IV Kongres Nauk o Zarządzaniu
W dniach 31 marca-1 kwietnia 2016 roku odbył się IV Kongres Nauk o Zarządzaniu zorganizowany przez Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa (TNOiK), impreza naukowa i wyjątkowa z kilku powodów.
Jak wskazuje numer w nazwie jest to konferencja cykliczna, a niezwykła dlatego, że Kongresy w tej dyscyplinie naukowej są zwoływane raz na 25 lat. Dzieje się tak po to, aby w takim interwale dokonywać przeglądu rozwoju wiedzy i próbować weryfikacji paradygmatów. IV Kongres miał też okazję uczcić:
- 150. rocznicę urodzin profesora naszej uczelni Karola Adamieckiego, światowego prekursora naukowej organizacji zarządzania;
- 120-lecie pierwszej publikacji naukowej z tego zakresu;
- 90-lecie miesięcznika naukowego „Przegląd Organizacji” (założonego przez Karola Adamieckiego) jednego z najstarszych polskich pism naukowych, wydawanego przez organizatora Kongresu - TNOiK.
Od strony naukowej Kongres został przygotowany przez TNOiK oraz Komitet Organizacji i Zarządzania PAN. Wyodrębniono 7 wiodących zagadnień, którym poświęcono odrębne panele. Konwencja poprowadzenia Kongresu nie zakładała klasycznych wystąpień z referatami, jako że w praktyce nie byłoby możliwości zaprezentowania choćby drobnego procentu zgłoszonych referatów, wpłynęło ich bowiem przeszło 300. Dlatego też Rada Naukowa, Rada Programowa i Komitet Organizacyjny (w którym uczestniczył dr hab. inż. Jarosław Domański, Prodziekan Wydziału Zarządzania) wyselekcjonowały najbardziej reprezentatywne publikacje, które zostały wydane w okolicznościowych numerach „Przeglądu Organizacji” nr 1-4/2016 (pozostałe wydano w kilkutomowej monografii kongresowej), a ich autorzy zostali zaproszenie do grona panelistów, każdy w odpowiednim panelu Kongresu. Wyróżnienia takie spotkały pracowników naszej uczelni: prof. dr. hab. inż. Jerzego Lewandowskiego, dr hab. inż. Annę Kosieradzką i dr. hab. inż. Janusza Zawiła-Niedźwieckiego z Wydziału Zarządzania oraz prof. dr. hab. Stanisława Marciniaka z Wydziału Inżynierii Produkcji, byłego wieloletni prezesa Oddziału Warszawskiego TNOiK.
Kongres przyjął rezolucję zawierającą merytoryczne argumenty dotyczące przekształcenia dyscypliny „nauki o zarządzaniu” w dziedzinę „nauk o zarządzaniu”. Chodzi bowiem o to, że jeżeli jedna z dyscyplin zaczyna dominować w określonym obszarze dziedziny nauki lub jej ekspansja jest wynikiem kwantyfikacji obsługiwanych przez nią zjawisk, to istnieje naturalne przesłanie do przekształcenia jej w dziedzinę nauki. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia z dyscypliną „nauki o zarządzaniu”, która dotyczy dwóch dziedzin nauki - nauk ekonomicznych i nauk humanistycznych. Dotychczasowe rozwiązanie doprowadziło do dychotomiczności podejścia do nauk o zarządzaniu. Wobec tego w nowej dziedzinie „nauk o zarządzaniu” zaproponowano dwie dyscypliny naukowe. Jedna to „zarządzanie w biznesie”, a druga to „zarządzanie w organizacjach publicznych”, jako że organizacje biznesowe oraz organizacje publiczne mają odmienne cele i zadania, a także mają zdecydowanie odmienny zakres samodzielności.
Rezolucja została skierowana do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz odpowiedniej komisji parlamentarnej.
Zdjęcie: Biuletyn PW