

18:00

W ostatnie wtorki miesiąca twórcy wystawy „Czas świętowania” opowiadają o czasie świątecznym i powszednim, o tym, co ich ciekawi i inspiruje, pokazują zdjęcia i filmy, odpowiadają na pytania i zachęcają do dyskusji. Tym razem Aleksander (Bratek) Robotycki opowie o zagadnieniach z zakresu antropologii miasta, które wymuszają, prowokują bądź sprzyjają wielu aktywnościom np. graffiti czy miejskim sportom.

Temat: Antropologia miasta – graffiti i miejskie sporty
Gdzie: Biblioteka Państwowego Muzeum Etnograficznego (pierwsze piętro, wejście od ul. Mazowieckiej 13)

Wstęp wolny. Każdy uczestnik otrzyma darmowy bilet wstępu na wystawy Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Szczegółowe informacje TUTAJ

1/
10

Inauguracja 2014/2015 w Politechnice Warszawskiej

10:00

Rektor i Senat Politechniki Warszawskiej zapraszają na Inaugurację roku akademickiego 2014/2015 w Politechnice Warszawskiej. Uroczystość odbędzie się w Gmachu Głównym PW.

W programie m.in.:

  • wystąpienie prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej;
  • immatrykulacja;
  • promocje doktorskie
  • wykład inauguracyjny prof. Jerzego Woźnickiego pt. "Szkolnictwo wyższe 1989-2014; witalność wyzwolona przez wolność a może odwrotnie?".

Zajmowanie miejsc do godziny 9.50.

2/
10

Recital Chopinowski

19:30

W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego, dla upamiętnienia profesorów, studentów i pracowników Politechniki Warszawskiej poległych w Powstaniu, wystąpi światowej sławy pianista - Janusz Olejniczak. Koncert stanowić będzie nawiązanie do do recitalu Jana Ekiera, który 15 sierpnia 1944 roku w murach Politechniki Warszawskiej grał dla powstańców dzieła Chopina.

Gdzie?

Mała Aula Politechniki Warszawskiej,
Plac Politechniki 1

6/
10

Inauguracja 2014/15 w PW Filii w Płocku

11:00

Rektor i Senat Politechniki Warszawskiej, Dziekan i Rada Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii, Dyrektor i Rada Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych, zapraszają studentów i pracowników na XLVIII Inaugurację roku akademickiego 2014/2015 w Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku.

W programie m.in.:

  • wystąpienie prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej;
  • immatrykulacja;
  • wykład inauguracyjny prof. Piotra Wolańskiego "Polska droga w kosmos".

Strona wydarzenia TUTAJ

7/
10

I Seminarium CSZ CI

16:15 - 17:30

Cykl seminariów organizowanych przez Centrum Studiów Zaawansowanych oraz Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej pod wspólnym tytułem "Problemy, metody i obliczenia wielkoskalowe oraz wyzwania modelowania inżynierskiego i biznesowego" przewiduje 8 tematów realizowanych we wtorkowe popołudnia roku akademickiego 2014/2015 w sali 134 Gmachu Głównego PW.

7 października przewidziane jest seminarium pt. "Modelowanie problemów bioelektromagnetyzmu przy pomocy aktualnych narzędzi i technologii informatycznych".

Wykład wygłosi dr hab. inż. Bartosz Sawicki z Instytutu Elektrotechniki Teoretycznej i Systemów Informacyjno-Pomiarowych, Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Streszczenie: Dzisiejsza medycyna szeroko korzysta z osiągnięć techniki. Jednym z zagadnień tej tematyki jest oddziaływanie pola elektromagnetycznego na organizm ludzki.Jest ono analizowane od różnych stron: jako zagrożenie dla zdrowia człowieka, podstawa technik diagnostycznych, albo narzędzie terapeutyczne. Modele komputerowe dają unikalną możliwość zajrzenia do wnętrza ciała w trakcie ekspozycji na zewnętrzne źródła pola. Są tanią i wygodną metodą badawczą, nie pozbawioną jednak wad. Złożona struktura ciała, zmienne parametry tkanek to główne źródła problemu wiarygodności wyników symulacji. Na seminarium zostaną przedstawione aktualne badania i problemy związane z modelowaniem numerycznym pól w tkankach żywych. Główna uwaga zostanie skupiona na polach wolnozmiennych, elektrycznych, magnetycznych oraz termicznych. Wyniki obliczeń zostaną zestawione dla różnych dokładności, poczynając od modeli uproszczonych, aż do realistycznych siatek o milimetrowej rozdzielczości.

Pełen program cyklu TUTAJ

8/
10

Konferencja Instytutu Badań Strukturalnych

09:15 - 9 Paź 16:30

Instytut Badań Strukturalnych zaprasza na międzynarodową konferencję "Dualny rynek pracy, płaca minimalna i nierówności" która odbędzie się w Centrum Bankowo-Finansowym w Warszawie w ramach programu Network for Jobs and Development.

Celem konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy czołowymi naukowcami i ekspertami na temat problemów dualnego rynku pracy, płacy minimalnej oraz ubóstwa osób pracujących. Są to obecnie jedne z najważniejszych wyzwań ekonomicznych świata. Konferencja odbędzie się w Polsce – kraju o największym w Unii Europejskiej odsetku osób zatrudnionych na czas określony, choć uwzględniony zostanie również aspekt międzynarodowy. Przedyskutowane zostaną nie tylko przyczyny i skutki przedstawionych problemów, ale również praktyczne sposoby ich rozwiązania za pomocą polityk rynku pracy.

