Robomaticon już wkrótce w Politechnice Warszawskiej

Najlepsi konstruktorzy robotów z Polski i zagranicy wezmą udział Turnieju Robotów Mobilnych Robomaticon, który odbędzie się 7 marca w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Roboty biorące udział w zawodach można zgłaszać do 4 marca. Pula nagród w Turnieju sięga 20 tys. zł.

Robotyka jest innowacyjną i bardzo widowiskową dyscypliną nauki, dlatego Robomaticon z roku na rok zyskuje na popularności i przyciąga coraz więcej osób. W roku ubiegłym konkurowało ze sobą 300 zawodników, a zmagania robotów obejrzało ponad 4 tys. widzów” - mówi szef działu marketingu Robomaticonu Maciej Sęk.

Uczestnicy tegorocznego Robomaticonu zmierzą się w 13 efektownych konkurencjach. Po raz pierwszy w Polsce i Europie wezmą udział w wyścigach robotów i poczują prawdziwą atmosferę Formuły 1 w konkurencji zwanej "DeathRace". Zupełną nowością będzie też konkurencja "Puckcollect", gdzie każdemu zawodnikowi zostaje przydzielony jeden kolor – niebieski lub czerwony, a mecz rozgrywa się na kwadratowej planszy. Na sygnał dany przez sędziego roboty wyruszają w pole i mają trzy minuty na dostarczenie do bazy jak największej liczby krążków w odpowiadającym im kolorze. W konkurencji "Humanoid Sprint" roboty przypominające ludzi mają przed sobą odcinek o długości 2,1 m, który będą musiały pokonać w jak najkrótszym czasie. Tradycyjnie roboty będą też konkurowały w konkurencjach takich jak: LineFollower, MiniSumo, MicroMouse, Freestyle Elfa.

Pierwsza edycja Robomaticonu odbyła się 5 marca 2011 roku. Ponad 100 zawodników wzięło wówczas udział w zawodach, które odbyły się na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Z roku na rok liczba uczestników i osób na widowni rośnie.

„Dziś zespół Robomaticonu to grupa kilkudziesięciu studentów Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Warszawskiego, którzy chcą doświadczyć w czasie studiów czegoś więcej niż tylko nauki. Efekt końcowy, który obserwujemy w marcu jest wynikiem ponad półrocznej pracy sześciu działów - marketingu, sponsoringu, IT, konkurencji, logistyki i finansowego - podlegających najważniejszej osobie, czyli kierownikowi projektu. Każda osoba łączy normalny tok studiów z dodatkowymi zadaniami zależnymi od pełnionej funkcji. Aby wszystko potoczyło się pomyślnie, całość musi być sprawnie zarządzana” – mówi kierownik projektu Mateusz Kopeć.

Z Robomaticonu skorzystają także widzowie. Z myślą o widzach turnieju, powstaną małe targi technologiczne, na których partnerzy turnieju pokażą swoje roboty przemysłowe. Będzie można porozmawiać z przedstawicielami tych firm i dowiedzieć się więcej o ich działalności. Dla najmłodszych przewidziane są warsztaty robotyczne.

Zawody odbędą się 7 marca w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji na temat wydarzenia jest dostępnych na stronie: www.robomaticon.pl oraz na www.facebook.com/robomaticonpl

Podobne materiały:

European Rover Challenge 2015 z udziałem ekip PW
Studentki WEiTI PW wygrywają w sumo