Nauka i biznes otwierają drzwi. Relacja z konferencji Science-Technology-Business
Odbywająca się w dniach 20-21 kwietnia br. konferencja Science-Technology Business skupiła w jednym miejscu naukowców od wysokich technologii oraz przedstawicieli światowego biznesu. Jej organizatorzy Politechnika Warszawska oraz CEZAMAT, zaprezentowali możliwości na przyszłość.
Międzynarodowa konferencja, którą otworzył prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, stanowiła znakomitą okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami prestiżowych ośrodków badawczych. Główną ideą wydarzenia było zacieśnienie relacji między środowiskiem naukowym a biznesem oraz zapoczątkowanie współpracy połączonej z szeroko rozumianym networkingiem.
Pierwsza część konferencji dotyczyła założeń projektu CEZAMAT. Prof. Thomas Skotnicki, Dyrektor Konsorcjum CEZAMAT, przedstawił najważniejsze kierunki rozwoju Laboratorium Centralnego.
Jeden z głównych kierunków odnosić się będzie do trendu opisywanego jako Internet Rzeczy. Ambicją CEZAMAT-u są projekty polegające na projektowaniu i wytwarzaniu samodzielnie komunikujących się autonomicznych sensorów. Szerokie zastosowanie znajdą w takich dziedzinach naszego życia jak: zdrowie, bezpieczeństwo, transport, żywność, komunikacja, informacja. |
Andreas Wild, Dyrektor Zarządzający Wspólnej Inicjatywy Technologicznej ECSEL (Electronic Components and Systems for European Leadership) powołanej przez Unię Europejską, wygłosił natomiast prezentację na temat pozyskiwania funduszy poprzez partnerstwo publiczno-prywatne w ramach programu „Horyzont 2020” na badania naukowe i innowacje w kluczowych obszarach mogących przyczynić się do wzrostu konkurencyjności Unii Europejskiej.
Podczas pierwszej sesji uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z modelami biznesowymi oraz bieżącymi pracami prowadzonymi w największych jednostkach naukowo-badawczymi w Europie. Głos zabrali: Ehrenfried Zschech z niemieckiego Instytutu Fraunhoffera; Malgorzata Tkatchenko z francuskiego CEA-TECH, Yoram Reich z Uniwersytetu w Tel Avivie; Carlos Mazure z francuskiej firmy SOITEC; Joachim Burghartz z niemieckiego IMS; Patric Cogez z STMicroelectronics oraz ENI² we Francji.
Kolejna sesja dotyczyła innowacji. Omówione zostały m.in. zagadnienia dotyczące tworzenia startup-ów i komercjalizacji wyników badań naukowych. Swoje prezentacje przedstawili: Bartosz Grzybowski z Ulsan National Institute of Science and Technology w Korei; Tomasz Ciach z Politechniki Warszawskiej; Jean-Luc Jaffard z RedBelt SA, Szwajcaria; Lothar Pfitzner z niemieckiego Instytutu Fraunhoffera; Przemysław Łoś z Instytutu Chemii Przemysłowej; Michael Giersig z Freie Universität Berlin.
Pierwszy dzień konferencji zakończyła seria spotkań bilateralnych panelistów z przedstawicielami polskiej nauki. Była to wyjątkowa okazja do odbycia rozmów na temat możliwości współpracy w ramach przyszłych, wspólnych projektach finansowanych ze środków europejskich.
W trakcie drugiego dnia wydarzenia goście mieli możliwość odbycia wycieczki na teren budowy Laboratorium Centralnego (ul. Poleczki 19) i zapoznania się z rzeczywistą skalą przedsięwzięcia.
W dalszej części spotkania prezentacje przedstawili: Helmut Ennen z ENIAC JU; Emmanuel Dubois z francuskiego IEMN; Anna Piotrowska Instytutu Technologii Elektronowej; Christophe Gorecki FEMTO-ST z Francji; Pascal Urard z STMicroelectronics; Piotr Zeleney z Los Alamos National Laboratory w USA; Wojciech Knap z Laboratory Charles Coulomb, CNRS & University of Montpellier we Francji.
Kolejna sesja zatytułowana Business miała na celu zaprezentowanie działań firm, które odniosły światowy sukces. Przedstawicielka firmy Deloitte zapoznała gości z informacjami dotyczącymi innowacji i inwestycji firm w działy badawczo-rozwojowe. Firma Polpharma skupiła się na przedstawieniu swoich polskich i zagranicznych inwestycji w innowacyjne rozwiązania. Natomiast prezes Mennicy Polskiej – Metale Szlachetne SA omówił obszary aktualnie prowadzonej działalności. Firma IBM zaprezentował niezwykłe możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystanie systemu Watson na przykładzie zastosowań w medycynie. A technologie kognitywne są jednym z ciekawszych rozwijających się trendów na świecie. Na zakończenie przedstawiciel firmy PREVAC przedstawił prezentację na temat najwyższej klasy aparatury badawczej.
Po zakończeniu konferencji odbyła się kolejna tura rozmów bilateralnych.
Fotorelacja konferencji Science-Technology-Business
W konferencji udział wzięło prawie 200 osób, wśród których pojawili się także przedstawiciele ambasad: Szwajcarii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Izraela.
Patronat nad konferencją objęły: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Gospodarki. Patronat medialny: RDC oraz The Polish Science Voice.
Podobne materiały:
CEZAMAT buduje przyszłość
Synergia nauki i biznesu. Relacja z konferencji CEZAMAT-u
MOEMS-y. Małe cuda CEZAMAT-u
CEZAMAT – podsumowanie trzeciego kwartału budowy