TuCan na start! Rakiety SKA PW ruszają w kosmos

Rakiety skonstruowane przez członków Sekcji Rakietowej Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej już wkrótce zostaną wystrzelone na poligonie artyleryjskim pod Toruniem. W 2017 r. studenci zorganizują zawody CanSatów.

Studenckie Koło Astronautyczne (SKA), którego siedziba mieści się na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW, od lat zrzesza młodych pasjonatów kosmosu i technologii astronautycznej z Politechniki Warszawskiej. Sekcja Rakietowa, będąca jednym z najważniejszych filarów Koła, zaplanowała w tym roku starty czterech rakiet: dwustopniowej Amelii 2, dwóch naddźwiękowych rakiet typu H1 oraz czekającego na swój pierwszy lot TuCANa - rakiety typu CanSat Launcher. Starty odbędą się na poligonie artyleryjskim Wojska Polskiego pod Toruniem. 22 października wystrzelone zostaną: Amelia 2 i jedna z rakiet H1. 29 października br. poleci druga rakieta H1 oraz TuCAN.

Członkowie SKA z rakietą/fot. Biuletyn PW

Ponadto wykorzystując TuCANa, Sekcja Rakietowa SKA planuje zorganizować w 2017 roku zawody CanSatów dedykowane studentom z całej Polski. Każda grupa uczestników będzie mogła skonstruować eksperymentalne urządzenie zbierające informacje z interesującej ją dziedziny. Dzięki stosunkowo niewielkim przeciążeniom działającym na CanSaty w trakcie lotu, koszt ich wykonania będzie mniejszy. Zawody organizowane przez SKA staną się zatem dużo bardziej przystępne dla studentów w porównaniu z innymi tego typu konkursami na świecie.

Powiązany materiał:
Nowa rakieta studentów PW. Pierwszy test w październiku

Zdjęcia: Biuletyn PW