„Współpraca nauki z gospodarką” - konferencja na 20-lecie Nagrody Siemensa
19 listopada 2015 w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej w ramach obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki oraz 20-lecia Nagrody Siemensa odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „Współpraca nauki z gospodarką”.
Ścisła współpraca nauki z biznesem w dobie szybkich zmian w technologii ma strategiczne znaczenie, a jak pokazuje praktyka nie jest to proste i szybkie rozwiązanie na polskim rynku. Dobre partnerskie relacje, łączenie teorii z praktyką, wdrażanie innowacyjnych pomysłów w sferze rozwiązań staje się kluczem do rozwoju wszelkich dziedzin współczesnego świata. Tym działaniom poświęcona była konferencja naukowa zorganizowana na Politechnice Warszawskiej.
Witając wszystkich zebranych prof. Władysław Wieczorek, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej, nawiązał do pozytywnych aspektów w relacjach nauki z biznesem podając za przykład współpracę z Siemensem. Uczestnicy spotkania podkreślali fakt, że innowacyjność polskiego przemysłu i całej gospodarki jest oparta na dobrej współpracy nauki z biznesem oraz na długoterminowych projektach i budowie wzajemnych relacji między tymi środowiskami. To właśnie praktyczne przykłady udanej współpracy, projektów zakończonych sukcesem i wdrożeń komercyjnych były podstawą kolejnych prezentacji. Żywo dyskutowano z jednej strony o czynnikach sukcesu, które miały największe znaczenie dla udanych projektów, a z drugiej strony wskazywano bariery i przeszkody, które stoją na drodze współpracy.
Paneliści uczestniczący w debacie podsumowującej konferencję, mówili o tych barierach, dzielili się swoimi doświadczeniami nawiązując też do licznych międzynarodowych przykładów, zastanawiając się jednocześnie nad konkretnymi działaniami, które mogą wesprzeć wspólne przedsięwzięcia nauki i biznesu, na różnych polach i w różnej skali. Dzięki temu konstruktywnemu podejściu uczestników konkluzja spotkania była optymistyczna i dobrze rokująca wspólnym projektom. Polski biznes i nauka muszą jak najlepiej wykorzystać potencjał wynikający ze współpracy, tak by móc konkurować na światowych rynkach ku obopólnej korzyści obu środowisk. W konferencji wzięli udział przedstawiciele uczelni technicznych z całego kraju, firm oraz instytucji działających na rzecz wspierania współpracy nauki i biznesu między innymi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ośrodka Przetwarzania Informacji, PWC. Siemensa w debacie reprezentowała Ewa Mikos, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu.
Konferencja została zorganizowana we współpracy z firmą Siemens, która od 20 lat współpracuje z Politechniką Warszawską fundując Nagrodę Siemensa przyznawaną naukowcom i zespołom badawczym. Służy ona promocji wybitnych, dających się zastosować w praktyce osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce. Dotyczy to w szczególności projektów z dziedziny elektrotechniki, energetyki, elektroniki, teleinformatyki, automatyki, transportu szynowego, inżynierii biomedycznej i inżynierii środowiska, w których aktywne działa Siemens.
Źródło: Siemens Sp. z o.o.