„Zawód naukowiec” kreuje innowacyjną przyszłość
Twarzą kampanii „Zawód naukowiec” został Isaac Newton. Atrybutem - jego jabłko. Akcję pod patronatem MNiSW zainaugurowano w Politechnice Warszawskiej, gdzie uhonorowano laureatów Diamentowego Grantu i Generacji Przyszłości.
Spotkanie, które miało miejsce w Dużej Auli Gmachu Głównego PW, otworzyła prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tym samym 11 października 2014 r. stał się dniem, który otworzył kampanię „Zawód naukowiec”. Zgromadzeni goście mogli przekonać się, że naprawdę warto być naukowcem. Politechnikę Warszawską reprezentował prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki, a list do uczestników spotkania skierowała Premier Ewa Kopacz
– Chciałabym, aby administracja rządowa skuteczniej wspierała naukowców, uczelnie i wynalazców w ich staraniach o wprowadzanie innowacyjnych pomysłów w gospodarce. Będziemy też pomagać polskim naukowcom w ubieganiu się o granty i udział w międzynarodowych projektach badawczych - napisała Premier.
– Chcemy pokazać młodym ludziom, uczniom i studentom, że nauka to szansa na ważną karierę, na współdecydowanie o tym, jaka będzie przyszłość Polski i Europy. Potrzebujemy bowiem coraz więcej naukowców: śmiałych, otwartych, innowacyjnych – zaznaczyła w czasie spotkania Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska otwierając kampanię „Zawód naukowiec” – Drugim naszym celem jest przekonanie opinii społecznej, że nauka staje obecnie w centrum wszystkich procesów społecznych i gospodarczych, w centrum polityk publicznych – dodała.
Minister podkreśliła jednocześnie, że rola nauki cały czas rośnie stanowiąc nie tylko niezbędny czynnik rozwoju społecznego, ale również motor gospodarczego wzrostu. Przewiduje się bowiem, że do roku 2020 Unia Europejska będzie potrzebować około miliona naukowców. Już dziś znacząco wzrosły nakłady na europejską naukę. Wielkie pieniądze czekają chociażby w ramach programu Horyzont 2020 – w sumie prawie 80 mld euro. Również w Polsce coraz więcej środków trafia na badania: w przyszłym roku pieniędzy z budżetu państwa na ten cel będzie o ponad 10 proc więcej. Więcej TUTAJ
Zainicjowana w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej kampania „Zawód naukowiec” skierowana jest nie tylko do młodych ludzi, ale i do ich rodziców, naukowców oraz uczelni. Symbolem kampanii jest jabłko Newtona – znak pomysłowości i innowacji.
Podczas sobotniego wydarzenia Minister wręczyła też nagrody laureatom konkursu Diamentowy Grant i Generacja Przyszłości.
– Co roku nagrody te trafiają nawet do 200 osób. Już teraz są więc Was setki. Za kilka, kilkanaście lat to będą tysiące. Tak tworzy się masa krytyczna dla zmian w polskiej nauce. To Wy możecie dać jej nową energię, nowe idee, nowe rozwiązania. Chcemy byście mówili o nauce, by była ważna w dyskursie publicznym – zwróciła się do zwycięzców prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Minister poprowadziła też panel „Nauka 2030. Jak rozpędzić karierę naukową? Jaka ma być polska nauka w przyszłości? Jak rozwijać innowacje?”. Wzięli w niej udział Ambasadorowie Nauki: dr. Miłosz Giersz, Monika Koperska, dr hab. Magdalena Król i dr hab. Maciej Wojtkowski. Po panelu odbyły się trzy równoległe warsztaty dla młodych naukowców.
Przed i po części oficjalnej, uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć wystawę dronów, łazików i bolidów zbudowanych przez młodych polskich konstruktorów. Tegorocznymi laureatami Diamentowego Grantu w Politechnice Warszawskiej zostali:
- Anna Dębowska za projekt pt. „Podłoża do hodowli neuronalnych z monitorowaniem stanu hodowli przez czujniki światłowodowe”;
- Maksymilian Szumowski za projekt pt. „Opracowanie i przetestowanie metody syntezy ruchów dynamicznych z wykorzystaniem robota własnej konstrukcji”.
Natomiast Generacja Przyszłości z naszej Uczelni została uhonorowana za następujące projekty:
- „WUT Solar Boat”, jednostka pływająca napędzana energią słoneczną. Wydział Mechatroniki (Andrzej Gut, Jakub Batog, Mateusz Jędrzejewski, Mateusz Zarudzki, Michał Cichowski, Michał Korzeń, Izabela Granat, Kamil Albertyński). Kierownictwo: dr inż. Roman Grygoruk;
- „Eko pojazdy XXI wieku projekt i adaptacja innowacyjnych systemów w pojazdach Koła Naukowego Mechaników Pojazdów, zwiększających szanse rozwoju nowoczesnych trendów w motoryzacji”, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych (Michał Trojgo, Łukasz Kurkus, Damian Walczak, Damian Jarzębowski, Maciej Wnukowski). Kierownictwo: dr hab. inż. Piotr Skawiński;
- „Lotnictwo Przyszłości. Rozwój autonomicznych bezzałogowych systemów latających. Udział w międzynarodowych zawodach UAV Outback Challenge 2014 oraz International Micro Air Vehicle Conference and Competition”, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa (Damian Bukowski, Rafał Chałupczyński, Michał Kalbarczyk, Adam Korczak, Karol Niewiadomski, Jakub Polaczek, Maciej Spychała, Paweł Woźniak, Arkadiusz Wójcik, Kacper Wronowski). Kierownictwo: dr inż. Przemysław Bibik.
Poniżej zamieszczamy pełną treść listu Premier Ewy Kopacz.
Fotogaleria z wydarzenia TUTAJ
Film na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE dra Zygmunta Krasińskiego
Źródło: MNiSW