Wydział Elektryczny świętował 100-lecie istnienia

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy, uroczystość z udziałem kilkuset gości, odznaczenia i medale, wystawa, a także spotkanie absolwentów - w te wydarzenia obfitowały obchody 100-lecia Wydziału Elektrycznego. Jubileusz świętowano 2 października 2021 r.

Obchody rozpoczęło odsłonięcie przed Gmachem Elektrotechniki tablicy pamiątkowej przy pomniku prof. Mieczysława Pożaryskiego, pierwszego Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich i wieloletniego Dziekana Wydziału Elektrycznego. Tablicę odsłonił Dziekan Wydziału Elektrycznego prof. Lech Grzesiak w towarzystwie Prezesa SEP dr. Piotra Szymczaka, Rektora PW prof. Krzysztofa Zaremby oraz rodziny Profesora Pożaryskiego.

Następnie w Dużej Auli Gmachu Głównego PW odbyła się uroczystość obchodów 100-lecia Wydziału Elektrycznego, w której uczestniczyło ponad 300 gości.

Podczas wydarzenia Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska wręczyła Odznaki Honorowe Zasłużonego dla Warszawy dla Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej oraz trzech pracowników Wydziału: prof. Andrzeja Dzielińskiego, prof. Sylwestra Robaka oraz prof. Jacka Starzyńskiego.

Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba życzył Wydziałowi Elektrycznemu, aby przez kolejne stulecia jak najwięcej inżynierów opuszczało mury Uczelni. Podczas uroczystości został uhonorowany medalem 100-lecia Wydziału Elektrycznego oraz medalem 100-lecia SEP.

W swoim wystąpieniu prof. Lech Grzesiak, Dziekan Wydziału Elektrycznego, przybliżył historię Wydziału oraz czas obecny. Elementem wystąpienia był również film ze wspomnieniami Profesorów, którzy przez dziesięciolecia byli związani z Wydziałem Elektrycznym.

Z okazji Jubileuszu prof. Lech Grzesiak wręczył medale 100-lecia Wydziału Elektrycznego kilkudziesięciu osobom. Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich uhonorował z kolei kilkunastu pracowników Wydziału Elektrycznego odznaczeniami i medalami SEP.

W dalszej części zainagurowano rok akademicki 2021/2022. Wręczono listy gratulacyjne nowo przyjętym studentom oraz nagrody Rektora dla pracowników. Tegoroczny wykład inauguracyjny pt. „Losy studentów Wydziału Elektrycznego PW w okresie międzywojennym” wygłosił dr inż. doc. Wojciech Urbański, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Elektrycznego. Absolwentom Wydziału Elektrycznego, obchodzącym 50-lecie ukończenia studiów, wręczono Złote Dyplomy.

Po inauguracji rozpoczął się wernisaż wystawy historii Wydziału Elektrycznego zorganizowany przez Muzeum Politechniki Warszawskiej.

Tego dnia w Klubie Studenckim „Stodoła” spotkali się również absolwenci Wydziału Elektrycznego począwszy od rocznika (rok rozpoczęcia studiów) 1946 na 2018 kończąc. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Elektrycznego SAWE, które przez lata w niezwykły sposób scala „elektryczną” społeczność i pielęgnuje jej relacje.

Szczegółowa relacja z obchodów dostępna jest na stronie Wydziału Elektrycznego, a transmisję z uroczystości można zobaczyć TUTAJ>>

Źródło i zdjęcia: Wydział Elektryczny PW