Politechnika Warszawska na 22. Festiwalu Nauki

W dniach 21-30 września w Warszawie odbędzie się 22. edycja Festiwalu Nauki. Rozmaite wykłady, warsztaty i pokazy naukowe czekają także na gości w Politechnice Warszawskiej.

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW

Odpowiedzi na pytanie, jak powstaje układ scalony i ile to kosztuje, poszuka dr hab. inż. Robert Mroczyński z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. O potędze światła w laserach opowie dr hab. inż. Ryszard Piramidowicz z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Zagadnienie systemów wizyjnych i obrazowania 3D w monitorowaniu kondycji pacjentów omówi dr inż. Piotr Garbat.

Wydział Geodezji i Kartografii PW

Dyskusję na temat wpływu psychologii na przetwarzanie obrazów w teledetekcji - zdjęć lotniczych i satelitarnych - poprowadzi dr hab. inż. Przemysław Kupidura. O możliwości wykorzystywania nawigacji w budynkach opowie dr hab. inż. Dariusz Gotlib. Temat smart city rozwinie dr hab. inż. Robert Olszewski.

Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW

Co łączy smog, mgłę i inhalator? - odpowiedzi poszuka dr inż. Agata Penconek. Mgr inż. Michał Wojasiński opowie o rozwoju inżynierii tkankowej.

Wydział Inżynierii Materiałowej PW

Inżynieria materiałowa w służbie środowisku - to temat, który za sprawą dr. inż. Rafała Wróblewskiego pojawi się na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW.

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW

O tym, jak matematyka i jej narzędzia przydatne są w odkrywaniu działania i funkcjonowania naszego mózgu oraz co matematyka ma wspólnego z kontrolowaniem mocy - opowie dr inż. Rafał Jóźwiak. Tajemnice liczb pierwszych zdradzi Tomasz Łukasz Żynda.

Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW

Dr hab. inż. Janusz Piechna wprowadzi gości w niezwykły świat aerodynamiki - od aerodynamiki lotu owadów, przez aerodynamikę szybkich pojazdów do aerodynamiki superszybkiego środka transportu Hyperloop Poland.  Zaprezentuje także zasady działania maszyn przepływowych wykorzystujących przepływy nieustalone.

O uzyskiwaniu nowoczesnymi metodami chłodu na cele klimatyzacji - opowie dr inż. Andrzej Grzebielec. Zastosowanie robotów-telemanipulatorów chirurgicznych - przedstawi dr inż. Krzysztof Mianowski.

Program 22. Festiwalu Nauki

Grafika: festiwalnauki.edu.pl