Absolwenci PW na liście młodych Polaków podbijających świat

W tegorocznym zestawieniu „30 przed 30” przygotowanym przez „Forbes” wśród utalentowanych przedsiębiorców, inwestorów, innowatorów, menadżerów i liderów biznes znaleźli się absolwenci Politechniki Warszawskiej.

Wyboru dokonano spośród około 600 kandydatów. Z początku wyselekcjonowano 100 pretendentów, a następnie 24-osobowa kapituła złożona z przedsiębiorców, inwestorów, branżowych ekspertów i członków redakcji „Forbesa” wyłoniła laureatów.

Absolwenci PW na liście „30 przed 30”:

• Diana Koziarska - partner w polsko-amerykańskim funduszu venture capital SMOK Ventures (istnieje od 2019 roku i ma na koncie już 20 inwestycji, m.in. w solarne dachy, system do weryfikacji tożsamości czy platformę dla streamerów gamingowych), współzałożycielka akceleratora ReaktorX dla zaczynających przedsiębiorców, ambasadorka Startup Poland, absolwentka Wydziału Fizyki.
  • Radosław Kulesza, Sebastian Langa, Dawid Leśniakiewicz i Piotr Pełka - założyciele szkoły Giganci Programowania – jednej z największych polskich sieci edukacyjnych, dzieci i młodzież poznają w niej tajniki kodowania, obecnie kursy odbywają się w ponad 120 lokalizacjach (w Polsce, ale także na Słowacji, w Chorwacji, Hiszpanii, Chile i Meksyku). Autorzy książek o kodowaniu dla dzieci i organizatorzy wydarzeń promujących programowanie („Koduj z Gigantami”, „Szkoła z Gigantami”). Absolwenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.
  • Paweł Radziszewski - dyrektor ds. technologii (CTO) w Nevomo (dawniej Hyper Poland) - firmie, która chce zaadaptować istniejące infrastrukturę i połączenia kolejowe na potrzeby kolei magnetycznej magrail, mogącej poruszać się z prędkością 350-550 km/h. Ekspert w dziedzinie aerodynamiki, platform autonomicznych i systemów sterowania. W Nevomo odpowiada za zespół projektujący kapsułę. Wygrywał międzynarodowe konkursy technologiczne (m.in. SAE Aerodesign West w Los Angeles we wszystkich kategoriach), był liderem zespołu, który dwukrotnie znalazł się w finale konkursu SpaceX Hyperloop Pod Competition oraz uczestniczył w grantach badawczo-rozwojowych. Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.

Pełna lista „30 przed 30” jest dostępna w papierowym wydaniu „Forbesa” i na stronie forbes.pl

Grafika: Forbes