Udział w konferencji zapowiedzieli m.in.: Pietro Garibaldi (University of Torino, Collegio Carlo Alberto), Wiemer Salverda (AMCIS University of Amsterdam), Marcel Jansen (Universidad Autonóma de Madrid), Sandrine Cazes (OECD), Herwig Immervol (OECD), Jose Ignacio García Pérez (Universidad Pablo de Olavide), Haroon Bhorat (Development Policy Research Unit - DPRU), Kai-Uwe Müller (DIW).

Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.
Zapisy na konferencję prowadzone są pod poniższym linkiem.
Wstęp wolny.

Gdzie? Warszawa, Centrum Bankowo-Finansowe Nowy Świat 6/12, sala kinowa.

Przy zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, telefon i mail kontaktowy oraz reprezentowaną instytucję. 

Dodatkowych informacji udzielamy drogą mailową: agnieszka.paciorek@ibs.org.pl lub telefonicznie pod numerem 22 629 33 82.
Ilość miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. 

Zgłoszenia można nadsyłać do 6 października 2014.

9/
10

Październikowa akcja krwiodawstwa

09:00 - 14:00

Politechnika Warszawska również w tym roku dołącza się do akcji honorowego krwiodawstwa.
Podobnie jak poprzednio autobus ze stanowiskami do oddawania krwi zaparkuje na Placu Politechniki 1.

O zasadach akcji pisaliśmy m.in. w artykule Krew zawsze potrzebna

11/
10

Zawód naukowiec w PW

12:00 - 17:00

W uroczystości udział weźmie prof. Lena Kolarska-Bobińska Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie spotkanie z udziałem młodych, wybitnych polskich naukowców oraz wręczenie Diamentowych Grantów 2014.

Jednocześnie uhonorowani zostaną laureaci programu Generacja Przyszłości, których drony, bolidy i łaziki zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej o godzinie 11.00.

Więcej szczegółów TUTAJ

13/
10

Konferencja Nauka.Infrastruktura.Biznes

08:30 - 15 Paź 15:30

Interdyscyplinarna Konferencja Nauka. Infrastruktura. Biznes. organizowana jest przez Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju NCBR. Przedsięwzięcie ma na celu zacieśnianie relacji pomiędzy środowiskiem naukowym i biznesowym w kontekście inicjowania współpracy pod kątem wdrażania konkretnych rozwiązań technologicznych i rozwoju infrastruktury badawczej. 

Pełen artykuł TUTAJ

W programie m.in.:

  • 13 października – dyskusje panelowe i prelekcje przedstawicieli ze świata nauki i biznesu,
  • 14 października – praktyczne warsztaty biznesowe jak założyć, utrzymać i wypromować start-up oraz otwarte debaty dotyczące technologicznych wyzwań Internetu rzeczy i przyszłościowych materiałów dla elektroniki: molibdenu i grafenu,
  • 15 października – dzień poświęcony projektowi SIMS – Science Infrastructure Management (Wsparcie zarządzania infrastrukturą badawczą beneficjentów Działań 2.1 oraz POIG).

Miejsce:

  • Dzień 1 – Wydział MiNI PW
  • Dzień 2 – Wydział Fizyki PW
  • Dzień 3 – Wydział EiTI PW

Rejestracja i szczegóły TUTAJ

14/
10

VIII Wystawa Wynalazków IWIS 2014

09:00 - 16 Paź 16:00

VIII Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2014 odbędzie się w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Impreza obejmie tematykę innowacyjno-wynalazczą o charakterze międzynarodowym.

W wystawie swoje osiągnięcia zaprezentować będą mogły placówki naukowo-badawcze, wyższe uczelnie, przedsiębiorstwa innowacyjne i indywidualni wynalazcy. Zaproszeni są również przedstawiciele instytucji finansowych zainteresowani inwestycjami w nowoczesne produkty i technologie.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Urząd Patentowy RP i Politechnika Warszawska.

Impreza objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Program IWIS 2014 TUTAJ.

Więcej szczegółów w naszym artykule TUTAJ.

14/
10

Ochrona Powietrza w Teorii i Praktyce

16:00 - 17 Paź 10:30

Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu przy współpracy z siecią naukową AIRCLIM-NET organizuje w Zakopanem w dniach od 14 do 17 października 2014 r. IX Konferencję Naukową "Ochrona Powietrza w Teorii i Praktyce".

Celem konferencji jest prezentacja osiągnięć naukowych oraz wymiana poglądów i doświadczeń w zakresie: zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu, emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych, rozprzestrzeniania i przemian zanieczyszczeń w atmosferze, metod ograniczania emisji substancji zanieczyszczających powietrze, alternatywnych źródeł energii i czystszych technologii energetycznych oraz aktualnych problemów zarządzania środowiskiem w odniesieniu do powietrza i zmian klimatu.

Więcej szczegółów dostępnych jest TUTAJ.

15/
10

Targi Pracy i Przesiębiorczości

10:00 - 17:00

Targi Pracy i Przedsiębiorczości są miejscem promowania inicjatyw wśród osób poszukujących nowych ścieżek rozwoju zawodowego. Ideą przewodnią imprezy jest jednocześnie promocja najbardziej przedsiębiorczych firm tworzących miejsca pracy i udzielenie im kompleksowego wsparcia w rekrutacji pracowników. Tegoroczna edycja imprezy zostanie wzbogacona o Salon Doradztwa, którego zadaniem będzie przygotowanie kandydatów do kontaktu z potencjalnym pracodawcą.

Gdzie?

Pałac Kultury i Nauki, p.IV