Program UniStartApp w Politechnice Warszawskiej - geneza i realizacja

9 listopada  2016 r. w Politechnice Warszawskiej spotkali się przedstawiciele władz i studentów, aby podsumować działania realizowane w ramach programu budowy interdyscyplinarnych zespołów studenckich. Przyjrzyjmy się bliżej jego założeniom.

Jednym z istotnych zadań, jakie są aktualnie formułowane przed ośrodkami akademickimi jest współpraca z zewnętrznymi podmiotami w przygotowaniu studentów do uruchamiania własnych przedsiębiorstw. W klasycznym ujęciu poszukiwane są firmy typu tzw. startup, które dysponują co najmniej prototypami produktów, posiadającymi wartość rynkową. Uruchomienie takich firm stanowi jednak szczególne wyzwanie, gdyż zespół tworzący firmę musi łączyć kompetencje zapewniające opracowanie i rozwój produktu z kompetencjami zarządczymi, czy też marketingowymi. Jednocześnie, obszarem niezwykle obiecującym dla tworzenia innowacyjnych firm jest obszar technologii informacyjnych.

Przygotowanie produktów i usług informatycznych zazwyczaj nie wymaga istotnych nakładów sprzętowych. Niemniej wyzwaniem jest utworzenie takiego zespołu, który zapewni kompetencje szersze niż informatyczne. Stąd zespoły złożone wyłącznie ze studentów kierunków informatycznych Politechniki Warszawskiej wymagają wzmocnienia w pozostałym zakresie umiejętności, niezbędnym przy tworzeniu zarówno projektów, jak i produktów. Rozwiązaniem problemu jest budowa interdyscyplinarnych zespołów studenckich.

Uczestnicy spotkania UniStartApp w Sali Senatu PW. Przemawia prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju PW/
fot. Biuletyn PW

Z taką inicjatywą wystąpił w 2015 roku Sebastian Grabowski, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Orange Polska S.A. Sformułowana wówczas propozycja współpracy, bazowała na wcześniejszych wspólnych doświadczeniach w pracy z projektami, które realizowało Centrum Badawczo-Rozwojowe z partnerami akademickimi. Za przykład może posłużyć konkurs BIHAPI - popularyzujący API (Application Programming Interfaces).

W budowę interdyscyplinarnych zespołów studenckich włączyła się zarówno Politechnika Warszawska, jak i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Jagielloński. W efekcie powstały interdyscyplinarne zespoły łączące studentów różnych uczelni i kierunków.

Ze strony Politechniki Warszawskiej w działania zaangażowali się przedstawiciele Wydziałów:  Elektroniki i Technik Informacyjnych; Elektrycznego; Geodezji i Kartografii; Zarządzania oraz Matematyki i Nauk Informacyjnych, moderujący działania wszystkich zaangażowanych Wydziałów PW. Wśród wszystkich programistów zaangażowanych w budowę międzyuczelnianych zespołów największą grupę stanowili studenci kierunków informatycznych Politechniki Warszawskiej. Patronat nad przedsięwzięciem objął prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju PW.

Czas na podsumowanie

Podsumowanie wyników prac pierwszych zespołów studenckich przedstawiono w trakcie seminarium dedykowanemu realizacji programu UniStartApp. Spotkanie, które odbyło się 9 listopada 2016 w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej poprowadził Sebastian Grabowski, inicjator przedsięwzięcia.

Seminarium stanowiło okazję do zaprezentowania dorobku zespołów, jak również uwzględniało wypowiedzi partnerów przedsięwzięcia m.in. przedstawicieli urzędów centralnych i przedsiębiorstw, jak również ośrodków akademickich.

Prof. Jan Szmidt, Rektor PW na spotkaniu podsumowującym założenia programu UniStartApp w Politechnice Warszawskiej/
fot. Biuletyn PW

W spotkaniu uczestniczyli m.in. prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju PW; prof. Lech Grzesiak, Dziekan Wydziału Elektrycznego; prof. Wojciech Domitrz, Dziekan Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych. W seminarium wzięli również udział przedstawiciele administracji rządowej, w tym m.in. Karol Okoński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji;  Małgorzata Szczepańska, Dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju;  Michał Bańka, Dyrektor Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Krzysztof Dyl, Zastępca Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Przedsiębiorców reprezentowali m.in. Piotr Muszyński, Wiceprezes Orange Polska S.A.; Piotr Pietrzak, CTO IBM; Dagmara Nikel, CEO YouNick. Za wspólną pracę podziękował zgromadzonym prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Seminarium potwierdziło zasadność prowadzonych działań. Partnerzy przedsięwzięcia wyrazili nadzieję, że będą one miały kontynuację, jak również zyskają wsparcie instytucjonalne, konieczne dla rozwoju inicjatywy.

Patronat nad seminarium objęły Ministerstwa: Cyfryzacji; Rozwoju oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Opracowanie: Biuletyn PW na podstawie materiałów dr hab. inż. Macieja Grzendy
Zdjęcia: Biuletyn PW