Rewitalizacja terenu wokół pomnika przed Gmachem Technologii Chemicznej
Otoczenie pomnika, który jest wyrazem hołdu dla poległych członków społeczności PW uzyskało właśnie nowy kształt. Świeże nasadzenia krzewów i wygodny podjazd wyraźnie eksponują miejsce pamięci.
Inwestycja, mająca na celu przywrócenie dawnej świetności sąsiedztwa pomnika Pamięci Profesorów, Pracowników, Studentów oraz Żołnierzy Września i Powstania Warszawskiego Poległych i Zamordowanych w latach 1939-1945, została ukończona w pierwszej połowie czerwca 2016 r. Jej realizacja rozpoczęła się w marcu bieżącego roku, po uzyskaniu odpowiednich zgód i pozwoleń w tym konserwatora zabytków na wycinkę starych drzew.
Pracownicy Sekcji Terenów Zielonych i Transportu Politechniki Warszawskiej usunęli kilka chorych tuj, a na ich miejsce posadzili nowe - szmaragdowe i kuliste. Drzewostan został również wzbogacony w trzy srebrne świerki. Wokół pomnika podniesiono wilgotność podłoża, które uzupełniono żyzną ziemią oraz drewnianymi zrębkami. Zasiano trawę i posadzono płożący barwinek. Wykonana z piaskowca bryła pomnika została dokładnie umyta, dzięki czemu widniejąca na niej pamiątkowa tablica z inskrypcją jest lepiej widoczna.
Rewitalizacja terenu wokół pomnika, a w szczególności likwidacja wysokich krawężników oraz wybudowanie szerokiego podjazdu sprzyja m.in osobom niepełnosprawnym. Przygotowano również dwa parkingi rowerowe na dwanaście miejsc postojowych. Kolejnych sześć, w obrębie Kampusu Głównego powstanie do października br. Przed Gmachem Technologii Chemicznej pojawiły się jednocześnie słupki ograniczające możliwość parkowania w strefie zielonej, niemniej kierowcy parkować już mogą na wyremontowanym i utwardzonym parkingu.
Wśród innych inwestycji zrealizowanych ostatnio na terenie Kampusu wymienić chociażby należy zakup czterdziestu nowych ławek umiejscowionych m.in. przy fontannie i Nowej Kreślarni.
Podobne materiały:
Parking BIS II z miejscami dla studentów i pracowników PW
Nowy teren rekreacyjny PW już dostępny!
Opracowanie: Izabela Koptoń-Ryniec
Zdjęcia: Biuletyn PW, Sekcja Terenów Zielonych i Transportu Politechniki Warszawskiej