Proton Dynamic na podium zawodów Formula Student Czech Republic

Koło Naukowe Proton Dynamic działające przy Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW wraz z bolidem „PD1.5” zajęło trzecie miejsce w zawodach Formula Student Czech Republic, rozegranych w dniach 27-31 lipca 2021 r.

Proton Dynamic jako pierwszy zespół z Polski wziął udział w konkurencjach dynamicznych i ukończył wyścig długodystansowy w kategorii bolidów o napędzie elektrycznym. Na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów złożyły się znakomite wyniki w poszczególnych konkurencjach.

Członkowie Koła wraz z konstrukcją o roboczej nazwie „PD1.5” zajęli drugie miejsce w konkurencji „Business Presentation”, trzecie - w „Acceleration” oraz ponownie znaleźli się na drugim stopniu podium w konkurencjach „Skidpad”, „Efficiency”, a także najbardziej wymagającej dla bolidu i kierowców - „Endurance”.

Jak sami przyznają, zawody były dla nich istnym rollercoasterem. - Po intensywnych dwóch dniach inspekcji technicznej, podczas której zweryfikowano poprawność i zgodność konstrukcji z przepisami serii, przystąpiliśmy sprawnie do dwóch pierwszych konkurencji dynamicznych - „Acceleration” oraz „Skid Pad” - relacjonują. - Dobra passa zakończyła się na chwilę przed startem próby „Autocross”, kiedy to układy sterujące pojazdu zasygnalizowały awarię w systemie bateryjnym. Usterka była na tyle poważna, że wykluczyła nas z dalszej rywalizacji tego dnia. Zespół niezwłocznie zabrał się do pracy, aby zidentyfikować i rozwiązać problem przed ostatnią, najważniejszą próbą - „Endurance” - opowiadają.

Na szczęście na kilka chwil przed zamknięciem wyznaczonej sesji udało się ponownie uruchomić bolid i wystawić go do startu.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni z naszego osiągnięcia, jak i postawy zespołu. Wierzymy, że ta piękna historia to tylko wstęp dla kolejnych etapów rozwoju naszego projektu. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali i wierzyli w nasz zespół oraz towarzyszące mu idee, szczególnie naszym Partnerom, bez których cały projekt nie mógłby osiągnąć celu - podkreślają członkowie Proton Dynamic.

Proton Dynamic to zespół utworzony w 2017 r. przez grupę studentów, których połączyła wspólna pasja do motoryzacji. Zajmuje się projektowaniem oraz budową elektrycznych bolidów wyścigowych Formuły Student oraz udziałem w międzynarodowych zawodach, które co roku odbywają się na największych torach wyścigowych. Działa przy Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Więcej informacji o zespole można znaleźć TUTAJ>>

Źródło i zdjęcia: Koło Naukowe Proton Dynamic