PW-Sat2 opuścił Polskę

Satelita PW-Sat2 został już zintegrowany z zasobnikiem startowym. Ma zostać wyniesiony na pokładzie rakiety Falcon 9 wraz z misją SSO-A z bazy Vandenberg w Kalifornii. Start rakiety planowany jest na listopad 2018 roku.

W maju 2018 roku satelita PW-Sat2 zbudowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego został w całości zintegrowany, przetestowany i przygotowany do startu. Od tamtej pory przebywał w cleanroomie w oczekiwaniu na integrację z QuadPackiem - zasobnikiem, w którym satelita będzie znajdował się podczas startu rakiety. Nastąpiła ona 26 lipca 2018 r. w siedzibie firmy Innovative Space Logistics w Delft w Holandii. Jesienią zasobnik zostanie przetransportowany do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostanie umieszczony na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX.

PW-Sat2 jest satelitą typu CubeSat zbudowanym przez studentów Politechniki Warszawskiej. Celem misji jest przetestowanie innowacyjnego systemu deorbitacyjnego w formie dużego żagla. System pozwoli skrócić czas przebywania satelity na orbicie z przeszło piętnastu lat do kilkunastu miesięcy, co jest szczególnie istotne w kontekście kosmicznych śmieci.

Satelita projektowany był od 2013 roku przez zespół studentów zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym PW,  działającym na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa od 1996 roku. W 2016 roku podpisano kontrakt na wyniesienie PW-Sata2 na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9, której start przewidywany jest na późną jesień 2018 r. Żagiel deorbitacyjny satelity oraz część podsystemów zostały zintegrowane w Laboratorium CEZAMAT PW. Na przełomie 2017 i 2018 roku satelita PW-Sat2 przeszedł niezbędne testy przed wyniesieniem w kosmos i wiosną tego roku był już gotowy do startu.

PW-Sat2 zostanie wyniesiony na pokładzie rakiety Falcon 9 wraz z misją SSO-A z bazy Vandenberg w Kalifornii. Start rakiety planowany jest na listopad 2018 roku.

Po wejściu rakiety na orbitę satelity znajdujące się na jego pokładzie będą stopniowo uwalniane. Z zasobnika, który dzieli z niemieckim satelitą MOVE-II, PW-Sat2 zostanie wypchnięty jako drugi i wtedy nastąpi uruchomienie jego podstawowych podsystemów. Przez pierwsze 30 minut obowiązywać będzie cisza radiowa, podczas której zbierane będą podstawowe dane z kilku układów urządzenia. Po 40 minutach nastąpi otwarcie anten i próba ustabilizowania obrotu satelity. Misja PW-Sata2 potrwa 40 dni, podczas których zostanie przeprowadzonych kilka eksperymentów.

Przez ponad 5 lat trwania projektu PW-Sat2 wzięło w nim udział ponad 100 osób. Ostatnie tygodnie to przede wszystkim przygotowania stacji naziemnej oraz oprogramowania dla radioamatorów. PW-Sat2 wraz z firmą SoftwareMill udostępni aplikację, za pomocą której będzie można śledzić stan misji satelity oraz samodzielnie wgrywać odebrane z orbity komunikaty. Dzięki współpracy z programistami z firmy Future Processing udało się stworzyć oprogramowanie komputera pokładowego oraz szereg narzędzi wspierających testy, codzienną pracę i komunikację z satelitą - część z nich jest już dostępna na GitHubie, a będzie jeszcze więcej. Trwają prace nad ostateczną dokumentacją projektu, którą chcielibyśmy udostępnić publicznie wraz z repozytoriami kodu wykorzystanego w pracach nad satelitą.

Potrzebne jest wsparcie w wysłaniu studentów Politechniki Warszawskiej na  start rakiety Falcon 9 do Kalifornii. Osoby lub firmy, które chciałyby pomóc w tym przedsięwzięciu proszone są o kontakt na adres e-mail: kontakt@pw-sat.pl.

Postępy prac można obserwować na  FacebookuInstagramie i Twitterze. Oficjalne zdjęcia projektu dostępne są na Flickr.

Powiązany materiał:

PW-Sat2 coraz bliżej lotu w kosmos

Źródło i zdjęcia: pw-sat.pl