Studenci PW nagrodzeni w konkursie o cyberbezpieczeństwie

Krzysztof Haładyn i Michał Szaknis z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych zajęli drugie miejsce w drugiej edycji konkursu „Time to Hack”, organizowanego przez Agencję Wywiadu. 

Uczestnicy otrzymali dostęp do symulowanej sieci banku. Ich zadaniem było znalezienie w ciągu 24 godzin znajdujących się w tej sieci podatności i wykorzystanie ich, aby przeniknąć jak najgłębiej.

- Po drodze musieliśmy szukać poukrywanych na serwerach specjalnych ciągów znaków zwanych flagami, które dowodziły rozwiązania poszczególnych części zadania i uzyskania dostępu do informacji - to właśnie za nie przyznawane były punkty - opowiadają studenci PW.

Nasz zespół zdobył tyle samo punktów co ten, który zajął pierwsze miejsce, ale był minimalnie wolniejszy, dlatego o kolejności na podium zadecydował czas.

- Tego typu ćwiczenia są bardzo istotne wśród ludzi zajmujących się cyberbezpieczeństwem, bo uczą technik wykorzystywanych przez atakujących, co później pozwala lepiej zabezpieczać przed nimi sieci - podkreślają nasi studenci.

Od lewej: Michał Szaknis, prof. Adam Woźniak - Prorektor PW ds. Rozwoju, Piotr Krawczyk - szef Agencji Wywiadu oraz Krzysztof Haładyn

Nagrody w konkursie wręczono 14 grudnia 2021 r.