O fizyce na Politechnice

Kilka miesięcy temu na naszej Uczelni udowadnialiśmy młodzieży, że matematykę da się nie tylko pokonać, ale że można ją również polubić i praktycznie wykorzystać. Tym razem przyszła pora na kolejną uznawaną za „straszną i magiczną” dziedzinę nauki...

2 czerwca w Auli Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, Uczelnia odczarowywała fizykę i pokazywała, że warto bliżej się z nią zaznajomić. W trakcie pokazów przygotowanych wspólnie z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego uczęszczającymi do klasy politechnicznej pod patronatem Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, przedstawiono kilka zagadnień związanych z takimi dziedzinami fizyki jak elektrostatyka, materia i ciepło czy optyka.

W trakcie pokazów udało się m.in. wytworzyć chmurę w butelce, zobaczyć rozkład linii pola elektrycznego oraz odczuć na własnej skórze przepływ prądu elektrycznego. Można było również nauczyć się jak sznurkiem przeciąć szkło wykorzystując rozszerzalność cieplną materii, sprawdzić czy białe światło jest białe i dowiedzieć się co ma fizyka do cięcia mieczem arbuzów, a implozja do zmniejszania objętości śmieci.

Przede wszystkim jednak udowodniono, że fizyka nie jest taka straszna i jak wszystkie nauki techniczne, jest „życiowa”.

Źródło: PW Filia w Płocku