WUT Solar Boat na zawodach Solar Boat Challenge w Monaco

Skonstruowana przez studentów Politechniki Warszawskiej łódź solarna wystartowała w mistrzostwach Solar Boat Challenge, które odbyły się w dniach 14 - 16 lipca br. w Monaco. Studenci z zespołu WUT Solar Boat po raz drugi zmierzyli się z drużynami z całego świata.

Studencka łódź została przygotowana do startu w trzech konkurencjach: fleet, czyli maraton, a także sprint i slalom. - Łódź, która poradzi sobie z trzema odmiennymi konkurencjami musi być szybka, zwrotna i wytrzymała - podkreślał przed zawodami kierownik projektu Andrzej Gut.

Zespół WUT Solar Boat wziął udział w zawodach po raz drugi. Studenci Politechniki Warszawskiej, bazując na ubiegłorocznych doświadczeniach, udoskonalili nową konstrukcję łodzi m.in. o hydroskrzydła, które umożliwiają pływanie bezwypornościowe. Do zasilania łodzi wykorzystano panele słoneczne. Każdy z nich składa się z tysięcy małych ogniw fotowoltaicznych. Światło słoneczne padając na fotoogniwo powoduje emisję elektronów, tworzących prąd elektryczny. Część wygenerowanego w ten sposób prądu trafia do akumulatorów, gdzie jest on magazynowany. Pozostała część jest przesyłana do silnika elektrycznego, który wprawia w ruch śrubę napędową łodzi.

WUT Solar Boat podczas zawodów w Monaco/ fot. WUT Solar Boat

Przed zawodami łódź została poddana rygorystycznym inspekcjom technicznym, które były warunkiem przystąpienia do konkurencji, jednak to właśnie usterka techniczna stała się dla Zespołu przeszkodą nie do pokonania na drodze do podium.

- Drugi start pozwolił nam zebrać kolejne cenne doświadczenie. Niestety, mimo że podium było w naszym zasięgu, to usterka techniczna w trakcie maratonu wykluczyła nas z dalszej rywalizacji. Na kilka okrążeń przed metą, będąc na trzeciej pozycji, musieliśmy się wycofać. To już drugi rok naszej przygody z łodziami solarnymi, ale musimy być cierpliwi, ponieważ najlepsze ekipy dopracowują swoje konstrukcje od wielu lat. W porównaniu z jednostkami innych drużyn, nasza łódź jest lżejsza i wytwarza więcej energii z paneli fotowoltaicznych. Pod koniec maratonu mieliśmy jeszcze spory zapas energii, jednak nie wykorzystaliśmy tej przewagi - przekonuje Andrzej Gut.

Monaco Solar Boat Challenge to pierwsze mistrzostwa łodzi solarnych rozgrywane na otwartym morzu. W tym roku odbyła się ich trzecia edycja. W Monaco Solar Boat Challenge startują drużyny studenckie, jak również prywatne firmy z sektora energii odnawialnej. Zawody te to nie tylko współzawodnictwo najnowocześniejszych łodzi na świecie, ale przede wszystkim promocja odnawialnych źródeł energii oraz wspieranie innowacyjnych rozwiązań.

Podobny materiał:
Powrót WUT Solar Boat z zawodów w Monako 2015

Źródło/zdjęcia: WUT Solar Boat