Domek na drzewie projektu polskich studentów doceniony na świecie

Anna Piątek, Piotr Gajdka (oboje z Politechniki Śląskiej) i Mikołaj Kociołek (Politechnika Warszawska) zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021. Ich projekt jest spełnieniem dziecięcych marzeń o domku na drzewie i odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.

Jako lokalizację dla swojego domku młodzi architekci wybrali fragment terenu na Półwyspie Helskim, który wskutek podnoszącego się poziomu morza jest zagrożony zupełnym zalaniem.

Do posadowienia budynku wykorzystano sosny pospolite, często spotykane na polskim wybrzeżu oraz odporne na wilgoć i silny wiatr.

- Bryła budynku powstała na podstawie planu koła, a mechanizm, pozwalający na ruch pionowy, oparty jest na spiralnej prowadnicy, która umożliwia także obrót domu wokół własnej osi - opisują autorzy wyróżnionego projektu.

Autorzy projektu: Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek

Do wykonania ścian domu wykorzystano termoizolację z betonu konopnego, drewniane stelaże i wykończenie elewacyjne z płytek Pretty Plastic, wykonanych ze zrecyklingowanego plastiku. Sprawia to, że dom może być usytuowany dowolnie względem stron świata, jego produkcja może w większości odbywać się w fabryce, a ślad węglowy związany z budową zostanie zminimalizowany.

Autorzy projektu: Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek

Domek na drzewie to rozwiązanie szczególnie skierowane do młodych rodziców z małymi dziećmi, par i osób, które w przyszłości mogą ucierpieć w związku z wpływem zmian klimatu na światowy poziom mórz.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest TUTAJ>>

Źródło: architektura.muratorplus.pl