Polski Kongres Gospodarczy 2014
Tegoroczny kongres odbył się pod hasłem „Biznes dla Nauki, Nauka dla Biznesu”. Tematyka spotkania obejmowała wypracowanie wizji samodoskonalącego się systemu w kontekście zbliżenia poglądów środowisk naukowych i biznesu.
Polską racją stanu jest stworzenie systemu, w którym konkurencyjność krajowej gospodarki opierać się będzie na polskich rozwiązaniach, a jej siłą stanie się wysokokwalifikowana kadra. Dla realizacji tego celu koniecznym warunkiem jest harmonijna współpraca między biznesem, nauką i edukacją. Dlatego też podczas Kongresu przeprowadzona została rzeczowa dyskusja nad propozycjami rozwiązań w sferze legislacyjnej, które ułatwią kontakty między przedsiębiorcami i „Akademią”, odbudują wzajemne zaufanie i wykreują mechanizmy wspólnego działania. Podsumowaniem Kongresu była propozycja zmian poddanych do publicznej debaty. W programie znalazły się m.in. panele dyskusyjne i sesje „matchingowe”.
Tematyka obrad:
- Badania naukowe dla gospodarki - potencjał, finansowanie, rezultaty;
- Edukacja wyższa, a potrzeby rynku pracy;
- Biznes dla nauki - cele, modele współpracy;
- Komercjalizacja wiedzy na linii nauka – przedsiębiorstwa: oczekiwania biznesu;
- Propozycje zmian systemowych i prawnych w nauce i edukacji;
- Propozycje zmian systemowych i prawnych w otoczeniu biznesowym.
Organizator główny: Pracodawcy RP
Współorganizatorzy: KRASP, PAN, NCBiR, PARP, KPK
Honorowy Patronat: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski.
Komitet Organizacyjny: Wiesław Banyś, Jan Krzysztof Bielecki (przewodniczący), Magdalena Burnat-Mikosz, Marek Hołyński, Marek Iliński, Michał Kleiber, Andrzej Malinowski, Waldemar Pawlak, Andrzej Rabczenko, Krzysztof Wojciechowski, Maciej Żylicz.
Kalendarium imprezy TUTAJ
Źródło: materiały prasowe PKG