Nasi studenci na liście najzdolniejszych młodych Polaków

Julia Kosińska i Adam Galant

Julia Kosińska z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Adam Galant z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych znaleźli się wśród laureatów konkursu „25 przed 25”, w którym doceniane są utalentowane i ambitne osoby do 25. roku życia.

Julia Kosińska, nagrodzona w kategorii „Zrównoważony rozwój i klimat”, jest pasjonatką nauk przyrodniczych. Już w liceum współtworzyła reaktor przepływowy wraz z fotokalizatorem, służący do oczyszczania wody z nieczystości organicznych, takich jak leki i ich pozostałości. Projekt CLEAR był wielokrotnie nagradzany, m.in. konkursach E(x)plory i EUCYS oraz w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

Swój licealny pomysł Julia kontynuuje na studiach. Wraz z Mateuszem Malikowskim tworzy i bada nowe fotokatalizatory, które miałyby być użyte do reaktora. Nasza studentka działa także w Kole Naukowym Inżynierii Materiałowej „Wakans” (jest jego wiceprezeską) i samorządzie studenckim (należy do Wydziałowej Rady Samorządu, w ubiegłym roku była delegatką do Komisji Dydaktycznej, a obecnie jest delegatką do Komisji Kultury). Oprócz tego Julia bierze udział w programie „Mistrzowie Dydaktyki”, dzięki któremu zaangażowała się w nowy projekt, także związany z ekologią.

Adam Galant jest współzałożycielem Grupy Nativated, oferującej platformę do nauki angielskiego z native speakerami, programy edukacyjne z udziałem nauczycieli i z Polski i zagranicy, marketplace do korepetycji online oraz projekt mający na celu digitalizację przedsięwzięć społecznych.

Adam i jego przyjaciel Michał Tarnowski założyli firmę w 2019 roku. Zaczęli od zdalnej nauki angielskiego w formie indywidualnych konwersacji tematycznych z native speakerami z Oxfordu i Cambridge. Od tej pory krok po kroku rozwijają swoją działalność. Przełomem okazał się rok 2020 i wyzwania związane z edukacją w czasie pandemii. Młodzi przedsiębiorcy z sukcesem wykorzystali wtedy swój system do zdalnej nauki w akcji społecznej TeachingForHeroes.com (w Polsce znanej jako #UczęDlaBohaterów), w ramach której odbywały się darmowe lekcje dla dzieci. To był impuls do zaangażowania się we wspieranie organizacji pozarządowych i tworzenie w tym obszarze nowych pomysłów. Sukcesy młodej firmy zwróciły uwagę kapituły konkursu „25 przed 25”, która nagrodziła twórców Grupy Nativated w kategorii „Biznes”.

Adam stara się połączyć aktywność zawodową z dokończeniem studiów informatycznych na PW.

Konkurs „25 przed 25” organizują magazyn „Forbes” oraz warszawskie biuro firmy McKinsey & Company. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie 25 ambitnych osób przed 25. rokiem życia, które chcą zmienić społeczno-gospodarcze oblicze Polski. W tym roku lista została przygotowana po raz czwarty. Pełna lista nagrodzonych dostępna jest TUTAJ>>