MiNI Akademia Matematyki o grafach przecięć figur geometrycznych

„Grafy przecięć figur geometrycznychto tytuł wykładu na który zaprasza Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Spotkanie organizowane w ramach MiNI Akademii Matematyki skierowane jest do uczniów, nauczycieli, a przede wszystkim pasjonatów matematyki.

Wykład, który odbędzie się 17 marca br. poprowadzi dr Paweł Rzążewski, który opowie o grafach przecięć dla różnych typów figur. Czy każdy graf jest grafem przecięć pewnych figur? Czy są grafy, które są grafami przecięć kół, a nie są grafami przecięć odcinków? Jak grafy przecięć mogą pomóc w przekazywaniu informacji w sieci? I wreszcie, jak znajomość grafów przecięć może pomóc w ujęciu groźnego przestępcy.

Przed spotkaniem zostanie rozegrany szósty i ostatni w tegorocznej edycji, konkurs Ligi MiNI Akademii Matematyki. Stanowi ona serię konkursów ligowych, w których uzyskany przez uczestnika wynik zależy od poprawności odpowiedzi oraz jej czasu, a uzyskane w poszczególnych konkursach wyniki sumują się. Każdy konkurs związany jest tematycznie z poprzednimi zajęciami MiNI Akademii Matematyki. Najlepsi w łącznej klasyfikacji Ligi otrzymają nagrody ufundowane przez sponsorów oraz uzyskają automatyczne promocje do półfinału Powszechnego Internetowego Konkursu dla uczniów szkół średnich - Matematyka. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, wyników końcowych Ligi MiNI Akademii Matematyki 2017/18 oraz wręczenie nagród najlepszym uczestnikom odbędzie się bezpośrednio po zakończeniu wykładu.

W ramach MiNI Akademii Matematyki odbędą się również zajęcia warsztatowe, podczas których będzie można samodzielnie zmierzyć się z zadaniami związanymi z tematyką omawianą podczas wykładu. Będą one prowadzone w kilku grupach zróżnicowanych pod względem trudności omawianych problemów.

Więcej informacji, zapisy oraz materiały z poprzednich zajęć można znaleźć na stronie MiNI Akademii Matematyki: akademia.mini.pw.edu.pl

Źródło: Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych