WUT Solar Boat z szansami na sukces w Monako

Skonstruowana przez studentów Politechniki Warszawskiej innowacyjna łódź solarna weźmie udział w ogólnoświatowych mistrzostwach Solar1 Monte Carlo Cup, które odbędą się w dniach 9-11 lipca w Monako. Autorzy projektu są przekonani, że ich łódź ma szansę powalczyć o najwyższe trofea.

- Skonstruowana przez nas łódź solarna jest bardzo szybka i wierzymy, że szybsza od naszej konkurencji. Osiąga prędkość 26 km/h, a to jak na pojazd zasilany energią słoneczną naprawdę bardzo dużo - przekonuje Andrzej Gut, jeden z twórców łodzi ze studenckiego Koła Naukowego Konstruktor (WIP) z Politechniki Warszawskiej.

Osiągnięcie takiej prędkości jest możliwe dzięki lekkiej konstrukcji. Sześciometrowa łódź o szerokości 1,8 m waży zaledwie 80 kg. Studenci pracując nad projektem wykorzystali między innymi materiały i tworzywa produkowane przez jednego ze swoich partnerów, czyli Grupę Azoty.

Testy łodzi nad Zalewem Zegrzyńskim/fot. WUT Solar Boat

Do zasilania łodzi wykorzystano panele słoneczne. Każdy z nich składa się z tysięcy małych ogniw fotowoltaicznych. Światło słoneczne padając na fotoogniwo powoduje emisję elektronów, tworzących prąd elektryczny. Część wygenerowanego w ten sposób prądu trafia do akumulatorów, gdzie jest on magazynowany. Pozostała część jest przesyłana do silnika elektrycznego, który wprawia w ruch śrubę napędową napędzającą łódź.

Zespół pracujący nad projektem od strony technicznej tworzą studenci Politechniki Warszawskiej. Wśród nich znajdziemy specjalistów z różnych dziedzin: elektroniki, konstrukcji czy napędu. O organizacyjną stronę projektu dbają studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Zarządzania Projektami ze Szkoły Głównej Handlowej. Członkowie zespołu wierzą, że ich innowacyjne rozwiązania techniczne będą w przyszłości wdrożone do przemysłu stoczniowego na szeroką skalę.

Wywiad dla telewizji/fot. WUT Solar Boat

WUT Solar Boat to skomplikowany i kosztochłonny projekt, jednak jego realizacja była możliwa dzięki finansowaniu ze środków UE w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Generacja Przyszłości”. Głównym Partnerem programu jest Grupa Azoty. Dzięki współpracy z instytucjami i przedsiębiorstwami z branży, a także szeroko pojętym biznesem studenci będą mogli kontynuować projekt i w przyszłości udoskonalać swoją łódź.

Solar1 Monte Carlo Cup (mistrzostwa łodzi solarnych) po raz pierwszy odbędą się na otwartym morzu. Mistrzostwa to nie tylko współzawodnictwo, ale przede wszystkim promocja odnawialnych źródeł energii oraz wspieranie innowacyjnych działań. Podczas 3-dniowych zawodów zespół zmierzy się z drużynami z całego świata, m.in. z Holandii, Niemiec i USA. Polska łódź wystartuje w trzech konkurencjach slalomie, fleet (konkurencja wytrzymałościowa) oraz sprincie 1 na 1.  

Oficjalna strona zawodów: www.solar1races.com
Więcej informacji o projekcie na: www.solarboat.pl

Powiązane artykuły:

Powrót WUT Solar Boat z zawodów w Monako
Nieszczęśliwy wypadek i niezłomna wola walki ekipy WUT Solar Boat

Źródło: WUT Solar Boat