Wysokich lotów absolwent PW

Tomasz Momot, absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej PW – obecnie Mechatroniki – zdobył pierwsze miejsce podczas sierpniowych Mistrzostw Polski Modeli Halowych F1D w Grodkowie.

Pan Tomasz nie tylko był wzorowym studentem naszej Uczelni. Jego wiedza została również doceniona za oceanem, gdzie do dziś pracuje jako naukowiec. Precyzja, sumienność i dokładność stanowią równocześnie cechy, które w zestawieniu z wielką pasją mogą zadecydować o zwycięstwie. Tak się właśnie stało podczas sierpniowych zawodów w Grodkowie (woj. opolskie), gdzie zaprojektowany przez niego model samolotu o wadze 1,2 grama, nie miał sobie równych.

Zadaniem uczestników było przygotowanie lekkiego modelu, a następnie utrzymanie go jak najdłużej w powietrzu. Tomasz Momot, reprezentujący Aeroklub Pomorski, pokonał zarówno polskich, jak i czeskich zawodników, wygrywając z czasem 53 min. 56 sek. To wynik o niemal 5 minut lepszy od kolejnego uczestnika.

Zasady zawodów są proste, niemniej jednak jest to sport trudny i czasochłonny, który wymaga ogromnej precyzji, cierpliwości i delikatności - tłumaczy Krystyna Momot, mama mistrza i dodaje: Tomek precyzję i cierpliwość wyniósł z domu, przyglądając się jak ojciec Stanisław skleja modele plastikowe.

Mistrzostwa Polski w Grodkowie były jednocześnie eliminacjami do przyszłorocznych Mistrzostw Europy, które odbędą się w rumuńskiej kopalni soli, słynącej z doskonałych warunków dla lekkich konstrukcji modelarskich.

Źródło: Katarzyna Pomianowska, Pan Tomek, to modelarz i to numer jeden, Gazeta Pomorska, sierpień 2014
Zdjęcie: PW